Biografie

Petr Novák – talent roku 1966 RMS-2/1967

Nenahrál žádnou desku. Za celý rok ani jednou nikdo neotiskl jeho fotografii. A přece je hned po Gottovi nejúspěšnějším zpěvákem – a spolu s Ladislavem Štaidlem a Jiřím Šlitrem nejúspěšnějším skladatelem – rozhlasové přehlídky Třináct na houpačce.
Jeho písnička Budu chodit po špičkách tu vydržela celý rok, a další, Povídej, opakovala její úspěch:
Zvítězila před všemi Zlatými slavíky. Mnozí zpěváci mohou vytáhlému vinohradskému klukovi závidět.
Jednadvacetiletý začínající amatér dokázal – s pomocí textaře Ivo Plicky – to nejpodstatnější: promluvit sám za sebe tak, aby zároveň vyjádřil pocity svých vrstevníků.
--------

NAROZENINY: 6. září 1945 – BYDLIŠTĚ: Praha – POVOLÁNÍ: od podzimu 1966 člen skupiny Flamengo. Podle ohodnocení před komisí dostává 90 Kč za vystoupení. DŘÍVE: Divadlo Maringotka, umělecká vedoucí Zuzana Kočová. Petr sem přišel jako elév, po půl roce dostal plat 1280 Kč hrubého. Po dvou sezónách odešel v březnu 1966. HUDEBNÍ PRŮPRAVA: od devíti let do jedenácti se učil na klavír, ale po smrti své učitelky už znovu nezačal. Ve 14-ti letech dostal od maminky k vánocům španělskou kytaru; naučil se na ni sám. Harmonii nestudoval nikdy. PĚVECKÁ PRŮPRAVA: žádná. – ZAČÁTKY: Když se přistěhoval na Vinohrady do Legerovy ulice, šel v čistém oblečku s kšandičkami hledat nové kamarády. Našel hned dva. Nejdřív si s ním hráli a pak mu ve sklepě nabili. Od té doby tvořili partu chodili spolu do Semaforu za Matuškou, na Jezerku za Sedláčkem a Volkem a v roce 1963 se naráz zamilovali do Beatles. Zpívali a hráli si jejich skladby, nejdřív jen pro sebe ve škole, pak občas i na nějakém druhořadém plesu. Nakonec dali své skupině jméno George and Beatovens na počest Ludwiga van Beethovena i svého bubeníka Jiřího Jiráska, jemuž tehdy nebylo ještě čtrnáct let. J. J. dnes bubnuje ve skupině Donald. VLASTNÍ MELODIE: Jednoho dne se tato parta přihnala do kulturního oddělení Mladého světa s magnetofonovým páskem , na němž byly vlastní melodie kytaristy a zpěváka Petra Nováka. Kritika je neodradila a za půl roku přišli znovu: už s „ Dětskýma očima“/ jediná věc, která na Houpačce zapadla/ a „Budu chodit po špičkách“. Petrovy melodie se lišily od podobných amatérských pokusů původností / vliv Beatles se projevuje spíš v projevu, zejména v pěveckém frázování/ a výrazností. Texty Ivo Plicky se nedaly hodnotit profesionálním metrem, leccos v nich kulhalo / přízvuk, přílišné vypomáhání si osobními ukazovacími zájmény /, ale i tyto nedostatky byly v souladu s jejich vroucí, chlapeckou naivitou a především pak s pěveckým projevem Petra Nováka. Jestliže před lety dopadlo zle, když Suchého Pramínek vlasů zpíval profesionál, u Novákových písniček to zkrátka není vůbec myslitelné. – ÚSPĚCHY: Druhé a třetí místo v Burze Houpačky ( Budu chodit po špičkách, Dětský oči ), vítězství v Houpačce.

Michal Prokop vejde do Beatové síně slávy

Michal Prokop vejde do Beatové síně slávy

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.