Biografie

Marek Grechuta (10. prosince 1945 Zamość, Polsko - 9. října 2006 Krakov) byl polský zpěvák, hudební skladatel a textař.

Hudbu Marka Grechuty lze s ohledem pro svá tvůrčí specifika jen obtížně definovat. Nejčastěji je označována jako jemná forma progresivního rocku se silnými vlivy jazzrocku (zejména v raném období tvorby), písničkářství nebo zpívaná poezie.

Marek Grechuta se už od dětství učil hrát na klavír. Po gymnáziu zahájil v Krakově studium architektury na Krakovské polytechnice. Tam se seznámil s Janem Kantym Pawluśkiewiczem, se kterým založil Kabaret Architektów Anawa (z francouzštiny en avant - vpřed), který se záhy přeměnil ve skupinu, doprovázející ho při vystoupeních. Marek Grechuta debutoval v roce 1967 na krakovském Festivalu studentské písničky, kde získal druhé místo. V následujících letech získal cenu na festivalu v Opoli, ocenění novinářů a televize. V roce 1971 Grechuta opustil Anawu a založil skupinu WIEM (polsky vím, což je zkratka ze slov W innej epoce muzycznej, česky V jiné hudební epoše). O pět let později opět začal spolupracovat s Pawluśkiewiczem a začíná psát hudbu na polského meziválečného básníka Witkacyho (vlastním jménem Stanisław Ignacy Witkiewicz). V roce 1977 získala jeho písnička Hop - szklankę piwa (Hop – sklenici piva) Grand Prix na festivalu v Opoli. V roce 1976 Marek Grechuta začal spolupracovat se známým krakovským divadélkem Piwnica pod Baranami (Sklep u beranů), která trvala asi 10 let.

Od roku 1970 byl ženatý, s manželkou Danutou měli syna Łukasze (ztratil se v roce 1999).

Některé Grechutovy písničky byly i přeloženy do češtiny. Ladislav Kantor věrně přeložil písničku Korowód, kterou pak pod titulem Chorovod (taneční průvod) zpíval se skupinou C&K Vocal, jíž byl členem. Písničkář Vladimír Merta zase zpíval píseň Uchránit od zapomnění, k níž hudbu napsal Marek Grechuta.

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2017 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., Koperníkova 6/794, Praha 2, PSČ 120 00
www.abradio.cz