Biografie

Marvin Gaye, rodným jménem Marvin Pentz Gay, Jr. (2. dubna 1939 - 1. dubna 1984), byl významný americký soulový zpěvák, původem z Washingtonu.

Hudební kariéra

Na prvních studiových nahrávkách se objevuje v roce 1957 jako člen skupiny Marquees, v roce 1960 odchází do Detroitu, aby vydal svoji první sólovou nahrávku. Deska Let Your Conscience By Your Guide však neuspěla a podobný osud stihl i debut Soulful Moods. Naopak velký úspěch slavil první singl z druhé desky s názvem „Stubborn Kind Of Fellow“, který napsal Gaye společně s Williamem Stevensonem a Georgem Gordym.

Gaye zpíval často i duety, nejznámější byl ve dvojici s Tammi Terrell v letech 1967-69. Terrell však v roce 1970 umírá na mozkový nádor, psychicky zničený Gaye nahrává jednu ze svých nejúspěšnějších desek What’s Going On s velmi úspěšným stejnojmenným singlem. Marvin Gaye dostal od nahrávací společnosti Motown Records naprostou hudební svobodu a také 1 milion dolarů. Tento výdělek mu zajistil pozici tehdy nejlépe placeného zpěváka černé pleti. Albem Let’s Get It On pokračoval ve velmi úspěšném období (největší hity: „Come Get to This“, „You Sure Love to Ball“ a „Distant Lover“). Nejlepší hudební léta pomyslně završil nahrávkou Live at the London Palladium (více než 2 miliony prodaných kusů).

Přes komerční úspěchy desek ve 2. polovině 70.let má Gaye značné osobní problémy (drogy, finanční těžkosti atd.). V roce 1981 přechází od firmy Motown k CBS (Columbia Records), kde v následujícím roce natáčí úspěšný singl „(Sexual) Healing a album Let´s Get It On“ (1973). 1. dubna 1984 ho při hádce zastřelil vlastní otec.

Je tu první posmrtná píseň George Michaela

Je tu první posmrtná píseň George Michaela

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze