Biografie

Krabathor je moravská deathmetalová kapela, která vznikla v roce 1984 na Uherskohradišťsku. Společně s polskými Vader patří k prvním východoevropským deathmetalovým skupinám, které se v 90. letech 20. století dokázaly výrazněji prosadit i na Západě.

Kapelu Krabathor založil kytarista a zpěvák Petr "Christopher" Kryštof. Skupina se původně jmenovala Monster, později Hever, S.A.M. (Spolek Angažovaných Metalistů) a Bastr. Název Krabathor si zvolila podle postavy Krabat z německé pohádky Čarodějův učeň. Sestava kapely se v průběhu let měnila, její základ však po většinu času tvořila dvojice Christopher - Bruno. První koncert Krabathoru se uskutečnil 17. listopadu 1988 v Praze v rámci festivalu Death Metal Session II.

V roce 1999 odešel kvůli osobním neshodám s Christopherem baskytarista Bruno, který založil deathmetalovou kapelu Hypnos. V tiskovém prohlášení uvedl:

„Během roku 1999 se vyhrotily dlouhodobější názorové neshody mezi mnou a Christopherem ohledně současných a budoucích aktivit Krabathoru. Zdůrazňuji, že se nejednalo o neshody finanční ani stylové. Vše vyvrcholilo po ukončení evropského turné s Malevolent Creation a Master, kdy se navíc náš osobní vztah dostal do takového stádia, že jsme spolu přestali absolutně komunikovat a naše dlouholeté přátelství přestalo existovat. Krabathor již delší dobu postrádal kolektivního ducha a Christopherův individualismus byl, mírně řečeno, přehnaný. Po zjištění, že tato situace je do budoucna neúnosná a že je vyloučena jakákoliv naše spolupráce, jsem se rozhodl ustoupit a v červenci oznámil skupině svůj odchod s tím, že dodržím veškeré smluvní závazky do té chvíle potvrzené, tzn. do ukončení našeho říjnového domácího turné. Od léta jsem se tedy přestal podílet na veškerém dění v kapele, protože ani zdaleka neodpovídalo mým představám o profesionálně odvedené práci, a proto nechci být ani s tímto vývojem dáván do souvislosti … Domácí turné Krabathoru, Ritual Carnage a Sacralis bylo tím nejlepším turné, jaké jsem kdy v životě odehrál, i navzdory špatné atmosféře, která u nás panovala. V neposlední řadě chci poděkovat fanouškům za fantastickou účast na této šňůře i za morální podporu, která mi byla vyslovena. Doufám, že se opět brzy uvidíme.“
Bruna nahradil americký muzikant Paul Speckmann ze skupiny Master. Speckmann nahrál s Krabathorem dvě studiová alba, která však nesklidila takový ohlas jako desky z devadesátých let.

V roce 2003 kapela přerušila činnost, svůj zatím poslední koncert odehrála na festivalu Basinfirefest ve Spáleném Poříčí. Christopher odjel pracovat do USA, Speckmann obnovil skupinu Master a bubeník Skull založil se svým bratrem formaci Bad Face.Na rok 2009 však trojice zvažuje obnovení Krabathoru.

Krabathor vystupoval po boku řady známých metalových kapel, např. Deicide, Kreator, Napalm Death, Anathema, Impaled Nazarene, Malovelant Creation, Master, Paradise Lost či Cannibal Corpse, s nimiž dokonce koncertoval v Jihoafrické republice. Mimoto vystupoval v téměř celé Evropě, USA, Mexiku i Japonsku.

 

Američtí Anthrax odvolali evropské turné

Američtí Anthrax odvolali evropské turné

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.