Biografie

Missy Elliott

Melissa Arnette Elliott, spíše známá jako Missy Elliott (*1. července 1971) je americká raperka, zpěvačka, textařka a hudební producentka. Je pětinásobnou držitelkou ceny Grammy. Jen v USA prodala 7,6 milionu alb a je jedinou raperkou jejíž šest alb získalo platinové ocenění.

Missy Elliott spolupracuje s mnoha umělci jako textařka a producentka, sama nebo se svým producentem a kamarádem Timbalandem. Mezi její nejznámější spolupráce patří ty s Aaliyah, Whitney Houston, Mariah Carey, Janet Jackson, Destiny’s Child, Ciarou, Mary J. Blige nebo Ruslanou.

**Kariéra

Začátky**

V devadesátých letech Missy Elliott, La Shawn Shellman, Chonita Coleman, a Radiah Scott založili hudební skupinu Sista. Missy pak požádala svého kamaráda Timothyho Mosleye (Timbaland), aby se stal producentem skupiny a pomohl nahrát její první skladby. Po čase si skupiny Sista všiml producent a člen skupiny Jodeci jménem DeVante Swing, který pro ně sehnal v New Yorku kontrakt u nahrávací společnosti Elektra, pod kterou spadala i jeho společnost Swing Mob.

Právě DeVante přejmenoval Mosleyho na Timbaland a ten poté, co roku 1995 Swing Mob zanikl, spolu s Melvinem "Magoo" Barcliffem pokračoval ve společné práci s Missy Elliott. Věnovali se hlavně produkci a poté, co pomohli zpěvačce Aalyiah v roce 1996 k dvojité platině za album One In A Million, si vytvořili dostatečně zvučná jména a každý již čekal na jejich sólová alba.

**Diskografie

Supa Supa Fly**

Během hostování a psaní textů, vydala Missy Elliott v roce 1997 své debutové album Supa Supa Fly, které obsahuje uspěšny singl The Rain (Supa Dupa Fly). Také v tomto roce vystoupila Missy na MTV Video Music Awards společně s Lil Kimv remixu písně Not Tonight. V roce 1998 Missy pokračovala v úspěšné kariéře.Napsala a produkovala singl Trippin skupiny Total a taky spolupracovala i s jinými umělci. Ve stejném roce Missy produkovala a hostovala v debutovém singlu Melanie B, I Want You Back, který se dostal na 1. místo v britské hitparádě.

Da Real World

Ačkoliv se její druhé album neslo v temnějším duchu než debut, ale bylo stejně tak úspěšné jako první (prodej - 1,5 milionu kopii v USA, 3 miliony kopii celosvetově. Album Da Real World zahrnuje singly All N My Grill,spolupráce s Nicole Wray a Big Boiem, remix Hot Boyz a She's a Bitch.

Miss E… So Addictive

Své třetí album Miss E… So Addictive vydala v roce 2001. Obsahuje popové a urban hity One Minute Man, featuring Ludacris & Trina a Get Ur Freak On, stejně jako mezinárodní klubový hit 4 My People a méně komerčně úspěšný singl Take Away. Dvojité video Take Away/4 My People bylo vydáno na sklonku roku 2001, krátce po teroristických útocích 11. září a po smrti blízké přítelkyně Missy Elliott Aaliyah. Video k singlu Take Away obsahovalo obrazy a slova o Aaliyah, tahle pomalá balada byla věnována její památce. 4 My People se stal velmi populární v remixu Basement Jaxx v roce 2002.
**
Under Construction**

Na svém dalším albu se Missy Elliott a Timbaland zaměřili na Old School zvuk a používaly četných Old School rapu a samplů, jako Peter Piper od Run DMC nebo Double Dutch Bus od Frankie Smith (použitě ve Work It a Gossip Folks. Album obsahuje, výše uvedené mezinárodní hity Work It a Gossip Folks. Gossip Folks se stal jedním z nejhranějším videem na stanicích MTV, MTV2, a BET. Album Under Construction je nejprodávanější ženské rapové album v historii s 2.2 miliony prodaných kopii v USA a 4,5 milionů celosvětově. The New York Times nazval Under Construction nejlepším hip-hopovým albem roku.

This Is Not A Test!

Album This Is Not A Test! vydala rok po svém doposud nejúspěšnějším albu Under Construction. Z Alba byly vydány singly Pass That Dutch a I'm Really Hot. Oba nebyly příliš úspěšné v hitparádách.

V roce 2003 spolupracovala s Wyclefem Jeanem na songu Party to Damascus a na Tush od Ghostface Killah. Také hrála sebe samu v tanečním filmu Honey, objevila se společně s Madonnou v reklamě společnosti GAP. V roce 2003 vystoupila společně s Madonnou, Britney Spears a Christinou Aguilerou na MTV Video Music Awards. V roce 2004 nahrála s Ciarou hit 1,2 Step. V roce 2005 Missy Elliott uvedla na stanici UPN Network svou vlastní reality show The Road to Stardom with Missy Elliott.

The Cookbook

Její 6. studiové album bylo vydáno v červenci 2005 a debutovalo na 2. místě Billboard Hot 200 Albums Chart. Prvním singlem alba byl Lose Control s Ciarou a Fatman Scoopem, umístil se na čísle 3 Billboard Hot 100. Na Albu se objevili hosté jako Mike Jones, M.I.A., Fantasia, Slick Rick, Pharrell Williams a Mary J. Blige.Video k Lose Control získalo 6 nominací na MTV VMA 2005 a zvitězilo ve dvou : nejlepší taneční video a nejlepší hip-hop video. Po VMA vydala singl Teary Eyed, ve kterém předvedla, že je i dobrá zpěvačka. V listopadu 2005 vyhrála Nejlepšího ženského Hip-Hop umělce na American Music Awards a zremixovala L.O.V.E. od Ashlee Simpson. V prosinci 2005 byla nominována na 5 cen Grammy a na Brit Awards. Vydala song We Run This, jako hlavní singl ze soundtracku k filmu Stick It.

Respect M.E.

Respect M.E. je jejím 1. výběrem největších hitů. Byl vydán jenom v Evropě, Brazílii, Jižní Africe, Japonsku a Austrálii. Kolekce se stala jejím druhým Top 10 albem v Anglii a taky jejím nejvyšším umístěním.V Anglii za 100 000 prodaných kopií dostalo zlatou desku, celosvětově se desky prodalo půl milionu.
**
Block Party**

V lednu 2008, byl vydaný singl Ching-a-Ling jako hlavní singl ze soundtracku Step Up 2 the Streets. Na soundtracku je také Shake Your Pom Pom produkovaný Timbalandem. Obě písně se mohou objevit na chystaném albu. Best Best první singl z alba se objevil na jejich webových stránkách 13.června 2008. Vydání alba je naplánováno na 9. září 2008.

Jiná Práce

Missy Elliott nahrála duet s ukraijnskou zpěvačkou Ruslanou The Girl That Rules. Objevila se v písni Bad Girl skupiny Danity Kane na jejich albu Welcome to the Dollhouse. Spolupracuje na novém materiálu s umělci jako Whitney Houston, Amy Winehouse, Ne-Yo, Michelle Williams a dalšími.

**
50 Cent**

Curtis James Jackson (* 6. července 1975 New York), známý spíše pod pseudonymem 50 Cent, je americký černošský gangsta rapper, který se proslavil alby Get Rich or Die Tryin' a The Massacre. Celosvětově prodal dohromady 22 milionů nosičů těchto multiplatinových alb, čímž se řadí mezi nejúspěšnější rappery všech dob. Jackson má image tvrdého chlapíka, v mládí žil v chudých poměrech a prodával drogy. V roce 2000 na něj byl spáchán pokus o vraždu, při kterém byl devětkrát zasažen projektilem ráže 9 mm, z útoku se však zotavil, díky čemuž si vysloužil přezdívku Bulletproof (neprůstřelný). Je několikanásobně trestaný.
**
Raná kariéra (Drogy & Box)**

Curtis James Jackson III se narodil v druhé polovině 70. let v newyorském slumu South Jamaica, Queens. Jeho matka s drogovou minulostí byla zavražděna, když mu bylo pouhých 8 let, svého otce nikdy nepoznal a tak nadále vyrůstal v nízkém sklepě bez oken v domě svých prarodičů. Okolo 10 let začal pod přezdívkou „Boo Boo“ prodávat crack a také se začal věnovat boxování. Rap bral zatím jen jako zábavu. V roce 1997 se mu narodil syn Marquise (matkou je Shaniqua Tompkins), s touto událostí se změnil Jacksonův pohled na svět. Začal se plně věnovat rapu, v kterém viděl budoucí jisté zajištění svého syna, za prodej cracku si v nejlepší době vydělal až $ 5,000 denně, proto byl spíše důvod skončení s prodejem drog ten, že Curtis Jackson nechtěl již tak často sedět ve vězení. K proslavení se, mu pomohl rodák ze South Jamaica, Queens, Jam Master Jay člen legendární skupiny Run-D.M.C., pro Curtise Jacksona, tehdy již vystupujícím pod pseudonymem „50 Cent“, (podle tehdejšího drogového bosse), byl Jay Master Jam učitelem a naučil ho vše potřebné. Ale 50 Cent pochopil, že potřebuje víc a tak se vyvázal ze smlouvy. V roce 1998 společně se svými přáteli ze čtvrtě, Christopherem „Lloyd Banks“ Lloydem a Marvinem "Tony Yayo" Bernardem, zakládá skupinu G-Unit („Guerilla Unit“). Ještě roku 1998 stihne hostovat na písni od skupiny Onyx „React“, na kterou se natočí následně i 50 Centův první klip. V roce 1999 si 50 Centa povšimne duo producentů Trackmasters a představí ho Columbia Records, které se upíše a nahraje pro ně album, které díky incidentu z 24. května 2000 nikdy nevyjde, s názvem Power of the Dollar.

Spory (Beef)

Od počátku své kariéry má 50 Cent beef (spor) s organizací Murder, Inc., které šéfuje Irv Gotti, dlouholetý přítel drogového bosse Kennetha "Supreme" McGriffa. Především měl 50 Cent problémy s rapperem Ja Rule, který obvinil 50 Centa z krádeže šperků, spor vyústil v pobodání 50 Centa. 50 Centova reakce byla trefná a to hned dva disstracky na hlavu Murder, Inc. První se jmenoval "Life's on the Line", v kterém zesměšňuje samotnou Murder. Inc., jehož text zní takto: "Scream murder! (I don't believe you!), Murder! (Fuck around and leave you!), Murder! (I don't believe you!), Murder, murder! (Your life's on the line!)"

Druhý disstrack byl však směřován přímo na hlavu Kennetha "Supreme" McGriffa, byl to song "Ghetto Qu'ran", v němž si 50 Cent jako první rapper dovolil prozradit, temné stránky drogových bossů. A to si McGriff nenechal líbit, 50 Centa i Jam Master Jaye umístil skrz Murder, Inc. na černou listinu a nikdo v celém New Yorku jim nesměl pomoci ani poskytnout možnost nahrávat písně, spor vyústil 24. května 2000, kdy byl 50 Cent rukou člena Murder, Inc. devětkrát postřelen, když seděl v autě před domem svých prarodičů - přežil. Jam Master Jay roku 2002 takové štěstí neměl. 50 Cent si udělal také spoustu hudebních nepřátel písní "How to Rob", v které se pouští do rapperů jako Jay-Z, Busta Rhymes, Rza, Raekwon, Timbaland, Big Punisher, Sticky Fingaz, Ghostface Killah, Will Smith, Bobby Brown a do osobností jako Whitney Houston, Lil Kim, Mariah Carey, Missy Elliott, Diddy, DMX, Naughty By Nature a další.

Znovuzrození

Columbia Records se zalekla negativní publicity a tak po incidentu zrušila s 50 Centem smlouvu a připravené album "Power of the Dollar" nikdy nevyšlo. Přestože měl 50 Cent za sebou spolupráce s rappery jako Nas, Noreaga a UGK. Po incidentu musel začít znovu na ulici prodávat crack a za vydělané peníze na své nové adrese v Kanadě nahrál roku 2002 mixtape "Guess Who's Back". V tu dobu si ho poslechl i Eminem, který kontaktoval šéfa Aftermath Entertainment, kterým nebyl nikdo jiný než sám Dr. Dre. S 50 Centem podepsali smlouvu k Shady / Aftermath Ent. a to znamenalo vstupenku na vrchol. Jako nový přírůstek v Shady Records dostal 50 Cent prostor ve dvou samostatných skladbách na Eminemově soundtracku k filmu 8 Míle, jedna z písní se jmenuje "Wanksta" a je to diss na Ja Rula.

Vrchol

Roku 2003, 50 Cent vydává album Get Rich Or Die Tryin', s produkcí od Dr.Dreho a Eminema, ale také Sha Money XL, které ho okamžitě vyhoupne mezi elitní rappery, v prvním týdnu se prodá 872 000 kusů. V USA se alba prodá 10 milionů kusů a ve zbytku světa přes 2 miliony, tím se stane album 12x platinové. Kritiky také mluví ve prospěch 50 Centa. Toto album 50 Centovi splní jeho americký sen.

Dostatečné výdělky z prodejů alba, umožňují 50 Centovi si pořídit nový luxusní dům v Connecticutu a zařízení si vlastního nahrávacího studia "G-Unit Records", (kterému se upsali Tony Yayo, Lloyd Banks a Young Buck). Také investoval do své oděvní značky "G-Unit Clothing Co." a také vydal ve spolupráci s Reebok svou vlastní edici bot. Nakonec natočil dokument "The New Breed".

Svůj úspěch s G-Unit dovršil albem "G-unit - Beg for Mercy", kterého se prodalo okolo 6 milionů a navždy se stalo takřka klasikou Gangsta Rapu.

V roce 2005 vydal své druhé studiové album The Massacre s produkcí od spolehlivých producentů jako Dr. Dre, Eminem, Sha Money XL, Disco D, Scott Storch a další. V prvním týdnu se prodalo přes 1 milion alb, celkově v USA 6 milionů a ve zbylých zemích dalších 5 milionů ks. Toto album se stalo jedním z nejrychleji se prodávaných alb od roku 1991. Zajímavostí je, že 50 Cent vydal ke každé písni z alba klip. Kritiky byly nadprůměrné. The Massacre již navždy ukotvil 50 Centa mezi nejbohatší a nejúspěšnější rappery světa.

Později roku 2005 hrál ve svém prvním filmu "Get Rich Or Die Tryin'", který je inspirován jeho životem, film byl přijat vcelku kladně, ale kritiky byly spíše průměrné. 50 Cent nahrál k filmu stejnojmenný soundtrack, kterého se prodalo přes 3 miliony kusů a hostovali na něm jména jako Mobb Deep, Spider Loc, Mase, M.O.P. nebo Olivia.

Také mu vychází první kniha, pod nakladatelstvím "MTV Books", autobiografie "From Pieces to Weight: Once Upon a Time in Southside Queens". Kterou pod vedením samotného 50 Centa, sepsal Kris Ex.

Úspěšný rok 2005 zakončil 50 Cent vydáním akční hry 50 Cent: Bulletproof pro konzele PS 2, PSP a Xbox, ta se však s kladným přijetím nesetkala.

V roce 2006 si zahrál ve filmu "Home of Brave" (Země zatracených) po boku Samuel L. Jaksona a Jessica Biel.

Spory II (Beef II)

Nové kolo sporů vyvolala píseň "Piggy Bank" (The Massacre), v které se 50 Cent pustil do rapperů jako Nas, Ja Rule, Fat Joe a Jadakiss. Také začal spor s novým rapperem z LA. The Game byl od roku 2004 upsán pod G-Unit Rec. ale kvůli neloajalitě byl v roce 2005 vyhozen, nicméně pod G-Unit Rec. stihl vydat v roce 2004 úspěšné album "The Documentary". 50 Cent ho zesměšnil v klipu na "Piggy Bank" a nakonec ho vyškrtl tím, že vydal "The Massacre (Deluxe Edition)" a v něm odstranil The Gameovu píseň "Hate It Or Love It (rmx)" a nahradil ji "Outta Control (rmx) ft. Mobb Deep". Několik negativních slov padlo i o Seanu "Diddy" Combsovi a jeho Bad Boy Entertainment, převážně šlo o nejasnosti v kontraktu s Ma$em. 50 Cent nahrál negativní píseň "Hip Hop", ale další dění tento spor neměl.

Nová éra (Interscope & businessman)

Listopadu roku 2007 50 Cent vydal album Curtis, kvůli vleklým problémům, (datum vydání alba se posouvalo téměř půl roku), 50 Cent prohlásil, že Interscope Records sabotuje jeho práci. A tak vznikl spor, který chce 50 Cent rázně ukončit tím, že do roku 2010 chce splnit podmínky smlouvy s Interscope a tím ukončit spolupráci. Podmínkami je vydat čtyři alba a jeden výběr hitů. Curtise který měl vleklé problémy se prodalo jen 5 milionů ks, hlavně kvůli nedostatečné propagaci ze strany Interscope, ale teké kvůli velké mediální aféře ohledně sázky mezi 50 Centem a Kanye Westem, v které šlo o to, že pokud Kanye West prodá více kusů svého Graduation v USA první týden, tak 50 Cent ukončí svou kariéru. 50 Cent prohrál, ale následným prohlášením, že je schopen vydat lepší album kdykoli ho vydá Kanye West, zametl své předchozí sliby pod koberec. Album mělo jediný nosný single a to "I Get Money" na který se nahrál i "billionaire remix" ft. Jay-Z a Diddy, za zmínku také stojí píseň "Ayo Technology ft. Justin Timberlake".

V roce 2007 50 Cent obdržel od starosty města Bridgeport, Connecticut, symbolický klíč od města. Dalším úspěchem, tentokrát obchodním, bylo odkoupení 50 Centových akcií "Glacéau: Vitamin Water", společností Coca-Cola, což mu vyneslo $100,000,000 po zdanění. S Vitamin Water rozjel reklamní kampaň a můžeme ji vidět ve skoro každém klipu z Curtise. Také představil svou edici kondomů nazvanou "Magic Stick" a rozjel své vlastní nakladatelství "G-Unit Books", ve kterém vydal již několik knih, např. "The Ski Mask Way", která by se měla dočkat zfilmování.

V roce 2008 se 50 Cent nadále věnuje spíše herectví a natáčí film "Righteous Kill" (Oprávněná vražda), ve kterém hrají i Al Pacino a Robert De Niro. Oznamuje práci na dalších filmech jako "Streets of Blood", ve kterém hrají Val Kilmer a Sharon Stone, "Spectacular Regret", "Dead Man Running", "The Dance" který je o boxování a měl by v něm hrát i Nicolas Cage, "13" v kterém má hrát i Jason Statham a Micky Rourke a již zmiňovaný "The Ski Mask Way". Oznamuje práci na nové hře, pro platformy PS 3 a Xbox 360, pojmenované 50 Cent: Blood On The Sand, která je z válečného prostředí a vyjít by měla v první polovině roku 2009 a sní i soundtrack. Během roku 2008 spouští své stránky "ThisIs50.com", které jsou tím pravým místem pro jeho fanoušky, na těchto stránkách zveřejňuje své počiny a vše, co je podle něj důležité vidět či slyšet. Tam také zveřejňuje svou novou edici vůně od RGX - "Pure 50 Confidence" (body spray). V listopadu 2008 se účastní slavnostního otevření nového veřejného parku ve čtvrti South Jamaica, Queens, do kterého investoval své peníze. Na jeho počest nese park název "The Curtis '50 Cent' Jackson Community Garden". Park slouží pro děti z blízké školy a pro širou veřejnost, vznikl ve spolupráci s projektem "New York Restoration Project", který založila zpěvačka a herečka Bette Midlerová. Na konci roku, na MTV také 50 Cent spouští svou reality show "The Money and The Power".

Rok 2009 je ve znamení nadcházejícího alba Before I Self-Destruct, toto album mělo vyjít již v prosinci roku 2008, ale kvůli problémům v Interscope se posunulo na únor, ale vlivem světové hospodářské krize se dočkalo dalšího posunu na březen a 50 Cent prohlásil, že album se vypustí tehdy až se krize zmírní. Z alba jsou venku dva singly "Get Up" na který je i klip a "I Get It In" (prod. Dr. Dre). K albu jako bonus vyjde stejnojmenný film a dokument o životě a smrti Jam Master Jaye.

Spory III (Beef III)

Na začátku roku 2007 započal spor s šéfem skupiny Dipset, Cameronem "Cam'ron" Gilesem, kterého 50 Cent potopil v disstracku "Funeral Music". Cam'ron odpověděl disstrackama "Curtis" a "Curtis pt.2". 50 Cent následně zveřejnil song "Hold on" (ft. Young Buck). Později Fifty ukončil beef s Jadakissem i Cam'ronem. Stále však vede ostrý beef s Fat Joeem, kterému přichystal s G-Unit samostatný mixtape "Thisis50 pt.2 - Elephant in the Sand". Novinkou je beef s Lil Waynem, na kterého nahrál diss "Part Time Lover", ve kterém ho mimo jiné napadá z homosexuality. Lil Wayne odpověděl roku 2008 v dissu "Louisianimal". Později se beef na chvíli urovnal. Ale nakonec 50 cent v roce 2009 vydal disstrack "Play This On The Radio". Lil Wayne to nijak dál nekomentoval. Ve smutnou situaci vyústil spor s dlouholetým členem G-Unit, Young Buckem, 50 Cent zveřejnil záznam hovoru, ve kterém se Buck omlouvá 50 Centovi a prosí ho aby ho vzal zpět do Unit. Young Buck okamžitě reaguje zraňujícím disstrackem "Taped Conversation" a později "Terminate on Sight", "Laugh Now Cry Later" "My Whole Life" a "I'm Out Here", 50 Cent dosud nenahrál žádnou odpověď a dokonce prohlásil, že Buck může zůstat u G-Unit Rec., ale to Buck rezolutně odmítl a začal se spojovat s The Gameam.

Nejnovější beef, se ale točí okolo rappera Rick Rosse, ten nahrál na 50 Centa disstrack "Mafia Music", Fifty na něj okamžitě reagoval pětiminutovým dissem "Officer Ricky Go Ahead (Try Me)", který neni jen zaměřen na samotného Rosse, ale také na Lil Waynea a DJ Khaleda. Fifty v něm mimo jiné připomíná Rossovu policejní minulost a jeho předstíravý styl. Na ThisIs50.com zveřejňuje posměšnou sérii videí "Saturday Cartoon", které si dělá legraci z Ricky Rosse, dále sérii "Pimpin' Curly", která zesměšňuje dvojici Pimpin Ken a Foxy Brown, která kritizovala 50 Centa kvůli písni "Officer Ricky". Ross nahraje krátký diss "Valley of The Death". Společně s G-Unit, 50 Cent nahrál disstrack na Rick Rosse "I'll Be the Shooter", na který se natočil i nízkorozpočtový klip. Rick ross jim odpověděl dissem "Push 'Em Over The Edge". Další 50ho odpovědí byl disstrack "Tia Told Me", který odrážel rozhovor 50 Centa s matkou Rick Rossova dítěte (Tia Kemp). V rozhovoru prozrazuje Tia více detailů o Rossově minulosti, pije 50ho Vitamin Water a nechá se od 50 Centa pozvat na nákupy, 50 také podporuje její knihu "Tia´s Diary: Deeper Than Rap", která je o ní a Rick Rossovi a objevit by se měla v březnu. Rick Ross odpověděl disstrackem "Don't Count The Boss Out". Nejnovější Rossův diss je remix k tracku Mafia Music, na kterém hostují 50 Centovi odpůrci The Game, Ja Rule a Fat Joe.

Na DJ Khaleda, 50 zveřejnil dissvideo "A Psychic Told Me", ve kterém vyhrožuje zabitím Khaledovi matky, toto video musel později stáhnout. K beefu s Rossem se vyjádřil i 50ho bratranec Two Five, který na Rosse nahrál disstrack "The Hustle", dále Lloyd Banks s dissem "Officer Down", Tony Yayo s písní "Somebody Snitch", Mazzaradi Fox s písní "Deep Cover", The Game, který Rossovi jasně vzkázal, že pokud se neobrátí s žádostí o pomoc na něj tak ho 50 Cent bezmilosti zničí a rapper Maino, který prohlásil, že se mu na Rossovi nelíbí že všem lhal. Nejnověji se do beefu přimotal i pornoherec Brian Pumper, který narapoval diss právě na Rick Rosse.

Na jaře k nám přicestuje i Waka Flocka Flame

Na jaře k nám přicestuje i Waka Flocka Flame

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze