Biografie

Public Enemy nebo také PE jsou americká hip-hopová skupina, která vznikla v roce 1982 na Long Islandu.

Patří k nejstarším a zároveň nejdůležitějším hip-hopovým skupinám.

Charakteristické jsou jejich politicky a sociálně zaměřené texty.

Název znamená v překladu "veřejný nepřítel" a ve znaku mají policistu v hledáčku zaměřovače.

V roce 2004 je magazín Rolling Stone zařadil na 44. místo v hodnocení stovky nejvlivnějších skupin všech dob. Server acclaimedmusic.net jim přisoudil 29. místo v žebříčku nejdůležitějších hudebníků všech dob a prohláslil je za nejlepší hip-hopovou skupinu. V roce 2007 vstoupili do Long Isladské síně slávy.

Formace Public Enemy se skládá ze tří celků.

Produkční sekci Bomb Squad tvoří bratři Keith a Hank Shockleyovi, Eric Sadler a Chuck D, taneční skupinu S1W (The Security For The First World) vede zpěvák Professor Griff. Rapperské jádro tvoří Chuck D, Professor Griff a Flavor Flav.

Kapela tedy začala fungovat 1982, kdy Chuck D studoval grafický design na Adelphi University. Ve studentském rádiu WBAU, kde působil jako DJ, se setkal s Hankem Shockleem a Billem Stephenym, díky zálibě v hip-hopu a stejnému politickému smýšlení se z nich stali přátelé.

Spolu produkovali v lednu 1983 kolekci agresivních rap/hip-hopových skladeb Super Special Mix Show. Později k nim přibyl Chuckův přítel Flavor Flav a začal stal se jedním z moderátorů pořadu WBAU.

Podobní interpreti

 

Během roku 1984 začali Chuck D s Hankem Shockleem mixovat vlastní demonahrávky. Jednu z nich - Public Enemy No. 1, podle které dostala kapela  název, slyšel věhlasný producen Rick Rubin a okamžitě chtěl Chucka pod svůj label Def Jam.

Chuck D se vstupem do velkého hudebního průmyslu dlouho váhal, ale nakonec byl strůjcem úspěchu revoluční hip-hopové skupiny, založené na extrémní zvukové produkci a prezentaci sociopolitických názorů.

Podporován Shockleem (v roli hlavního producenta) a Stephenym (jako publicistou) zformoval v roce 1987 Chuck D novou sestavu kapely. Přibyli DJ Terminator X a Professor Griff, choreograf taneční skupiny The Security of the First World.

Flavor Flav se stal druhým rapperem, jeho humorný doprovod kontrastoval s Chuckovým autoritativním barytonem, do projevu kapely přinesl hravost a lehkost.


 

Andělé opět lákají na netradiční spojení

Andělé opět lákají na netradiční spojení

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.