Biografie

Joshua Winslow Groban se narodil 27. února 1981 v kalifornském Los Angeles. Jeho otec Jack a matka Lindy vychovávali Joshe a jeho o čtyři roky mladšího bratra Christophera v rodinném prostředí, kde byla hudba vždy oblíbená. Josh byl odmalička vystavený různým druhům hudby, od rocku až po muzikál. Jeho rodiče sice nejsou z hudební branže (ačkoli jeho otec hrával ve škole na trumpetu), ale svůj smysl pro hudbu, umění a divadlo předali svým dětem. Od přírody hudebně nadaný Josh odmala bouchal na kuchyňské nádobí, improvizoval s hrou na piano a zpíval po domě typické dětské písničky. Dospěl v člověka milujícího a vážícího si hudby a vyrostl s respektem k úzkému spojení mezi umělcem a publikem.

Jak vidno, prožíval Josh typicky šťastné dětství, a to až do sedmé třídy základní školy, kdy zažil svůj pěvecký debut. Jeho učitel hudební výchovy využil Joshova talentu a na školní besídce ho nechal samostatně zpívat písničku „S´wonderful“, což bylo úplně první Joshovo sólo na pódiu. Když jeho maminka Lindy slyšela jeho hlas v sále, vůbec netušila, že je to on…a když zjistila, že to zpíval Josh, rozplakala se. Když se mu hlas změnil z chlapeckého vysokého na sytý baryton, nezůstalo to bez povšimnutí. V letech 1997 a 1998 navštěvoval Interlochen Arts Camp, kde pokračoval v trénování hlasu. Učil se hrát na bubny a zdokonaloval svůj pěvecký talent na hlasových hodinách. Když Josh nastoupil na losangeleskou County High School for the Arts, začal vyrůstat v umělce, kterým je dnes. Od narození nesmělý Josh nebyl typ dítěte, které by na sebe upozorňovalo skrze atletiku nebo vědu; ve svém novém prostředí ale našel místo, kde by mohl být lehce středem pozornosti – jeviště. Půl dne chodil na klasické vyučování a ve druhé polovině studoval divadlo. Brzy se z něj stal „velký muž školy“, objevoval se v hlavních rolích školních představení, např. v roli Tovjeho v „Šumaři na střeše“.

Fosterův objev

V sedmnácti letech se Joshův život drasticky změnil díky jeho hlasovému trenérovi Sethu Riggsovi, který předložil producentovi Davidu Fosterovi kazetu, na které Josh zpívá „All I Ask of You“ z „Fantoma opery“. Foster při jejím poslechu rozpoznal Joshův obrovský talent a potenciál a pozval ho, aby zazpíval na inauguraci kalifornského guvernéra Graye Davise.

O několik týdnů později se Foster ocitl v nepříjemné situaci, když se Andrea Bocelli nemohl zúčastnit zkoušky před udílením cen Grammy 1999, na kterém měl zazpívat společně s Celine Dion Fosterovu píseň „The Prayer“ a Celine potřebovala partnera, který by na zkoušce zpíval místo Bocelliho. David Foster zavolal Joshovi, aby Bocelliho zastoupil. Josh si nebyl jistý, že je připraven zpívat na tak prestižní akci, a okamžitě to odmítl. Naštěstí Foster nebral „ne“ jako odpověď a nakonec se mu podařilo Joshe přemluvit, aby s Celine na zkoušce zazpíval. Tohle rozhodnutí změnilo od základu jeho život. Na zkoušce slyšelo Joshe zpívat mnoho výborných umělců a celebrit a byli z jeho talentu u vytržení. Rosie O´Donnell, která tehdejší ročník udílení cen Grammy uváděla a Joshe označila přízviskem „opera boy“, si ho pozvala do své show, ale trvala na tom, že Josh v jejím pořadu zazpívá píseň v italštině. Josh byl mimochodem následně pozván na samotný slavnostní ceremoniál udílení cen Grammy, ale musel to odmítnout, protože se musel zúčastnit školního představení, jinak by riskoval propadnutí! Po maturitě na střední škole se Josh zapsal na Carnegie Mellon University s úmyslem studovat prestižní obor muzikál, ale jeho hudební kariéra začala kolidovat se studiem. 143 Records (sekce Warner Brothers) mu nabídla nahrávací smlouvu a Josh se rozhodl opustit univerzitu a věnovat se plně kariéře.

A zrodila se hvězda

Josh, který se do této doby soustředil na muzikál, se začal plně realizovat jako sólový zpěvák. Zazpíval píseň „Mattinata“ v show Rosie O´Donnell a vystoupil na několika charitativních akcích, včetně akce nazvané Family Celebration za účasti prezidenta Clintona, místní honorace a celebrit, kde znovu zazpíval „The Prayer“, tentokrát s Nitou Withaker. V publiku tenkrát byl i televizní producent David E. Kelley, na kterého udělalo Joshovo vystoupení takový dojem, že pro něj vymyslel roli v seriálu „Ally McBeal“. Josh si v něm zahrál Malcolma Wyatta, nesmělého středoškoláka, kterého pustila k vodě jeho přítelkyně jen pár dní před maturitním plesem, a tak na ni podá u Ally žalobu. Malcolm nakonec vezme Ally s sebou na ples a během večera zazpívá na pódiu sólo píseň „You´re Still You“.

Následující den po odvysílání tohoto dílu „Ally McBeal“ v televizi začaly tisíce lidí po celých Spojených státech volat do rádií a hledat po internetu informace o tom neznámém klukovi s tak úžasným hlasem, spousta lidí však také věřila tomu, že píseň byla nadabovaná a že ji Josh ve skutečnosti sám nezpíval. Joshův tým dal dohromady webovou stránku, kde mohli lidé najít o Joshovi a jeho hudbě víc informací…. www.joshgroban.com. Fanoušci se začali shromažďovat a pomáhat s propagací Joshovy hudby. A zrodila se Grobania. Josh nahrál první píseň, duet „For Always“ s Larou Fabian na soundtrack k filmu „A.I. Umělá inteligence“. Informace o Joshovi se začaly rychle šířit a Josh s Davidem Fosterem se spojili s několika nejlepšími skladateli písní a dali dohromady jeho debutové CD, vydané v listopadu 2001. V prosinci téhož roku se Josh v roli Malcoma Wyatta znovu vrátil do seriálu „Ally McBeal“, kde zazpíval píseň „To Where You Are“.

Debutové CD

Po vydání debutového CD s názvem „Josh Groban“ se Josh rychle dostal mezi superstars. Magazínem People byl zvolen „nejvíc sexy objevem roku 2002“ a kromě jiných vystoupil v show Oprah Winfrey a v pořadech Good Morning America, the Tonigh Show, the View, the Today Show a Larry King Live. Ve stejném roce vystoupil s Charlottou Church na závěrečném ceremoniálu Zimních olympijských her, zazpíval americkou státní hymnu před prezidentem Bushem, zazpíval na slavnostním udílení Nobelových cen a před papežem ve Vatikánu. Propagační turné ho zavedlo do různých koutů Spojených států, Kanady a také do Norska, Španělska, Velké Británie, Švédska, Francie, Itálie, Nizozemí, Německa a Japonska. Do dnešních dnů se jeho debutového CD prodalo přes 5 milionů kopií.

Úspěch debutového CD přivedl Joshe v roce 2002 k jeho prvnímu sólovému koncertu v kalifornské Pasadeně, na kterém vystoupil s písněmi z prvního alba a hosty Davidem Fosterem, Angie Stone, Andreou Corr a Lili Haydn. Koncert byl natočen pod názvem „Josh Groban: Live in Concert“ a stal se nejprodávanějším koncertním DVD roku.

Josh také dostal příležitost uskutečnit svůj sen a představit se v září 2003 na Broadwayi, kde si zahrál roli Anatolije v inscenaci „Chess“ pro charitativní organizaci „Actor´s fund“, která obdržela nadšené kritiky jak od divadelních kritiků, tak od Joshových fanoušků.

Druhé CD přichází na svět

V listopadu 2003 vydává Josh své druhé CD s názvem „Closer“, opět produkované Davidem Fosterem. Jak už název napovídá, chtěl se svým fanouškům víc přiblížit, a tak do něj dal víc ze své osobnosti, ukázal víc ze svých předností a stylu, ve skladbě „Remember When It Rain“ sám hraje na piano a je spoluautorem tří skladeb. Jako milovník world music spolupracuje při psaní songů „Remember When It Rain“ a „Never Let Go“ s francouzskou skupinou Deep Forest a spolupodílí se s Walterem Afanasieffem na psaní hudby k písni „Per Te“. Album „Closer“ se 6. ledna 2004 dostává na první příčku americké albové hitparády Billboardu a jeho první singl „You Raise Me Up“ se stává jeho prvním megahitem, když se v březnu 2004 vyšvihne na první příčku hitparád.

Rok, který následoval, byl plný obrovských úspěchů. V únoru 2004 Josh před finálovým zápasem ligy amerického fotbalu Superbowl zazpíval „You Raise Me Up“ k uctění památky členů posádky raketoplánu Columbia a byl jedním z účinkujících v pořadu „Vh1 Spotlight“. Ve stejném měsíci zahájil také úžasné koncertní turné, přičemž všechny koncerty byly vyprodány během 30 minut, a ukončil ho ve Spojených státech koncertem v losangeleském Greek Theatre, který byl natočen na jeho druhé DVD. Vystoupil před téměř miliardou diváků na koncertě „We Are the Future“ v Circus Maximus v Římě, věnovaném dětem z oblastí postižených válkou, se svým koncertem Broadband Rocks Live zlomil rekordy AOL – první noc ho vidělo více jak 100 000 lidí. Na udílení Světových hudebních cen 2004 byl nominován na cenu pro nejlepšího světového umělce v mužské kategorii a získal cenu AOL Red Member´s Choice Award, na udílení Amerických hudebních cen 2004 byl nominován na cenu pro nejoblíbenějšího umělce v kategorii pop/rock a na udílení cen the People´s Choice Awards byl nominován na cenu pro nejoblíbenějšího umělce v mužské kategorii. Soundtrack k filmu „Trója“, na kterém Josh zpívá ústřední píseň, byl nominován na World Soundtrack Award. Josh také nahrál ústřední píseň „Believe“ na soundtrack k vánočnímu trháku „Polární expres“, který vystřelil na vrchol hitparád a stal se jeho čtvrtým singlem, který obsadil první příčku. Své první mezinárodní turné zahájil 27. listopadu 2004 vyprodaným koncertem v Jižní Africe, v době, kdy už bylo jeho album „Closer“ 6x platinové. Josh se tam seznámil s Nelsonem Mandelou a stal se velvyslancem Mandelova mezinárodního projektu 46664 v boji proti HIV/AIDS. Rok 2004 zakončil nominací na cenu MTV Asia pro nejoblíbenějšího umělce, nominacemi na cenu kritiků a na Zlatý glóbus pro píseň „Believe“, nominací na Pollstar Award pro nejlepšího nováčka na turné a nominací na cenu GRAMMY za nejlepší vokální vystoupení v kategorii pop. Album „Closer“ zakončilo rok jako třetí nejprodávanější album roku v Billboard 200 Charts. Třetí etapu svého prvního turné „Josh Groban Live“ zahájil 22. ledna 2005 ve Veroně ve státě New York, přičemž lístky na všechny koncerty byly vyprodány do posledního místa. Neuvěřitelně úspěšnou koncertní šňůru uzavřel koncert v Sioux City 24. března 2005.

Awake a znovu na turné

Po ohromně populárním vystoupení se Sarah McLachlan na „Live8“ v červenci 2005 a po debutu v Metropolitní opeře jako host Barbary Cook v lednu 2006 se Josh vrací do nahrávacího studia, aby zde natočil své třetí album. Silně ovlivněn svou láskou k world music a svými zkušenostmi velvyslance pro Mandelův projekt 46664 si Josh ke spolupráci přizve mnoho nečekaných umělců. Spolupracuje s Imogen Heap, Jonem Ondrasikem, Davem Matthewsem, Erikem Mouquetem a zpívá společně se souborem Ladysmith Black Mambazo, Herbiem Hancockem, Tower of Power a Vusim Mahlaselou. Album „Awake“, které vyšlo 7. listopadu 2006, dokázalo, že Josh není rozhodně žádný „opera boy“. Nové album se během prvního měsíce po vydání stalo platinovým a dostalo se na druhou příčku americké hitparády Billboard 200 Charts. Velice očekávané turné „Awake“ zahájil Josh ve Veroně ve státě New York a dostal se s ním poprvé také do Austrálie, přes celé Spojené státy a do Evropy a zakončil ho 18. října 2007 v Manile na Filipínách. Dostal se na pátou pozici mezi umělci v prodeji vstupenek a ocitl se na první příčce nejprodávanějších umělců všech dob u společnosti Barnes & Noble.

Senzační vánoční překvapení

Po ukončení turné Awake Live překvapil Josh fanoušky vydáním svého prvního vánočního alba „Noel“, které kromě jiného obsahuje duety s Faith Hill či Brianem McKnightem a objevuje se zde také Andy McKee se svou akustickou kytarou. Album „Noel“, které Oprah Winfrey zařadila do své show „Favorite Things“, vystřelilo na vrchol amerických hitparád, dostalo se na první příčku Billboardu a setrvalo tam pět týdnů!! Stalo se nejprodávanějším albem roku 2007 a zlomilo rekord, když jako první sváteční album zůstalo na první příčce déle jak tři týdny… Do té doby držel rekord Elvis Presley, a to od r. 1957.

Josh nezahálí ani v roce 2008. V únoru se účastní udílení cen Grammy a tentokrát již v přímém přenosu zpívá společně s Andreou Bocellim píseň „The Prayer“, která před necelými deseti lety odstartovala jeho kariéru. V dubnu jej magazín People zařazuje do stovky nejkrásnějších lidí planety. Následující měsíc vychází Joshovo třetí DVD „Awake Live“ s koncertem, který se v létě 2007 uskutečnil v Salt Lake City. Josh si také zopakoval roli Anatolije v muzikálu Chess, tentokrát v londýnské Royal Albert Hall, a koncem června se do Londýna vrátil jako jeden z účinkujících na koncertě uspořádaném k 90. narozeninám Nelsona Mandely. V červenci zpívá „God Bless America“ před zahájením All Star Game na Yankee Stadium a rozjíždí svůj videoblog, čímž udělal radost svým fanouškům po celém světě. Vystupuje v pořadu „Last Choir Standing“ a na charitativní akci „Stand Up for Cancer“. A pak přichází naprostá bomba. Josh se představí v přímém přenosu udílení cen Emmy a v necelých pěti minutách zazpívá směsici 25 seriálových hitů a jeho vystoupení je vrcholem večera. V prosinci 2008 přijíždí Josh na několik týdnů do Evropy kvůli propagaci svého alba "A Collection", vydaného speciálně pro evropské fanoušky. Vystupuje v televizních pořadech v Londýně a Paříži a v Lipsku zpívá na koncertě Josého Carrerase. V témže měsíci navíc přichází další potěšující zpráva, když je Joshovo album "Noël" nominováno na cenu GRAMMY v kategorii Best Traditional Pop Vocal Album za rok 2008.

Velkolepý začátek nového roku

Josh pokračuje ve fenomenální jízdě a začátek roku 2009 pojímá ve velkém stylu. Stal se jedním z účinkujících, kteří vystoupili na inauguračním koncertě nového amerického prezidenta Baracka Obamy. Zúčastnil se řady charitativních akcí a v březnu vystoupil před Sněmovnou reprezentantů ve Washingtonu na 22. ročníku Arts Advocacy Day s obhajobou umění, uměleckého vzdělávání a humanitních věd. Důležitým měsícem se pro Joshe a jeho fanoušky stal červen, kdy vyšla dvě DVD - "Josh Groban: An Evening in New York City" a o týden později fanoušky dlouho očekávaný záznam z muzikálu Chess z roku 2008. V červnu byl navíc Josh uveden jako nejmladší člen do Síně slávy v losangeleském Hollywood Bowl. O měsíc později vystupuje spolu s dalšími umělci na koncertě k 91. narozeninám Nelsona Mandely v New Yorku. Chystá pro nás nové album a určitě řadu dalších akcí. Nechme se překvapit, co nám tento rok ještě přinese.

Ceny Brit Awards ovládli Dua Lipa a Stormzy

Ceny Brit Awards ovládli Dua Lipa a Stormzy

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.