Biografie

Shawn Corey Carter (* 4. prosince 1969, New York, USA) známý spíše jako Jay-Z je americký rapper. Sedminásobný držitel Grammy je u nás známý především díky spolupráci s kapelou Linkin Park.

Po celém světě se prodalo na 50 mil. jeho nahrávek, což ho řadí mezi nejbohatší americké hiphopové umělce. Šéf Def Jam Recordings a zakladatel hudebního vydavatelství Roc-A-Fella Records dále vlastní např. klub The 40/40 nebo basketbalový tým New Jersey Nets.

Historie

Debutoval výraznou deskou Reasonable Doubt (1996), která byla označena za „naprostou klasiku“ a časopis Rolling Stone ji připsal na seznam 500 nejlepších alb všech dob. Většina předních hudebních časopisů hodnotila známkou 5/5 (Allmusic, The Source, XXL).

V roce 2004 spolupracoval s Linkin Park. Na EP s názvem Collision Course se objevily jejich společné skladby „Dirt Off Your Shoulder/Lying From You“, „Jigga What/Faint“ a „Numb/Encore“ (tzv. mash-upy). Za „Numb/Encore“ obdrželi Grammy v kategorii Best Rap/Sung Collaboration.

V roce 2003 ohlásil konec hudební kariéry, aby se o tři roky později vrátil ve velké formě s deskou Kingdom Come. Na rozmanitém albu poskytl dostatek prostoru pro hostování (Chris Martin, Beyoncé, Usher,...). Známá jména se objevují i mezi producenty (Dr. Dre, Kanye West). Zajímavostí je, že poté co na internet unikl singl „Show Me What You Got“, do vyšetřování se pustila samotná FBI.

V únoru 2008 byl ohlášen jako hlavní hvězda Glastonbury 2008, což mezi Angličany vyvolalo konroverzní reakce. Jay-Z se stal prvním hiphopovým umělcem, který vévodil britskému festivalu takové důležitosti.

Dne 4. dubna 2008 se oženil se svou dlouholetou přítelkyní Beyoncé.

Registrace Red Bull 3Style v plném proudu

Registrace Red Bull 3Style v plném proudu

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2017 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., Koperníkova 6/794, Praha 2, PSČ 120 00
www.abradio.cz