Biografie

Shawn Corey Carter (* 4. prosince 1969, New York, USA) známý spíše jako Jay-Z je americký rapper. Sedminásobný držitel Grammy je u nás známý především díky spolupráci s kapelou Linkin Park.

Po celém světě se prodalo na 50 mil. jeho nahrávek, což ho řadí mezi nejbohatší americké hiphopové umělce. Šéf Def Jam Recordings a zakladatel hudebního vydavatelství Roc-A-Fella Records dále vlastní např. klub The 40/40 nebo basketbalový tým New Jersey Nets.

Historie

Debutoval výraznou deskou Reasonable Doubt (1996), která byla označena za „naprostou klasiku“ a časopis Rolling Stone ji připsal na seznam 500 nejlepších alb všech dob. Většina předních hudebních časopisů hodnotila známkou 5/5 (Allmusic, The Source, XXL).

V roce 2004 spolupracoval s Linkin Park. Na EP s názvem Collision Course se objevily jejich společné skladby „Dirt Off Your Shoulder/Lying From You“, „Jigga What/Faint“ a „Numb/Encore“ (tzv. mash-upy). Za „Numb/Encore“ obdrželi Grammy v kategorii Best Rap/Sung Collaboration.

V roce 2003 ohlásil konec hudební kariéry, aby se o tři roky později vrátil ve velké formě s deskou Kingdom Come. Na rozmanitém albu poskytl dostatek prostoru pro hostování (Chris Martin, Beyoncé, Usher,...). Známá jména se objevují i mezi producenty (Dr. Dre, Kanye West). Zajímavostí je, že poté co na internet unikl singl „Show Me What You Got“, do vyšetřování se pustila samotná FBI.

V únoru 2008 byl ohlášen jako hlavní hvězda Glastonbury 2008, což mezi Angličany vyvolalo konroverzní reakce. Jay-Z se stal prvním hiphopovým umělcem, který vévodil britskému festivalu takové důležitosti.

Dne 4. dubna 2008 se oženil se svou dlouholetou přítelkyní Beyoncé.

Eminem dá vysouzené peníze obětem hurikánu

Eminem dá vysouzené peníze obětem hurikánu

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze