Biografie

Miro Žbirka je slovenský zpěvák, skladatel, textař a hudebník, který ovšem žije v Praze. Je velkým příznivcem Beatles a všeho anglického.

Splnil si sen a nahrával ve slavném londýnském studiu Abbey Road.

V pop music začínal jako člen skupiny Modus. V roce 1977 získal společně s Jankem Lehotským a Marikou Gombitovou zlatou Bratislavskou lyru za píseň Úsmev.

V letech 1976 až 1980 natočil s touto skupinou dnes už klasické hity DievčatáDraháZažni a další.

V roce 1981 založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na sólovou dráhu. První sólové album pojmenoval Doktor Sen.

V roce 1982 se Miro Žbirka stal československým Zlatým slavíkem – jako vůbec prvni interpret ze Slovenska, zvítězil také na mezinárodním festivalu v rakouském Villachu se skladbou Love Song (V slepých uličkách), kde získal i cenu rádia O3.

Následovala další zlatá Bratislavská lyra za píseň Nechodí a nabídka německých producentů ke spolupráci s firmou RCA. Nakonec u ní vyšly dvě desky a celá řada singlů.

Miro Žbirka hodně vystupuje také v zahraničí, zahrál si v muzikálu Neberte nám princeznú a natočil řadu autorských alb.

Po dvaceni letech si několikrát zopakoval vítězství v anketě Zlatý slávik, tentokrát na Slovensku a absolvoval několik koncertních turné včetně jednoho se symfonickým orchestrem.

Stal se také několikrát Osobnosťou televíznej obrazovky (cena OTO). 

Na Colours dorazí taky Kaleo či Kalkbrenner

Na Colours dorazí taky Kaleo či Kalkbrenner

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.