Biografie

Božena Němcová, rozená jako Barbora Novotná, později Barbora Panklová, přišla na svět 4. února 1820 ve Vídni a zemřela 21. ledna 1862 v Praze. Vyrůstala v Ratibořicích na panství vévodkyně Kateřiny Zaháňské, kam se za její rodinou nakrátko přestěhovala i její 55letá babička. Ta malou Barunku velmi ovlivnila a ona si ji v dospělosti velmi zidealizovala.

V roce 1837 jí rodiče našli ženicha Josefa Němce, kterého si ještě téhož roku vzala. Porodila mu 3 syny a dceru. Kvůli Josefově zaměstnání finanční stráže se museli často stěhovat. Manželství nebylo šťastné.

Roku 1840 byla seznámena s tehdejšími vlastenecky smýšlejícími českými spisovateli. Téhož roku se celá rodina přestěhovala do Polné, kde se Němcová prostřednictvím svého manžela sblížila s místními obrozenci v čele s hostinským a primátorem města Antonínem Pittnerem. Rok poté se stěhovali do Prahy, kde začala pod vlivem Václava Bolemíra Nebeského a K. J. Erbena psát česky. Její první báseň nesla název Ženám českým. Na přímluvu Nebeského ji otiskli v Květech. S ním se citově sblížila, ale on milenecký vztah brzy ukončil a odešel do Vídně. Později se rodina přestěhovala do Domažlic, kde Němcová působila jako prakticky první národní buditel. V roce 1847 se museli opět stěhovat a o rok později byl Josef Němec obviněn ze spiknutí proti státu. Došlo tedy k nucenému stěhování z místa na místo. Roku 1850 přeložili Němce do Uher. Božena se se svými 4 dětmi přestěhovala do Prahy, kde žila na dluh, živila se praním, úklidem a příležitostným psaním. Krom toho zde navázala styky s literárně činnými vlastenci.

Mezi její první díla patřily básně: Slavné ráno, Ženám českým a Moje vlast. Mezi ty nejznámější potom: Divá Bára, Babička, V zámku a podzámčí, Národní báchorky a pověsti, atd.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.