Biografie

The Velvet Underground & Nico je debutové album experimentální rockové skupiny The Velvet Underground a zpěvačky Nico, kreré původně vyšlo v březnu 1967 pod Verve Records.

V dějinách hudby vzniklo jen málo alb, jejichž vliv byl tak dalekosáhlý jako dopad debutové desky Velvet Underground. Trvalo jí sice přes deset let, než v prodejnosti překonala šestimístné číslo, čerpaly z ní ale glam rock, punk, new wave, gothic rock, noise a téměř všechny další hudební směry „nalevo“ od rockového mainstreamu.

„Velveti“ zde znějí mnohem výrazněji než jejich současníci, nejpřekvapivější je však neuvěřitelná různorodost skladeb. Najdeme zde dream-pop ("Sunday Morning"), tvrdý garážový rock ("Waiting for the Man"), na kost obnažené R&B ("There She Goes Again"), jazz-rock ("The Black Angel's Death Song") i krotký love song ("I'll Be Your Mirror").

Pozornost tisku i fanoušků vždy nejvíce přitahovaly Reedovy textové výlety do říše drog a zvráceného sexu, které nejotevřeněji prezentuje v písních "Heroin" a "Venus in Furs", ale i hudba Velvet Underground byla stejně radikální jako jejich slova. Dokládá to strnulá disharmonie skladby "European Son", znepokojivá malebnost "All Tomorrow's Parties" nebo neklidná dynamika zmiňovaného "Heroinu".

O přínosu Nico pro toto album se stále vedou spory; podíl Andy Warhola se ale netýkal jen podepisování šeků. Byl to právě tento kontroverzní umělec, kdo skupině umožnil nahrát její materiál bez kompromisů, což by za jiných okolností asi neprošlo. Nevznikly by tak písně, z nichž žádná ani po více než 40 letech od vydání této desky neztratila nic ze své originální síly.

Před Franz Ferdinand v Praze zahrají Th!s

Před Franz Ferdinand v Praze zahrají Th!s

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.