Biografie

Jimi Hendrix byl americký kytarista, zpěvák a skladatel. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kytaristů v historii rockové hudby.

Na běžnou kytaru hrál levou rukou. Neuměl noty a proto místo nich používal barvy.

Po začátečním úspěchu v Anglii dosáhl světového věhlasu hlavně díky vystoupení na popovém festivalu v Monterey v roce 1967. V roce 1969 byl hlavní hvězdou festivalu Woodstock. O rok později náhle zemřel ve věku pouhých 27 let.

James Marshall Hendrix se narodil jako Johnny Allen Hendrix 27. listopadu 1942 v Seattlu a zemřel 18. září 1970 v Londýně.

Jaho rodiče byli profesionální tanečníci. Po rozvodu vyrůstal spolu s mladším bratrem Leonem jen s otcem, který v roce 1946 nechal změnit jeho rodné jméno na James Marshall. Otec často střídal zaměstnání a Jimmy prošel postupně celou řadou škol v Seattlu.

V osmnácti letech opustil školu a začal se plně věnovat hře na kytaru. 

Kniha Room Full Of Mirrors uvádí, že Hendrix šel do armády dobrovolně a že ho propustili pro homosexuální úchylku, jiný zdroj naopak dokládá, že v roce 1959, kdy Jimi ukončil střední školu, byl odveden k výsadkářům. Z armády ho propustili kvůli zranění páteře a kotníku při jednom ze seskoků.

V období mezi lety 1963 a 65 hrál s různými kapelami jako doprovodný kytarista a začátkem roku 1964 přišel do New Yorku, kde začal hrát se skupinou Isley Brother.

Později stál na podiu s hvězdami jako je B. B. King, Tina Turner, Sam Cook či Little Richard. Nějakou dobu hrál s Curtisem Knightem a později se osamostatnil a začal působit v newyorské čtvrti Greenwich Village.

Tam se setkal s Chasem Chandlerem, se kterým v roce 1966 opustil New York a přesídlil do Londýna. Zároveň si změnil jméno na Jimi Hendrix.

V říjnu 1966 vznikla skupina The Jimi Hendrix Experience, kde působili také Mitch Mitchell a Noel Redding. První koncert absolvovali v Paříži ve slavné Olympii.

Následující období až do jara 1967 znamenalo pro Hendrixe obrovský růst popularity. Vzhledem, vystupováním a hlavně hudbou spoluvytvářel atmosféru konce šedesátých let.

Jimi Hendrix oslňoval brilantní technikou, ale také velmi často vytvářel až brutální zvukové efekty za pomocí různých kytarových pomůcek, které mu výráběl nadšenec do efektů Roger Mayer.

V roce 1967 byl označen časopisem Melody Maker za nejlepšího světového umělce pop-music.

V srpnu 1969 vystoupil Jimmi Hendrix na Woodstocku a jeho vystoupení bylo nezapomenutelné.

Poslední koncert měl 6. září 1970 na ostrově Fehmarn v Německé spolkové republice.

18. září 1970 zemřel v Londýně při převozu do nemocnice po neúmyslném předávkování léky.

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy

V roce 1992 byl Jimi Hendrix uveden do Rock´n´rollové síně slávy a v roce 2005 do Britské hudební síně slávy.

Magazín Rolling Stone ho v roce 2003 označil za nejlepšího kytaristu všech dob. 

Roku 2006 bylo jeho debutové album Are You Experienced zařazeno do Národního registru nahrávek Knihovny amerického Kongresu.

Legenda Sugar Man zavítá na Rock for People

Legenda Sugar Man zavítá na Rock for People

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze