Biografie

Amy Jade Winehouse se narodila 14. září 1983 v Londýně do židovské rodiny. V 10 letech začal působit v amatérské rapové skupině Sweet 'n' Sour ovlivněná například Princem, Madonnou či Carole King. V 16 letech počala svou kariéru již na profesionální úrovni a podepsala první smlouvu s vydavatelstvím.

Debutového alba se dočkala roku 2003, kdy vyšel Frank. Všechny texty si napsala sama. O to víc mohla být na sebe hrdá, když se deska stala velice populární a také kritikové ji hodnotili dost pozitivně. Vysloužila si od nich dokonce srovnání s Macy Gray. Neminulo ji ani několik nominací na BRIT Awards, kde obdržela cenu za nejlepší píseň (Stronger Than Me).


Opravdové slávy se však dočkala s následujícím albem Back to Black. To vyšlo roku 2006 a ukrývalo v sobě dobře známý hit Rehab. V něm zpívá o své závislosti na alkoholu, ale zároveň přiznává, že jí to takhle vyhovuje a je štastná, že se rozhodně nehodlá měnit!

Back to Black obdrželo pět cen Grammy a prodalo se ho přes 8,5 milionu kousků. Amy ale po čase přiznala, že si stojí pouze za 80% alba, protože se do nahrávání hodně míchala nahrávací společnost, ale že je na své album pyšná, i když by na něm změnila některé věci.

Od roku 2007 to začalo jít s Amy od desíti k pět. Provdala se za svého dlouholetého přítele Blakea Fielder-Civilema, který byl drogově závislý a do své posedlosti zatáhl i Amy. Netrvalo to dlouho a bulvár přišel s fotkami, na kterých zpěvačka kouří crack. Později se dokonce předávkovala extází a diazepamem.


Problémy s drogami trvaly až do konce jejího života. Ten nastal 23. července 2011, kdy ji našel bodyguard bez známek života v ložnici. Příčina smrti se objasňovala několik měsíců. Nakonec bylo zjištěno, že Amy zemřela na otravu alkoholem. Měla ho v krvi 416 mg na decilitr. Tak skončil v sedmadvaceti letech život talentované mladé zpěvačky s jazzově-soulovou duší..

Její přátelé a fanoušky zachvátil smutek. Kapela Green Day o ní dokonce napsala písničku Amy a vydala na desce iDos! jako věnování její památce.

Související články


 

Hlasování v anketě Žebřík je v plném proudu

Hlasování v anketě Žebřík je v plném proudu

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.