Biografie

Škwor jsou česká hard rocková kapela, která vznikla na konci roku 1998.

Založili ji zpěvák a kytarista Petr Hrdlička, baskytarista Tomáš Kmec a bubeník František Vadlejch. V prosinci osazenstvo rozšířil ještě kytarista Leo Holan.

Původní tvorba skupiny Škwor vycházela z thrash metalu a punku. V listopadu 2000 kapele u Popronu vyšlo první oficiální album nazvané Mayday.

Kapela se ten rok zúčastnila soutěže Rock Made In Gambrinus a vypadla hned v prvním kole. Porotu i pořadatele velmi pohoršila nezřízeným pitím alkoholu a následným extempóre na pódiu.

Na jaře 2001 byl z kapely „odejit“ bubeník František Vadlejch. Po delším hledání ho nahradil bývalý bubeník Debustrolu Herr Miler. Tehdy kapela změnila název z dosud používaného Skwar na Škwor.


Kapela vyrazila na turné v roli předskokana skupiny Arakain.

Opět se zúčastnila soutěžě Rock Made In Gambrinus, kterou tentokrát vyhrála, takže musela do konce roku 2001 natočit desku.

V šibeničním termínu vytvořila album Vyhlašuju boj a podepsala smlouvu s vydavatelstvím Warner Music. Ještě během prosince z kapely z rodinných důvodů odešel Herr Miler, kterého nahradil Martin Pelc.

V roce 2002 Škwor vystupovali jako hosté na všech kolech vyhledávací soutěže Rock Made in Gambrinus i na řadě festivalů včetně slavného Ozzfestu. Objevili se také jako hosté v pořadech na TV Prima a na Nově. V závěru roku vyrazili na turné jako předkapela skupiny Harlej. Tím si získali spoustu nových fanoušků.

Další rok se do hitparád dostala píseň „Mý slzy neuvidíš“. Na podzim Škwor předskaovali na turné skupiny Kabát.

V březnu 2004 nabídli album Vyvolenej. To se několik týdnů drželo mezi nejprodávanějšími tuzemskými deskami a stalo se zlatým. Ke skladbě „Sraž nás na kolena“ (coververzi hitu od Tears For Fears) vznikl videoklip.

V říjnu 2005 se fanoušci Škwor dočkali čtvrtého řadového alba Amerika. Kapela s ním vyrazila na první samostatné turné.

Podobní interpreti


26. března vyšla deska Loutky. Hned se dostala mezi deset nejprodávanějších alb. Následovalo turné rozdělené do dvou částí. Jarní doprovázela velká širokoúhlá projekce a řada dalších vizuálních efektů, podzimní bylo civilnější.

Koncem září 2008 vyšlo album 5. Spolu s ním skupina Škwor nabídla také první DVD se záznamem z několika koncertů. I toto album získalo zlatou desku.

V následujícím roce vyšla „bestofka“ Sečteno podtrženo.

Náhravka Drsnej kraj přišla na řadu 18. března 2011. Obsahovala také DVD se záznamem pražského koncertu a rozhovorem a stala se nejprodávanějším albem v České republice.

První oficiální DVD vydali Škwor v roce 2012 pod názvem Natvrdo. Nabídli na něm záznam koncertu, který odehráli na festivalu Benátská noc. Bonusem k němu byl živák na CD a dokument ze zákulisí.

27. září 2013 vyšlo album Sliby & lži.

15. listopadu oslavili Škwor patnáct let existence koncertem ve vyprodané pražské Incheba aréně, kde zároveň proběhl křest výše uvedené desky.

Související články

Škwor natočili klip a míří do Kongresového centra

Škwor natočili klip a míří do Kongresového centra

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2017 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., Koperníkova 6/794, Praha 2, PSČ 120 00
www.abradio.cz