Biografie

Black Sabbath jsou britská metalová kapela, která je považována za zakladatele a průkopníky heavy metalu.

Původní sestavu tvořili zpěvák Ozzy Osbourne, kytarista Tony Iommi, baskytarista Terrance „Geezer“ Butler a bubeník Bill Ward.

Black Sabbath vznikli roku 1968 v Birminghamu pod názvem Polka Tulk Blues Band. Tehdy hráli blues rock a hard rock.

Měli jedinečný zvuk. Kytarista Tony Iommi se hodně inspiroval u Hanka Marvina z kapely The Shadows, jeho idolem byl i Django Reinhardt. Jak Iommi, tak také bubeník Bill Ward měli navíc slabost pro jazz.

Kapela nějakou dobu fungovala pod názvem Earth. Baskytarista Geezer Butler, fanoušek spisovatele Dennise Wheatleyho a jeho románů prodchnutých černou magií, složil skladbu s okultním tématem nazvanou „Black Sabbath“. A protože už jedna kapela Earth existovala, tato formace se záhy přejmenovala na Black Sabbath.

Konečný zvuk a styl objevila spíš náhodou ve snaze o hudební odpověď na hororové filmy.

Kapela bodovala hned s eponymním albem z roku 1970 a podepsala smlouvu s Warner Bros. pro americký a kanadský trh, pro ostatní země pak se společností Vertigo Records.

Ve stejném roce následovalo ještě album Paranoid, které se postaralo o ještě výraznější ohlas v USA a Británii. Na desce je i skladba „War Pigs“, protest proti válce ve Vietnamu. Titulní píseň „Paranoid“ jakožto pilotní singl z této desky byla zároveň prvním trackem z dílny Black Sabbath, který výrazně bodoval v rádiích.

Obsah skladeb písní z obou alb jednoznačně, ale mírně ironicky, ukazoval zájem kapely o okultismus a černou magii. Black Sabbath byli jednou z prvních skupin, která vystupovala s lyrickým obsahem skladeb, téměř se nevěnovali jiným tématům. Led Zeppelin, The Doors a další poukázali na magii nebo okultismus v textech, ale jen velmi málo kapel (i současných) se může vyrovnat textům Black Sabbath (většinu napsal Geezer Butler) s přímým odkazem na toto téma.


V roce 1971 vydali další album Master of Reality. Čtvrtou studiovou nahrávku Black Sabbath, Vol. 4 nabídli v roce 1972.

V té době už byli Black Sabbath jednou z nejpopulárnějších heavy metalových kapel na světě a stali se velkou koncertní atrakcí.

Na dalším albu Sabbath Bloody Sabbath spolupracovali s klávesistou kapely Yes Rickem Wakemanem. V té době byli členové kapely závislí na drogách.

Album Sabotage z roku 1975 mělo opět velký úspěch. Naopak následující Technical Ecstasy komerčně propadlo. Uprostřed nahrávání odešel Ozzy Osbourne a zpěvy tak dotáčel Geezer Butler.

Ozzy se vrátil před nahráváním alba Never Say Die!, které vyšlo roku 1978. Kapela na něm hodně experimentovala a i tento její počin měl velmi slabé prodeje.

Další deska, první se zpěvákem Ronniem Jamesem Diem, nazvaná Heaven and Hell, vrátila Black Sabbath na výsluní. Na turné k ní začal Dio používat „paroháče“ (vztyčený ukazováček a malíček), který se stal symbolem heavy metalu.

V průběhu šňůry z rodinných důvodů odešel bubeník Bill Ward a nahradil ho Vinny Appice. Ten s kapelou dokončil turné a nahrával následující album Mob Rules, jehož titulní singl se objevil ve filmu Heavy Metal.

Kapela se rozhodla vydat živák Live Evil. Při práci na něm se ale projevily vnitří problémy a Dio a Appice z kapely odešli a založili vlastní formaci Dio.

Za bicí se vrátil Bill Ward a novým zpěvákem se stal Ian Gillan z Deep Purple.

Podobní interpreti


Tato sestava nahrála album Born Again. Před turné opět odešel Bill Ward a Gillan se vrátil k Deep Purple.

Ozzy Osbourne slavil čím dál větší úspěchy na sólové dráze a Black Sabbath se tísnili někde v jeho stínu.

Tony Iommi přizval klávesistu Geoffa Nichollse a zpěváka Glenna Hughese, bývalého člena skupin Deep Purple a Trapeze. Management a vydavatelství je přiměly k tomu, aby album Seventh Star vydali pod názvem Black Sabbath featuring Tony Iommi.

Další desku The Eternal Idol nazpíval Tony „The Cat“ Martin. Trochu se podobal Diovi, ale měl vlastní styl.

V roce 1989 vydali Black Sabbath kritikou vysoce hodnocené album Headless Cross. O rok později nabídli desku Tyr a následovalo dvouleté turné.

Klasická sestava z 80. let (Butler, Dio, Appice, Iommi) vydala v roce 1992 album Dehumanizer.
Ve stejném roce se chystal reunion s Ozzym. Ten ale na poslední chvíli od plánu ustoupil.

Koncerm roku 1994 vyšla kompilace Cross Purposes a Cross Purposes Live.

Od té doby kapela průběžně stále procházela řadou personálních změn.

V listopadu 2005 byli Black Sabbath uvedeni do britské hudební síně slávy UK Music Hall of Fame. 13. března 2006 vstoupili do Rock and Roll Hall of Fame.

V roce 2007 Ozzy na webu napsal, že se původní sestava může dát znovu dohromady a natočit desku - první po 30 letech. Oficiálně byly tyto kroky potvrzeny až 11. 11. 2011 v 11 hodin a 11 minut pacifického času.

Desku produkoval Rick Rubin a album nazvané 13 vyšlo v červnu 2013.

Bicí ale nahrával Brad Wilk z Rage Against the Machine, Bill Ward totiž na poslední chvíli opět odešel.

Na turné ho nahradil Tommy Clufetos.

Související články

Linkin Park až teď zrušili japonské turné

Linkin Park až teď zrušili japonské turné

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.