Biografie

Black Sabbath jsou britská metalová kapela, která je považována za zakladatele a průkopníky heavy metalu.

Původní sestavu tvořili zpěvák Ozzy Osbourne, kytarista Tony Iommi, baskytarista Terrance „Geezer“ Butler a bubeník Bill Ward.

Black Sabbath vznikli roku 1968 v Birminghamu pod názvem Polka Tulk Blues Band. Tehdy hráli blues rock a hard rock.

Měli jedinečný zvuk. Kytarista Tony Iommi se hodně inspiroval u Hanka Marvina z kapely The Shadows, jeho idolem byl i Django Reinhardt. Jak Iommi, tak také bubeník Bill Ward měli navíc slabost pro jazz.

Kapela nějakou dobu fungovala pod názvem Earth. Baskytarista Geezer Butler, fanoušek spisovatele Dennise Wheatleyho a jeho románů prodchnutých černou magií, složil skladbu s okultním tématem nazvanou „Black Sabbath“. A protože už jedna kapela Earth existovala, tato formace se záhy přejmenovala na Black Sabbath.

Konečný zvuk a styl objevila spíš náhodou ve snaze o hudební odpověď na hororové filmy.

Kapela bodovala hned s eponymním albem z roku 1970 a podepsala smlouvu s Warner Bros. pro americký a kanadský trh, pro ostatní země pak se společností Vertigo Records.

Ve stejném roce následovalo ještě album Paranoid, které se postaralo o ještě výraznější ohlas v USA a Británii. Na desce je i skladba „War Pigs“, protest proti válce ve Vietnamu. Titulní píseň „Paranoid“ jakožto pilotní singl z této desky byla zároveň prvním trackem z dílny Black Sabbath, který výrazně bodoval v rádiích.

Obsah skladeb písní z obou alb jednoznačně, ale mírně ironicky, ukazoval zájem kapely o okultismus a černou magii. Black Sabbath byli jednou z prvních skupin, která vystupovala s lyrickým obsahem skladeb, téměř se nevěnovali jiným tématům. Led Zeppelin, The Doors a další poukázali na magii nebo okultismus v textech, ale jen velmi málo kapel (i současných) se může vyrovnat textům Black Sabbath (většinu napsal Geezer Butler) s přímým odkazem na toto téma.


V roce 1971 vydali další album Master of Reality. Čtvrtou studiovou nahrávku Black Sabbath, Vol. 4 nabídli v roce 1972.

V té době už byli Black Sabbath jednou z nejpopulárnějších heavy metalových kapel na světě a stali se velkou koncertní atrakcí.

Na dalším albu Sabbath Bloody Sabbath spolupracovali s klávesistou kapely Yes Rickem Wakemanem. V té době byli členové kapely závislí na drogách.

Album Sabotage z roku 1975 mělo opět velký úspěch. Naopak následující Technical Ecstasy komerčně propadlo. Uprostřed nahrávání odešel Ozzy Osbourne a zpěvy tak dotáčel Geezer Butler.

Ozzy se vrátil před nahráváním alba Never Say Die!, které vyšlo roku 1978. Kapela na něm hodně experimentovala a i tento její počin měl velmi slabé prodeje.

Další deska, první se zpěvákem Ronniem Jamesem Diem, nazvaná Heaven and Hell, vrátila Black Sabbath na výsluní. Na turné k ní začal Dio používat „paroháče“ (vztyčený ukazováček a malíček), který se stal symbolem heavy metalu.

V průběhu šňůry z rodinných důvodů odešel bubeník Bill Ward a nahradil ho Vinny Appice. Ten s kapelou dokončil turné a nahrával následující album Mob Rules, jehož titulní singl se objevil ve filmu Heavy Metal.

Kapela se rozhodla vydat živák Live Evil. Při práci na něm se ale projevily vnitří problémy a Dio a Appice z kapely odešli a založili vlastní formaci Dio.

Za bicí se vrátil Bill Ward a novým zpěvákem se stal Ian Gillan z Deep Purple.

Podobní interpreti


Tato sestava nahrála album Born Again. Před turné opět odešel Bill Ward a Gillan se vrátil k Deep Purple.

Ozzy Osbourne slavil čím dál větší úspěchy na sólové dráze a Black Sabbath se tísnili někde v jeho stínu.

Tony Iommi přizval klávesistu Geoffa Nichollse a zpěváka Glenna Hughese, bývalého člena skupin Deep Purple a Trapeze. Management a vydavatelství je přiměly k tomu, aby album Seventh Star vydali pod názvem Black Sabbath featuring Tony Iommi.

Další desku The Eternal Idol nazpíval Tony „The Cat“ Martin. Trochu se podobal Diovi, ale měl vlastní styl.

V roce 1989 vydali Black Sabbath kritikou vysoce hodnocené album Headless Cross. O rok později nabídli desku Tyr a následovalo dvouleté turné.

Klasická sestava z 80. let (Butler, Dio, Appice, Iommi) vydala v roce 1992 album Dehumanizer.
Ve stejném roce se chystal reunion s Ozzym. Ten ale na poslední chvíli od plánu ustoupil.

Koncerm roku 1994 vyšla kompilace Cross Purposes a Cross Purposes Live.

Od té doby kapela průběžně stále procházela řadou personálních změn.

V listopadu 2005 byli Black Sabbath uvedeni do britské hudební síně slávy UK Music Hall of Fame. 13. března 2006 vstoupili do Rock and Roll Hall of Fame.

V roce 2007 Ozzy na webu napsal, že se původní sestava může dát znovu dohromady a natočit desku - první po 30 letech. Oficiálně byly tyto kroky potvrzeny až 11. 11. 2011 v 11 hodin a 11 minut pacifického času.

Desku produkoval Rick Rubin a album nazvané 13 vyšlo v červnu 2013.

Bicí ale nahrával Brad Wilk z Rage Against the Machine, Bill Ward totiž na poslední chvíli opět odešel.

Na turné ho nahradil Tommy Clufetos.

Související články

Black Sabbath potvrdili to, o čem se dlouho spekulovalo

Black Sabbath potvrdili to, o čem se dlouho spekulovalo

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze