Biografie

The Byrds byla americká rocková hudební skupina založená v roce 1964 v Los Angeles.

Historie skupiny

Začátkem 60. let nahrála skupina, pod jménem Jet Set, několik neúspěšných singlů. Po příchodu Chris Hillmana a přejmenování na The Byrds se v roce 1965 podařilo hudebníkům nahrát velmi úspěšné album Mr. Tambourine Man, na kterém skloubili lyriku Boba Dylana a melodiku Beatles. Byrds byli průkopníky folkrocku, což dokumentuje sérii úspěšných singlů z let 1965-1967 např. Turn! Turn! Turn!, Eight Miles High, So You Want To Be A Rock'n'Roll Star a My Back Pages.

V roce 1966 opouští skupinu Gene Clark a vychází album Fifth Dimension, které je směsicí folkrockových instrumentací, jazzových a reggae rockových prvků. Na začátku roku 1967 vychází skvělé album Younger Than Yesterday, ale skupina se pomalu rozpadá. Na podzim odchází skvělý hudebník David Crosby, aby zakotvil ve formaci Crosby, Still, Nash & Young, odchází i Michael Clarke. Přesto torzo The Byrds dokončuje album The Notorious Byrd Brothers.

Začátkem roku 1968 přichází do skupina posila. Gram Parsons a Kevin Kelley přinášejí nový styl - country & western a nahrávají společně nové album Sweetheart of the Rodeo. Na přelomu let 1968-1969 se téměř celé obsazení vymění, bývalí členové si zakládají nové hudební formace (např. Flying Burrito Brothers, Dillard And Clark, Manassas…). Noví členové skupiny nahrávají alba Dr. Byrds & Mr. Hyde, Ballad of Easy Rider, (Untitled), Byrdmaniax a Farther Along a po roce 1972 se The Byrds téměř rozpadají. Přispívá k tomu i smrt dvou členů, Clarence White umírá při autonehodě a Gene Parsons na předávkování drogami.

Na svém vrcholu, v polovině 60. let, patřili The Byrds bezesporu k jedné z nejvýznamnějších skupin amerického rocku. Byli průkopníky folkrocku, reggae rocku a prorazili cestu stylu country rocku, jejich následovníky byli např. američtí Eagles.

V půlce října vyjde kolekce demosnímků Boba Dylana

V půlce října vyjde kolekce demosnímků Boba Dylana

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze