Biografie

Cream byla vlivná britská hudební skupina na pomezí rocku a blues z druhé poloviny 60. let.

Členové skupiny

    * Eric Clapton - kytara, zpěv
    * Jack Bruce - zpěv, basová kytara
    * Ginger Baker - bicí

Historie skupiny

Skupina Cream vznikla v roce 1966, kdy se kytarista Eric Clapton spojil se členy skupiny Graham Bond Organization Jack Brucem a Ginger Bakerem. Jejich cílem bylo vytvořit bluesovou skupinu. První vystoupení odehráli na festivale ve Winsdoru a u posluchačů vyvolali nadšenou reakci.

První album Fresh Cream přineslo zajímavou směs bluesově laděných písní s rozsáhlými improvizovanými sóly. Skupina po dobu svého nepříliš dlouhého trvání bodovala nezvyklými nahrávkami, které zvýraznilo Claptonovo kytarové umění.

V nahrávacím studiu hudebníci experimentovali se zvuky, ale na koncertních pódiích se Cream proslavili hlučnými a divokými výstupy, kdy se snažili dokázat svůj muzikantský um v dlouhých improvizacích. O Cream se hovoří jako o předchůdcích hard rocku, jejich styl hudby ovlivnil např. Jimiho Hendrixe nebo Led Zeppelin.

V roce 1968 se skupina Cream začala rozpadat, uspořádala rozlučkový koncert a vydala poslední album Goodbye.

Ačkoliv skupina fungovala zhruba dva roky, získala si značnou popularitu. Po jejím rozpadu se členové vydali na sólovou dráhu. Mezi nejznámější hity patří „I Feel Free“, „Sunshine of Your Love“, „White Room“, „Crossroads“ a „Badge“.

V roce 2005 se bývalí členové Cream znovu sešli a odehráli několik koncertů. Na nich nahráli album Royal Albert Hall London May 2-3-5-6 2005.

Miro Žbirka vydá album ze slavných studií Abbey Road

Miro Žbirka vydá album ze slavných studií Abbey Road

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.