Biografie

Když se Led Zeppelin sešli na první zkoušce, nemohli ani uvěřit tomu, jak dobře se jim spolu hraje. Kapela již od začátku skvěle fungovala a všichni se navzájem perfektně doplňovali. Sešly se totiž 4 mimořádné talenty: zpěvák Robert Planta, s nádherným hlasem a projevem, kytarista a skladatel Jimmy Page, bubeník John Bohnam (ten jako první použil tzv. "metalové" víření basovým bubnem, což ukázalo cestu mnohým dalším hudebníkům) a klávesista a skladatel John Paul Jones.


V tomto složení natočili album Led Zeppelin II, které je příkladnou ukázkou tehdejšího hardrockového ideálu. Nejúspěšnější skladbou v historii Led Zeppelin byla skladba Stairway to Heaven, která vyšla na Led Zeppelin IV. Ta vyhrála anketu sdružených amerických rozhlasových stanic o nejlepší píseň posledních 50 let. Toto album naznačilo svoji náklonnost k akustickému, specificky folkově avantgardnímu zvuku. Kapela tak chtěla dokázat, že umí zahrát i "něco jiného" a odklonila se tak od hudby typu Deep Purple.

Podobní interpreti


Roku 1977, kdy kapela obdržela cenu Ivora Novella za vynikající přínos britské hudbě, se neblaze naplnil osud Roberta Planta. Zemřel mu totiž syn Karac, na jehož počest byla napsána skladba All My Love. Formace proto přerušila koncertní turné a na pódia se vrátila až o dva roky později, kdy vydali album In Through the Out Door. Ani poté je nečekalo šťastné období. 25. září 1980 zemřel John Bonham, když se opilý udusil zvratky. Skupina se poté rozhodla definitivně ukončit činnost. Od té doby vystupovali už jen v sólových projektech.

V době, kdy se od pozůstalých Led Zeppelin neočekávalo už nic jiného, než že budou působit pouze samostatně, přišla zpráva, že se Led Zeppelin chystají zahrát opět v Anglii. A to se skutečně stalo. V prosinci 2007 se kapela opět objevila v plné síle na pódiu.

Související články

Minus123minut zvou na premiéru nového klipu

Minus123minut zvou na premiéru nového klipu

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze