Biografie

Beach Boys patří k nejvlivnějším a nejúspěšnějším rockovým kapelám 20. století, pochází z Kalifornie a od začátku fungování v roce 1961 nahrála desítky hitů. Její desky patří k hudebním klasikám.

The Beach Boys pocházejí z města Hawthore. Za poměrně krátkou dobu se stali nejpopulárnější americkou kapelou. O pozici té „nej“ bojovali s konkurencí v podobě The Beatles.

Dá se o nich hovořit jako o v podstatě rodinné kapele, protože její sestavu tvořili bratři Brian, Dennis a Carl Wilsonovi, jejich bratranec Mike Love a kamarád Al Jardine.

Význam lídra, hlavního skladatele, baskytaristy a klávesisty Briana Wilsona pro hudbu 60. let je srovnatelný s Paulem McCartneym.

Byl geniálním tvůrcem, inovoval hru na baskytaru.

Beach Boys založili jedno z prvních hudebních vydavatelství ve vlastnictví hudebníků, tvořili v oblasti žánru progresivního rocku.

Uvedli se skladbami o surfování, rychlé jízdě autem a o ženách, z hlediska kvality textu nebyly příliš na výši, ale u fanoušků velmi dobře fungovaly.

Podobní interpreti


Hudbu skládal téměř výhradně Brian Wilson a texty měli na starost Mike Love nebo Brianovi přátelé.

Z hlediska hudebního stylu se Beach Boys inspirovali skupinou Four Freshmen z 50. let, kytarovou technikou Chucka Berryho a zvukovými stěnami Phila Spectora, kdy se používá několik nástrojů, které hrají stejný part a nahrávka tak působí mohutnějším, plastičtějším dojmem.

Během první půlky 60. let točili v průměru dvě alba ročně s texty na stále stejná témata a hudebně moc nevybočovali ze zaběhlého stylu.

Až do roku 1966, kdy vydali jedno z nejoceňovanějších alb rockové historie Pet Sounds. Všechny skladby kromě jediné složil Brian Wilson a otextoval Tonny Asher. Byl to výrazný stylový skok a album u amerického publika propadlo.

V anketě britských hudebních magazínů ale naopak Beach Boys ten rok paradoxně předstihli úspěch Beatles a stali se nejoblíbenější kapelou.

Za svou dlouhou existenci kapela prošla řadou změn stylu i obsazení.

Brian Wilson bojoval s drogovou závislostí, Dennis Wilson zemřel v roce 1983, Carl Wilson v roce 1998.

Beach Boys bývají často označování jako America´s Band. Na kontě mají celosvětově přes 100 milionů prodaných desek.

V roce 1988 byli uvedeni do Rock&rollové síně slávy.

Britští Django Django představí první desku i v Praze

Britští Django Django představí první desku i v Praze

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2017 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., Koperníkova 6/794, Praha 2, PSČ 120 00
www.abradio.cz