Biografie

Kim Wilde (rodným jménem Kim Smith, narozena 18. listopadu 1960 v Chiswicku v západním Londýně) je anglická popová zpěvačka a profesionální zahradnice. Největší úspěchy ve své pěvecké kariéře zaznamenala v 80. letech, když roku 1981 debutovala s písní Kids in America.
**
Dětství a mládí**

Kim Wilde je prvorozenou dcerou rock and rollového zpěváka Reginalda Smithe, známého pod uměleckým jménem Marty Wilde, a Joyce Bakerové, bývalé členky kapely The Vernons Girls. V osmi letech se s rodinou přestěhovala z Londýna do kraje Hertfordshire, kde prožila své dětství. Kim byla rodiči od mala vedená k hudbě a v roce 1980 složila zkoušky na umělecké škole škole St Albans College of Art & Design.

Kariéra

Po škole podepsala smlouvu s Mickiem Mostem, producentem z RAK Records, který si všiml jejího talentu, když ji viděl zpívat společně s její matkou. V lednu 1981 vydala svůj první singl Kids in America, s kterým dosáhla okamžitého úspěchu. Mnoho dalších zpěváků a kapel potom vytvořilo cover verzi této písně. V témže roce vydala i své první album Kim Wilde, které obsahovalo ještě pár dalších hitů. V roce 1982 vydala druhé album Select. Kim se mohla těšit velké podpoře své rodiny a její otec Marty Wilde a bratr Ricki Wilde pro ní psali písně, včetně jejích největších hitů. Její matka jí dělala manažerku.

V létě roku 1984 přešla z Rak Records k MCA Records, s nimiž v průběhu dalších 15 let natočila šest alb, které se prodávaly po celém světě. V roce 1986 se jejím největším hitem stal remake písně You Keep Me Hangin' On, kterou původně zpívali The Supremes. S touto písní pak prorazila na první místo americké hitparády. Ve druhé polovině 80. let si své písně začala psát sama a složila si mnoho dalších hitů, které pak v MCA Records vydali na jejích deskách. Zpátky v Británii pak získala v roce 1983 ocenění zpěvačka roku od British Phonographic Industry (nyní známé jako Brits - obdoba českého Zlatého slavíka) a v následujících letech byla mezi nominovanými. Kim Wilde absolvovala celkem pět sólových turné a na nich si zazpívala po boku takových popových velikánů jako Michael Jackson (1988) a David Bowie (1990).

V 90. letech se pustila do nových projektů, aby si obohatila svou kariéru, a objevila se i v muzikálu Tommy, které se hrálo v londýnském divadle West End. V roce 1997 v divadle ukončila angažmá a na nějakou dobu se stáhla z hudební scény, protože se vdala a musela se starat o své děti. V roce 2001 se vrátila a zúčastnila se po několika letech poprvé živého koncertu. Od konce roku 2001 absolvovala po Velké Británii ještě třikrát turné s názvem "Here & Now Tour", kde oprášila své staré hity a zpívala společně s mnoha slavnými zpěváky jako Belinda Carlisle, Paul Young nebo Howard Jones. V roce 2003 zaznamenala další velký úspěch, když nazpívala s německou zpěvačkou Nenou duet písně Anyplace, Anywhere, Anytime.

V roce 2006 podepsala novou smlouvu, tentokrát s nahrávací společností EMI a vydala zatím poslední desku Never Say Never.
**
Osobní život a zájmy**

Během 80. let si Kim Wilde prožila několik lásek s lidmi, se kterými spolupracovala. Byla postupně zamilovaná do saxofonisty Garyho Barnacleho, klavíristy Calvina Hayese a později do svého hráče na klávesy Jeffa Hammera. Nakonec se ale provdala až v roce 1996 se svým kolegou Halem Fowlerem z projektu Tommy a chtěla mít co nejdříve děti. 3. ledna 1998 se jí narodil syn Harry Tristan a o dva roky později 13. ledna 2000 dcera Rose Elizabeth. Během svého těhotenství se v ní probudil zájem o zahradnictví a nastoupila na slavnou Capel Manor college. Ve své nové činnosti se jí dařilo dobře a v roce 2005 vyhrála zlatou medaili na botanické výstavě v Chelsea. Dále vydala dvě knihy Gardening with children a The First-time Gardener, které se týkaly zahradnictví a čtenářům předávala své rady a zkušenosti. Dále navrhla zahrady All about Alice v roce 2001 a The Cumbrian Fellside Garden v roce 2005.

ABBA hlásí comeback! Ovšem jen částečný...

ABBA hlásí comeback! Ovšem jen částečný...

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.