Biografie

Falco původním jménem Johann (Hans) Hölzel (*19. února 1957 Vídeň - † 6. února 1998 Puerto Plata, Dominikánská republika) byl rakouský zpěvák 80. a 90. let 20. století, který měl No.1 hity „Der Kommissar“, „Rock Me Amadeus“, „Jeanny“ i „Coming Home (Jeanny Part 2)“.

Život a dílo

Poprvé se výrazněji prosadil na přelomu let 1981 a 1982 skladbou „Der Kommissar“. Mezi jeho pravděpodobně nejznámější alba patří Falco 3, Emotional a Out Of The Dark (Into The Light). Posledně jmenované vyšlo až po jeho tragické autonehodě † 6. února 1998 v Dominikánské republice, kde pod vlivem drog nebo alkoholu narazil se svým džípem do protijedoucího autobusu.

Na albu Falco 3 se objevily jeho největší hity „Rock Me Amadeus“, „Vienna Calling“ a „Jeanny“, na kterou volně navazuje na albu Emotional píseň „Coming Home (Jeanny part 2)“. Mezi jeho další známé skladby patří například „Out Of The Dark“, „The Sound Of Musik“ a „Wiener Blut“.

Falco rád provokoval a během své kariéry „dosáhl“ nejednou zákazu hraní některé z jeho skladeb. Ve videoklipu ke skladbě „Rock Me Amadeus“ vystupuje jako Amadeus s parukou jako punk; z konce skladby „Jeanny“ vyplyne, že tu nezvěstnou a zřejmě zneužitou dívku, o které se v písni zpívá, pravděpodobně zavraždil interpret písně; při natáčení klipu k „Wiener Blut“ byla použita opravdová krev z vídeňských jatek, atd.

Jeho písně byly často tvořeny kombinací německého (vlastní text) a anglického (refrén) textu.

Byl jednou ženatý a spoluvychovával nevlastní dceru Katharinu-Biancu.

Je pohřbený na vídeňském ústředním hřbitově (Zentralfriedhof).

Falco výstředním způsobem upozorňoval na temné stránky konzumu. Jeho tzv. problematické hity připomněly křehkou hranici mezi zdravým a nemocným vnímáním reality. Jeho tvorba zkrátka pojednává o tíze světa.

Přijede norská senzace Marcus & Martinus

Přijede norská senzace Marcus & Martinus

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2017 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., Koperníkova 6/794, Praha 2, PSČ 120 00
www.abradio.cz