Biografie

Petr Novák (6. září 1945, Praha, ČR - 19. srpna 1997, Praha) byl český zpěvák a skladatel.

Byl vyloučen před maturitou z gymnázia a v hudbě byl samoukem. V roce 1963 založil s kamarády první skupinu, která později dostala název George and Beatovens. Ve sklepě natočili několik svých písniček a dvě z nich publicista Jiří Černý vybral do svého hudebního pořadu Houpačka. Skladba Já budu chodit po špičkách se okamžitě stala hitem.

V roce 1966 Petr Novák nastoupil do skupiny Flamengo. S ní vydal první singl Já budu chodit po špičkách a Povídej. Následoval další úspěšný singl Náhrobní kámen. V roce 1967 vyhrává tato píseň 1. místo v anketě Zlatý slavík v kategorii Píseň (dnes se už tato kategorie neuděluje!). Singly Náhrobní kámen a Já budu chodit po špičkách vycházejí u hudebního koncernu Supraphon, pak už Novákovy desky vydává do roku 1994 Panton.

V roce 1967 obnovuje skupinu George & Beatovens a s ní nahrává další úspěšné tituly. Např. Klaunova zpověď, Pokoj č. 26, Dětský oči… Píše i pro jiné zpěváky, např. pro Pavla Sedláčka skladbu Džbán a i jiní píší pro něho, např. Petr Janda z Olympicu - skladba Bezhlavý rytíř. Dvorním textařem Petra Nováka byl Ivo Plicka, který pro něho napsal téměř všechny jeho první hity a stěžejně se podílel i na prvních třech elpíčkách.

V první polovině 70. letech vystupoval v Semaforu, s kytarou po klubech i v éstrádě. Ferdinand Havlík a Jiří Suchý pro něho napsali patrně jednu z nejlepších písní jeho kariéry (jak tvrdí publicista Jiří Černý), Dívenku z duhy.

13. prosince 1974 měl Novák vážnou autohavárii, při které málem přišel o nohu^^[1] .[ #]{cite_ref-a_0-0:, reference:}^^..

Roku 1969 na soutěži Bratislavská lyra vyhlašuje minutu ticha za Jana Palacha, ale vzhledem ke své popularitě nedostal oficiální zákaz.

Po roce 1971 je skupina George & Beatovens rozpuštěna a Petr Novák vystupuje spíše sólově. Ztrácí oporu i ve svém textaři Ivo Plickovi, který odjíždí do zahraničí, ale připraví s Petrem Novákem ještě v roce 1977 písničky pro desku Planeta snů, kterou však Panton odmítá vydat a její torzo se objevuje v roce 1980 na elpíčku Co je to láska.

V roce 1975 přichystal Novák s CaK Vocalem a skupinou Bohuslava Jandy monotematickou desku, rockovou operu, Kráska a zvíře. Texty napsal Zdeněk Rytíř. Šlo o moderní variaci stejnojmenné francouzské pohádky.

Od druhé poloviny 70.let se Petr Novák více objevuje v televizi a obnovuje George and Beatovens, avšak jen pod zkráceným názvem G+B.

Začíná mít úspěch s novými písničkami, např. Co je to láska, Hvězdičko blýskavá nebo Přátelství na n-tou a píší pro něho různí textaři, např. Pavel Vrba, Eduard Krečmar či Pavel Cmíral.

Po Krásce a zvířeti a na desce nezrealizované sci-fi pohádce Planetě snů se Novák v 80.letech pouští do dalších monotematických projektů. Jsou jimi autobiografická Zpověď, otextovaná kamarádem Pavlem Vrbou a Memento - příběh o drogách podle stejnojmenné knihy publicisty Radka Johna (desku otextoval Michael Žantovský).

V polovině 80.let Novák přemýšlel o konci své hudební kariéry, ale odradili ho od toho jeho nejbližší.

V roce 1984 se oženil s herečkou Evou Jakoubkovou.

Od počátku 90.let Novák koncertoval se zpěvákem Karlem Kahovcem, s nímž účinkoval v 60.letech ve skupině Flamengo. 90.léta přinesla jen jediné a i poslední Novákovo řadové album s názvem Dávné sliby, kde se na textech mj. podílel i básník Pavel Šrut. Petr Novák s Karlem Kahovcem také připravili album Rub a líc, kde si společně zazpívali tři duety.

Po celou svou kariéru Petr Novák bojoval s velmi špatným zdravotním stavem. Moc nejedl, o to více kouřil a pil, mnohokrát musel být hospitalizován. Měl vyložený odpor k jídlu a dá se říci, že trpěl mentální anorexií. Měl výrazné problémy s chůzí, koncem 80.let spadl ze schodů a zlomil si nohu v krčku. Jeho zdravotní stav velmi zhoršila rozsáhlá trombóza v dolních končetinách. Několik týdnů před smrtí musel od lékařů dostávat injekce, aby na dvouhodinovém koncertě mohl fungovat. Jedno z jeho posledních vystoupeních bylo v kostele, kde za doprovodu kytary a violy odehrál své největší hity. Petr Novák zemřel 19. srpna 1997 ve spánku. Skonal tiše, bezbolestně na srdeční kolaps a celkové vyčerpání organismu. Bylo mu 51 let. Je pohřben na Vinohradském hřbitově v Praze.

Divadelní inscenace La Putyka se objeví na Colours of Ostrava

Divadelní inscenace La Putyka se objeví na Colours of Ostrava

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.