Biografie

Jiří Suchý

Narodil se 1. října 1931 v Plzni do rodiny vyučeného truhláře. Velmi brzy se začal zajímat o umění. Uchytil se v reklamních ateliérech BaR a vyučil se reklamním grafikem. Posléze začal psát texty pro hudební skupinu založenou Františkem Sodomou a v této formaci začal brzy i hrát na kontrabas a zpívat. Ve vinárně Reduta, kde hrával, si ho všiml Miroslav Horníček a seznámil ho s Jiřím Šlitrem. Spolu vytvořili dynamické tvůrčí duo a začali psát písničky, které jim vynášely první úspěchy v médiích. Roku 1958 se skupinou přátel založil Jiří Suchý Divadlo Na zábradlí, kde se objevila i jeho první hra Kdyby tisíc klarinetů, ve které si i zahrál. U ostatních členů souboru se ale cítil nedoceněný, proto s Jiřím Šlitrem založili nové divadlo Semafor. Stalo se pro něj celoživotním projektem a po smrti Jiřího Šlitra v roce 1969 se jeho novou hereckou partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Šlitr

Narodil se 15. února 1924 v Zálesní Lhotě a zemřel 26. prosince 1969 v Praze. Vystudoval gymnázium a stal se úředníkem. Později započal svá studia na právnické fakultě a stal se z něj doktor práv. Tomuto oboru se však nevěnoval a místo toho se intenzivně zabýval výtvarnictvím a hudbou. Roku 1948 spoluzaložil skupinu vystupující pod názvem Czechoslovak Dixieland Jazz Band. Začal také spolupracovat s Miroslavem Horníčkem jako klavírista a textař v jeho estrádním souboru. Ten ho také seznámil s Jiřím Suchým, se kterým později založil divadlo Semafor.

Zemřel tragicky na otravu svítiplynem ve svém ateliéru na Václavském náměstí 26. prosince 1969.

Lucie Bílá připravila další vánoční album

Lucie Bílá připravila další vánoční album

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.