Biografie

Underworld jsou britská elektronická formace, která byla založena už v roce 1980 v Cardiffu. Tvoří ji pánové Karl Hyde a Rick Smith.

Od roku 2005 s nimi na turné vyjíždí také Darren Price, který o pět let dřív nahradil Darrena Emersona.

Underworld jsou známí především díky originálnímu vizuálnímu stylu a dynamickým živým vystoupením. Ovlivnili celou škálu jiných umělců a jejich muzika se objevila na celé řadě filmových soundtracků.

V roce 2012 byli také hlavními tvůrci hudby pro letní olympijské hry v Londýně. Za inovativní provedení získali prstižní Q Award.

Hyde a Smith odtartovali hudební partnerství pod vlivem tvorby Kraftwerk a hudbou reggae inspirovaných The Screen Gemz.

Spolu se třemi členy druhé jmenované formace vytvořili skupinu, která se stylově věnovala electroclashi a new wave. V názvu měli jakési grafické klikyháky, které se později začaly vyslovovat jako Freur.

Podobní interpreti


Pod hlavičkou CBS Records vydali dvě alba - Doot-Doot v roce 1983 a Get Us out of Here v roce 1986. Poté se rozpadli.

Velký komerční úspěch zaznamenali Underworld v roce 1996 s druhým studiovým albem Second Toughest in the Infants, a to zřejmě díky použití jejich muziky ve filmu Trainspotting, kde zazněly jejich tracky "Dark & Long (Dark Train)" a "Born Slippy.NUXX“.

Druhý jmenovaný je považovaný za jeden z nejlepších tanečních tracků dané dekády. Prodalo se ho přes milion kopí a objevil se na celé řadě různých kompilací a remisových alb.

V prosinci 2010 se objevila informace, že se Underworld znovu spojí s režisérem Trainspottinguu Danny Boylem, aby vytvořili hudbu pro jeho chystaný muzikál Frankenstein.

V listopadu 2011 Underworld oznámili vydání dvou alb: A Collection a 1992–2012 Anthology. Na prvním jmenovaném se objevují jejich nejzásadnější skladby v novém provedení s hosty, mezi nimiž jsou např. Tiësto nebo Brian Eno.

Karl Hyde vydal 22. dubna 2013 sólové album Edgeland.

Související články

Právě vyšla nová deska formace Mydy Rabycad

Právě vyšla nová deska formace Mydy Rabycad

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze