Biografie

Steven Patrick Morrissey (* 22. května 1959) známý spíše jako Morrissey je anglický textař a zpěvák. Do roku 1987 působil v legendárních The Smiths, poté se vydal na úspěšnou sólovou dráhu.

Biografie

Morrissey začínal jako žurnalista, v rodném Manchesteru, kde psal dopisy do redakcí hudebních časopisů NME a Melody Maker. Pod vlivem punkové vlny velmi krátce působil v punkových kapelách Ed Banger and the Nosebleeds (1976-77) a Slaughter & The Dogs. V letech 1982 - 1987 byl známý jako frontman, zpěvák a textař slavné skupiny The Smiths.

V březnu 1988 se stává hitem jeho první sólový singl „Suedehead". Úspěšné jsou i další nahrávky z desky Viva Hate, např. „Everyday Is Like Sunday". Tato deska produkovaná Stephenem Streetem dosahuje vrcholu anglické hitparády. Morrissey je ale v následujících letech relativně méně úspěšný. Počínaje albem Your Arsenal (1992) se v jeho skladbách objevuje vliv rockabilly a glamrocku 70. let.

Mezi spoluhráči se postupně objevila řada různých kytaristů, jako např. Mick Ronson a Johnny Rogan. Dlouhodobě také spolupracuje se skladatelskou dvojicí Boz Boorer - Alain Whyte. B. Boorer vedl v roce 1992 i jeho doprovodnou kapelu.

Ve své tvorbě je Morrissey velmi inspirován např. spisovatelem Oscarem Wildem nebo zpěvačkou Sandie Shaw.

V srpnu 2007 odmítl nabídku Johnnyho Marra ohledně koncertního turné The Smiths. Nepřesvědčila ho ani finanční odměna v přepočtu jeden a půl miliardy korun, které by dostal za podepsání smlouvy zahrnující padesátku koncertů. „Comeback The Smiths? To bych radši snědl svoje varlata, a to už je něco vzhledem k tomu, že jsem vegetarián," prohlásil prý tehdy.

Zajímavosti

    * Mnoho otázek vyvolává jeho sexuální život. Sám prohlásil, že drží celibát a sex ho prý vůbec nezajímá. Možná je i varianta, že si z médií jednoduše vystřelil.
    * V dobách největší popularity The Smiths se časopisu NME přezdívalo New Morrissey Express.
    * Morrissey je vegetarián (druhá deska The Smiths se jmenuje Meat Is Murder) a bojuje za práva zvířat.
    * Několikrát byl obviněný z rasismu, vášnivé diskuse vyvolaly především texty písní „Bengali in Platforms" a „National Front Disco".

Vzniká nový televizní dokument o Princovi

Vzniká nový televizní dokument o Princovi

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.