Biografie

Guns N' Roses jsou americká hard rocková / heavy metalová kapela, která se v kalifornském Los Angeles zformovala v roce 1985.

Klasickou sestavu tvořili zpěvák Axl Rose, hlavní kytarista Slash, doprovodný kytarista Izzy Stradlin, baskytarista Duff McKagan a bubeník Steven Adler.

V současnosti je jediným původním členem kapely frontman Axl Rose.

Postupně se k němu připojili klávesista z éry alba Use Your Illusion Dizzy Reed, hlavní kytaristé DJ Ashba a Ron „Bumblefoot“ Thal, doprovodný kytarista Richard Fortus, baskytarista Tommy Stinson, bubeník Frank Ferrer a také klávesista Chris Pirman.

Kapela za celou dlouhou kariéru vydala 6 studiových alb, kterých se po celém světě prodalo přes 100 milionů kopií.

Guns N´Roses tak patří ke kapelám s historicky nejvyšší prodejností na světě.

Debutové album z roku 1987 Appetite for Destruction se rok po vydání dostalo na 1. místo žebříčku Billboard 200 díky velmi silnému hitovému singlu „Sweet Child O´Mine“, který jako jediný singl z dílny kapely dosáhl na 1. místo v hitparádě Billboard 100. Této desky se prodalo přes 28 milionů kopií po celém světě, 18 milionů jenom v USA.


Úspěch albového debutu v roce 1988 zopakovala osmipísňová nahrávka G N' R Lies. Dvojalbum Use Your Illusion I a Use Your Illusion II z roku 1991 debutovalo na 2. resp. 1. místě amerického žebříčku Billboard 200. Tentokrát se prodalo celosvětově 35 milionů kopií včetně 14 milionů v USA.

V roce 1993 nabídli Guns N´Roses cover album The Spaghetti Incident, které bylo jejich posledním počinem, na němž se podíleli kytarista Slash a baskytarista Duff McKagan.

Po víc než dekádě čekání a mnoha změnách sestavy nabídla kapela desku Chinese Democracy, která vyšla v roce 2008. Její realizace vyšla na přibližně 14 milionů amerických dolarů, čímž se stala albem s nejdražší produkcí v hudební historii.

Debutovalo na 3. místě Billboard 200, ale nedosáhlo očekávaných prodejností, i přes převážně pozitivní kritiky.

Guns N' Roses bývají oceňováni za to, že pomohli zpopularizovat rockovou muziku v době, kdy k mainstreamu patřily pouze taneční hudba a pop metal.

Ke konci 80. a začátkem 90. let minulého století, v době popisované jako „čas hedonistické rebelie“ přišli s něčím, co připomínalo přístup Rolling Stones v jejich začátcích, a právě díky tomu si vysloužili přídomek „nejnebezpečnější kapela na světě“.

Podobní interpreti


Klasická sestava byla spolu s pozdějšími členy Dizzy Reedem a bubeníkem Matem Sorumem v roce 2012 uvedena do Rock´n´rollové síně slávy. Frontman Axl Rose se odmítl ceremoniálu zúčastnit. Na pódiu se sešli všichni ostatní původní členové a místo Rose zazpíval Slashův nový vokalista Myles Kenendy.

Oproti velkým úspěchům si ale kapela vysloužila také spoustu kritiky: za to, že jí vždycky moc dlouho trvalo, než přišla s novým albem, ale hlavně za kontroverzi vyvolanou extrémně pozdními příchody na pódium. Na některých místech si na kapelu fanoušci na koncertech počkali i tři až čtyři hodiny po avizovaném začátku koncertu.

Na podzim roku 2012 odehráli Guns N' Roses sérii rezidentních koncertů pod názvem Appetite for Democracy v Las Vegas. Oslavili tak 25. výročí vydání alba Appetite for Destruction a 4 roky od vydání nahrávky Chinese Democrasy. Následně vyšel záznam sestříhaný z těchto show jako živák na DVD.

Kapela se úspěšnou sérii rezidentních koncertů rozhodla zopakovat i v roce 2014, tentokrát v měsícíh květnu a červnu tentokrát pod názvem No Trickery! An Eveneing of Destruction.

Související články

Do Prahy se po dvou letech vrátí King Crimson

Do Prahy se po dvou letech vrátí King Crimson

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze