Biografie

Nicholas Edward Cave (* 22. září 1957, Warracknabeal, Victoria, Austrálie) je australský rockový hudebník, skladatel, herec a literát.

Život

Jeho matka Dawn je knihovnicí, jeho otec Colin byl učitelem angličtiny. Nick má dva starší bratry - Tima (1952) a Petera (1954) a sestru Julii (1959).

The Boys Next Door

Nick navštěvoval Caulfield Grammar School v Melbourne a uměleckou školu (Art department of Caulfield Institute of Technology, nyní Monash University), kam chodil dva roky. Na škole potkal Micka Harveye, se kterým založil středoškolskou skupinu, která byla později nazývána The Boys Next Door. Jejich první veřejnou nahrávkou byl singl „These Boots Are Made For Walking“(1978), další rok následovalo album „Door Door“. Členy skupiny byli Nick, Mick Harvey, Tracyho Pew, Philip Calvert a od roku 1979 také Rowland S. Howard.

**The Birthday Party
**
V roce 1980, kdy se The Boys Next Door přejmenovali na The Birthday Party, vyšlo také stejnojmenné album „The Birthday Party“. Po změně svého jména se skupina přestěhovala z Austrálie do Londýna. Birthday Party měli velký vliv na tehdejší britskou rockovou scénu. Album „Prayers On Fire“ vyšlo roku 1981, Junkyard v roce 1982. Když se přestěhovali do západního Berlína a vydali další tři studiová alba, skupina se v roce 1983 rozpadla. Jejich poslední album „Mutiny“, kde se také poprvé objevil Blixa Bargeld z Einstürzende Neubauten, bylo konečným odhalením všeho, co punk měl být.

The Bad Seeds

From Her To Eternity, The Firstborn Is Dead

Někteří z The Birthday Party pokračovali ve formaci The Bad Seeds: Nick Cave, Mick Harvey (bicí), Blixa Bargeld (kytara), Barry Adamson (kytara a piáno), Hugo Race (kytara), s pomocí Anity Lane. V roce 1984 vydali první NCaTBS album „From Her To Eternity“ následované „The Firstborn Is Dead“ (1985) již bez Huga Race.

Kicking Against The Pricks, Your Funeral My Trial

Další rok byla vydána dvě nová alba. První, „Kicking Against The Pricks“ bylo složené z cover písní, hlavně bluesových. The Bad Seeds byli rozšířeni o dalšího nového člena Thomase Wydlera a jako hosté zde vystupovali Tracy Pew a Rowland S. Howard. Další album se jmenovalo „Your Funeral...My Trial“.

Wim Wenders: „Nebe Nad Berlínem“

V roce 1988 měl premiéru film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin). Zde Nick hraje „The Carny“ a „From Her To Eternity“ na koncertě. Jiné filmy od Wima Wenderse, kde také můžeme slyšet hudbu NCaTBS, jsou Bis ans Ende der Welt a Tak daleko, tak blízko (In weiter Ferne, so nah!), pokračování Nebe nad Berlínem.

King Ink, And The Ass Saw The Angel

V roce 1988 byla publikována kniha „King Ink“, kolekce Caveových básní a her. „King Ink II“ vyšlo roku 1997. Píseň „Tupelo“ obsahuje několik myšlenek pro román, který Cave vydal o několik let později: „And The Ass Saw The Angel“ (A uzřela oslice anděla), 1989. Je to příběh kriminálního idiota štvaného lynčujícím davem. Román obdržel dobrou kritiku a byl přeložen do mnoha jazyků.

Tender Prey, The Good Son, Ghosts…of The Civil Dead

Album „Tender Prey“ s jedním z vyčnívajících singlů „The Mercy Seat“ bylo vydáno roku 1988. Potom se Nick přestěhoval z Berlína do Sao Paula v Brazílii, kde potkal svou budoucí manželku (již rozvedeni) Viviane Carneiro, a v roce 1991 se jim narodil syn Luke. Brazílie má zjevný vliv na „The Good Son“, album z roku 1990. Hudba je mnohem melodičtější než na předcházejících CD. Kid Congo Powers (Cramps, Gun Club) se na tomto albu objevil jako člen The Bad Seeds, třebaže již hrál se skupinou během časů „Funeral…“ a „Kicking…“. V roce 1989 vyšel vězeňský film „Ghosts…of The Civil Dead“, ve kterém Nick hrál a napsal k němu soundtrack.

Henry’s Dream, Live Seeds, Let Love In

Sedmé album „Henry’s Dream“ následované celosvětovým turné vyšlo v roce 1992. Seskupení Bad Seeds se znovu změnilo: Blixa, Mick, Thomas a nově Martyn P. Casey a Convay Savage. Turné bylo použito k zaznamenání jejich prvního oficiálního živého CD „Live Seeds“ (1993). CD se prodávalo společně s knížkou s fotografiemi Petera Milneho z turné v letech 1992-93. Nick Cave se přestěhoval do Londýna, kde byla nahrána část velmi úspěšného alba „Let Love In“ (1994) produkovaného Tony Cohenem, jehož spojitost s Cavem trvá od dob Birthday Party.

Murder Ballads, Boatman’s Call

V roce 1996 bylo vydáno album „Murder Ballads“. Obsahuje písničky zabývající se výlučně předmětem vraždy. Duety jsou na tomto CD nazpívány s PJ Harvey a Kylie Minogue. Jinými umělci, kteří se zde objevují, jsou Shane McGowan a Warren Ellis (houslista z The Dirty Three). Ten se tímto přidává k The Bad Seeds. Na jaře 1997 vyšlo album „The Boatman’s".

The Proposition

V roce 2005 měl premiéru film The Proposition režiséra Johna Hillcoata, ke kterému Nick Cave napsal scénář a hudbu. Kromě tohoto filmu ještě Cave napsal scénáře k filmům Death of a Ladies' Man a Ghosts... of the Civil Dead, oba byly režírovány opět Johnem Hillcoatem.

Incubus se po delší době hlásí s novým klipem

Incubus se po delší době hlásí s novým klipem

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.