Biografie

Nirvana byla založena roku 1987 ve Washingtonu. Zakladateli byli zpěvák a kytarista Kurt Cobain a baskytarista Krist Novoselic. Místo bubeníka finálně obsadil Dave Grohl (po rozpadu Nirvany založil Foo Fighters).

Roku 1989 Nirvana nahrála Bleach, své první studiové album. Prodalo se ho 35 000 kusů. Následoval rok 1990. Dave Grohl zjistil, že Cobain bere heroin; začalo se pracovat na dalším albu. To vyšlo roku 1991 a neslo název Nevermind.


Stalo se velmi úspěšným a kapela se stávala čím dál slavnější a žádanější, což začínalo mít vliv na celou formaci. Cobain si stěžoval na zhoršující se bolesti žaludku a i nadále se utápěl ve své posedlosti heroinem. V médiích se čím dál víc spekulovalo o zpěvákově zdraví.

Roku 1993 vyšlo albumj In Utero. Nirvaně k jeho nahrání stačily pouhé 2 týdny. Bohužel nedosáhlo takového úspěchu jako Nevermind, ale i přesto se vyšplhalo na přední příčky hitparád.


Nirvana vystoupila naposled 1. března 1994 v Mnichově. Koncert byl ovlivněn tím, že Cobain na chvíli ztratil hlas, a tak musel na několik minut opustit pódium. V tom samém měsíci se pokusil o sebevraždu v Římě požitím velkého množství Rohypnolu. Byl hospitalizován a za nedlouho po propuštění - přesnějí 8. dubna - byl nalezen mrtev ve svém domě.

Související články

Do Prahy se po dvou letech vrátí King Crimson

Do Prahy se po dvou letech vrátí King Crimson

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2017 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., Koperníkova 6/794, Praha 2, PSČ 120 00
www.abradio.cz