Biografie

Bob Dylan, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman (* 24. května 1941) je americký původně folkový skladatel a zpěvák.

Bob Dylan inspiroval svoji unikátní hudbou, v níž je sám interpretem, autorem, kytaristou i hráčem na elektronickou foukací harmoniku, naprosto ojedinělým zjevem. Zavedl do popové, folkové a rockové hudby zvláštní frázovitý styl „zpěvu nezpěvu“, který nadchl mnoho dalších interpretů a tvůrců. Jedině díky němu se v rockové oblasti fenomenální kytarista Jimi Hendrix rozhodl také zpívat, inspiroval Micka Jaggera v brilatní rockové frázovitosti písní, podobně Madonnu a Michaela Jacksona, ve folkové oblasti Joan Baezovou, čerpá z něho brilantní irská skupina Frames, která dokonce tvrdí, že když začínala, byl to právě Dylan, který jim pomohl nastartovat jejich hudební dráhu. Přitom začínali na předměstí Dublinu v ulicích.

Říká se, že Dylan má krákoravý hlas, který však v sobě skrývá nesmírně jemnou básnickou poetiku a vidění světa. Když zpívá, některé fráze ani nedozpívá a už rozbrnkává další a do ní zas další a další, přepíná mezi zpěvem, harmonikou, dalšími instrumenty, dokáže vytěžit maximum i z pouhé řeči, která dovede být tichá, přitom naléhavá. Stejně jajko Chuck Berry ovlivnil rock'n'rollové autory, interprety, tak Dylan byl vydatným zdrojem pro rockovou tvorbu, Beatles, Rolling Stones, Hendrixe nevyjímaje. Ukázalo se, že jeho tiché ševelení nebo broukání má pro rockovou hudbu nebývalý a cenný skrytý náboj, skutečné hudební a poetické charisma.

Biografie

Soudobými médii je Dylan glorifikovaný jako „ikona začátku 60. let“ a protestního hnutí (označení zpěvák protest songů Dylan nesnáší od samého počátku kariéry), později prošel výrazným a uměleckým vývojem od folku k elektrifikovanému rockovému zvuku, jímž šokoval návštěvníky Newportského folkového festivalu roku 1965, přes definici country rocku (spolu s The Band a The Byrds) ke konverzi ke křesťansky laděným písním. Srovnatelný umělecký vývoj najdeme u Picassa.

V roce 1988 spoluzaložil pozoruhodnou hudební sestavu Traveling Wilburys, která vznikla během natáčení v jeho studiu v Santa Monice v Kalifornii.

Dylanův přínos pro populární hudbu tkví předevšímm v:

    * básnické kvalitě textů (měl vliv na Donovana, The Beatles, Costella básníka Ginsberga, a mnoho dalších).
    * melodice a novátorským přístupům ke skládání populárních písní
    * neustálém vývoji a snaze o nové postupy, byť v mnohdy velmi tradiční formě a s velmi kolísavou kvalitou.

Do roku 2006 nahrál 40 alb, za přelomová lze považovat:

    * Freewheelin’ Bob Dylan (1963)
    * Bringing It All Back Home(1965)
    * Highway 61 Revisited (1965)
    * Blonde on Blonde (1966)
    * Blood on the Tracks (1975)
    * Desire (1976)
    * Time out of Mind (1997)
**
Zajímavosti**

Podle deníku New York Post Bob Dylan občas hraje na kytaru a zpívá v dětské školce, kterou navštěvuje jeho pětiletý vnuk. Rodiče dětí se o tom doslechli poté, co jejich děti vyprávěli o podivínském kytaristovi, který jim zpívá hrůzostrašné písničky.

Začátkem července v Praze vystoupí legendární Bob Dylan

Začátkem července v Praze vystoupí legendární Bob Dylan

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze