Biografie

Fleetwood Mac je anglická rocková skupina, založená v roce 1967.

Jediným členem, který byl v původně bluesové skupině od samého začátku a dal skupině jméno, je bubeník Mick Fleetwood (skupina je částečně pojmenována i po baskytaristovi John McVie, ale ten nevystupoval na prvním singlu a koncertu skupiny). Klávesistka Christine McVie (dívčím jménem Christine Perfect, ex-Chicken Shack) se sice podílela na všech albech skupiny, ale na dvou pouze jako nájemný hudebník.

Jedním z nejúspěšnějších období skupiny byl boom britského blues koncem 60. let, kdy skupinu vedl kytarista Peter Green, a později roky 1975–1987, kdy skupina vystupovala ve složení Mick Fleetwood, John McVie, Christine McVie, Stevie Nicks a Lindsey Buckingham.

Peter Green (1967-1970)

Začátky skupiny

Fleetwood Mac se formovali v roce 1967 v Londýně, když Peter Green opustil britskou bluesovou skupinu John Mayall & the Bluesbreakers. Green v Bluesbreakers nahradil kytaistu Erica Claptona a obdržel pochvalnou kritiku za svou práci na albu A Hard Road. Když už byl nějaký čas ve skupině Bluesbreakers, navrhl bubeníka Micka Fleetwooda jako náhradu za Aynsleye Dunbara. Peter byl s Fleetwoodem již ve dvou skupinách; Peter B's Looners a souběžně v Shotgun Express (kde účinkoval mladý zpěvák jménem Rod Stewart). John Mayall souhlasil a Fleetwood se stal členem skupiny Bluesbreakers.

Skupinu Bluesbreakers hrála ve složení Green, Fleetwood, John McVie a John Mayall. Mayall dal Greenovi zdrama nahrávací čas ve studiu a Fleetwood, McVie a Green nahráli pět písniček, pátá byla instrumentálka, která byla složeninou pojmenovanou po rytmické sekci (Fleetwood/McVie) - „Fleetwood Mac.“

Fleetwood a McVie byli známi pro svoje pijáctví. McVie byl ze skupiny Bluesbreakers vyhozen několikrát a jednou byl nahrazen Jackem Brucem. Fleetwood byl ze skupiny vyhozen též pro jeho problémy s alkoholem. Green se rozhodl skupinu opustit a byl nahrazen pozdějším kytaristou Rolling Stones Mickem Taylorem.
**
Formování skupiny**

Green kontaktoval Fleetwooda aby založili novou skupinu. Oba chtěli do skupiny baskytaristu McVieho, dokonce ji pojmenovali 'Fleetwood Mac', aby se mu zavděčili. Avšak McVie si vybral jistotu stálé gáže od Mayalla, před nejistou kariérou s novou, neznámou skupinou. Mezi tím Peter Green a Mick Fleetwood doplnili skupinu o talentovaného hráče na slide kytaru, kterým byl Jeremy Spencer a baskytaristu Boba Brunninga, který byl ve skupině s vědomím, že jakmile McVie bude souhlasit se vstupem do skupiny, bude muset odejít. Skupina debutovala 13. srpna 1967 na Windsor Jazz and Blues Festival. Několik měsíců po této události John McVie souhlasil a do skupiny vstoupil.

V březnu v Praze vystoupí John Mayall

V březnu v Praze vystoupí John Mayall

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze