Biografie

Beck, vlastním jménem Beck David Campbell je americký zpěvák, skladatel, multiinstrumentalista a držitel několika cen Grammy.

V tvorbě míchá celou řadu různých stylů. Sám ji popisuje jako alternativní pop s prvky folku, psychedelie, hip hopu, country, blues, r&b, funku, indie rocku, noise rocku, experimentálního rocku, jazzu, lounge a brazilské hudby.

Většinu hudebních nástrojů si nahrává sám. Beck také vytvořil řadu remixů, např. pro Davida Bowieho nebo Björk.

K jeho nejúspěšnějším a nejprodávanějším počinům patří alba Mellow Gold a Odelay, která z části také sám produkoval.

Magazíny Rolling Stone, NME a Mojo nahrávku Odelay vyhlásily „albem roku“. Beck si za ni vysloužil nominaci na cenu Grammy.

V roce 2000 pak prestižní zlatý gramofonek dostal za album Midnite Vultures, a to v kategorii „nejlepší alternativní hudební počin“.

Beck se narodil v Los Angeles, jeho otec se jmenoval David Campbell a matka Bibbe Hansen. Právě po této kanadské hudebnici s norskými a švédskými kořeny převzal umělecké jméno.


První kazetu Banjo Story se směsicí folku a poezie z ulice nahrál v roce 1988. Stejně jako dalších šest nahrávek, ani tato nikdy nevyšla. Po návratu z cest zpátky do L. A. dostal nabídku na spolupráci s producentem Karlem Stephensonem, ze které vzešel hit „Looser“.

Ten oficiálně vyšel v roce 1994 u malého labelu Bong Load a stal se hitem na nezávislých rádiích v L. A. Ještě ten rok vyšlo první album Mellow Gold a singl „Loser“ se dostal i do velké distribuce a okamžitě obsadil přední místa hitparád, album ho záhy následovalo.

V roce 1994 Beck nabídl také dvě nezávislá alba Stereopathetic Soulmanure a One Foot In The Grave.

Druhé studiové album Odelay produovali The Dust Brothers. Vyšlo v červnu 1996, ovládlo hitparády a celkově se ho prodaly víc než 2 miliony kopií.

V roce 1998 následovala deska Mutations, jemné stylové album s nádechem folku.

Další nahrávka Midnite Vultures z roku 1999 je variací funku a r&b.

V roce 2000 za ni Beck dostal cenu Grammy v kategorii „nejlepší alternativní počin“.

Album Sea Change z roku 2002 bylo další folkovější deskou a Beck ji na koncertech prezentoval poměrně neotřelým způsobem, když nechal kapelu večeřet přímo na pódiu a sám hrál na kytaru a zpíval.

Album Guero vyšlo v roce 2005 opět ve spolupráci s Dust Brothers, k dispozici je i jeho remixová podoba Guerolito.

Podobní interpreti


V roce 2007 Beck nabídl singl „Timebomb“, který byl nominovaný na cenu Grammy v kategorii „nejlepší sólový rockový pěvecký počin“.

Desáté studiové album Beckovi produkoval Danger Mouse. Ve studiu se poprvé sešli v prosinci 2007, během dvou dní nahráli dva tracky. Tato deska dala Beckovi pořádně zabrat. Deset týdnů prý na ní nepřetržitě pracoval bez chvíle odpočinku, a ke konci se cítil hodně vyčerpaný. Práci, která obvykle trvá přes dva roky, prý zvládli za dva a půl měsíce.

Album Modern Guilt tedy vyšlo v roce 2008. Bylo poslední nahrávkou, kterou Beck vydal pod hlavičkou Geffen Records.

Tehdy osmatřicetiletý muzikant se stal nezávislým umělcem a začal rozvíjet vlastní vydavatelství, které založil před sedmi lety.

V dalších letech se Beck hodně věnoval také producentské práci, přičemž spolupracoval s umělci jako Charlotte Gainsbourg, Thurston Moore a Stephen Malkmus.

Beck vytvořil čtyři písně pro film Scott Pilgrim vs. The World z roku 2010. Spolupracoval také s Philipem Glassem nebo také Jackem Whitem a dalšími.

V prosinci 2012 nabídl projekt Song Reader. Jedná se o dvacítku skladeb rozepsaných na papíře s tím, že muzikanti z řad Beckových fanoušků si podle nich jeho písně sami nahrají. V roce 2013 vyrazil Beck na koncerty k tomuto netradičnímu počinu.

V létě 2013 vydal dva samostatné singly – electro baladu „Defriended“ a „I Won´t Be Long“. V září pak nabídl ještě třetí nazvaný „Gimme“.

V říjnu Beck podepsal smlouvu s Capitol Records.

Dvanácté studiové album Morning Phase vydal 21. února 2014.

Související články

Něco jako béčko American Idiot, ale bez koulí, který má Zelenej den

Něco jako béčko American Idiot, ale bez koulí, který má Zelenej den

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2017 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., Koperníkova 6/794, Praha 2, PSČ 120 00
www.abradio.cz