Biografie

The Smashing Pumpkins jsou americká alternativně rocková kapela z města Chicaga ve státě Illinois, která se na hudební scéně s úspěchem pohybuje od roku 1988.

Jejím zakladatelem a zároveň jediným stálým členem je zpěvák a kytarista Billy Corgan. Spolu s ním u zrodu kapely stál také kytarista James Iha. K nim se dále připojili bubeník Jimmy Chamberlin a D'arcy Wretzky na baskytaru.

V průběhu let prošla sestava celou řadou změn. Od roku 2014 jsou jádrem kapely a jedinými právoplatnými členy Corgan a kytarista Jeff Schroeder.

Zvuk The Smashing Pumpkins je postavený na tvrdých kytarách a obsahuje prvky gothic rocku, heavy metalu, dream popu, psychedelického rocku, progressive rocku, shoegazingu a na pozdějších nahrávkách také elektroniky.

Do hudebního mainstreamu se kapele podařilo proniknout se druhým studiovým albem, jímž byla nahrávka Siamese Dream z roku 1993.

Fanouškovkou základnu výrazně posílila a rozšířila díky intenzivnímu koncertování a také dvoj-albu Mellon Collie and the Infinite Sadness z roku 1995, které debutovalo na první příčce amerického žebříčku Billboard 200.

Jen v USA se The Smashing Pumpkins podařilo prodat přes 20 milionů desek a patří tak ke komerčně nejúspěšnějším a ktritikou nejchválenějším kapelám 90. let.

Avšak vnitří neshody, užívání drog a klesající prodeje desek vedly v roce 2000 k rozpadu kapely.

V roce 2006 se Billy Corgan a Jimmy Chamberlin dali dohromady, aby natočili nové album Smashing Pumpkins. Pojmenovali ho Zeitgeist.

Kapela pak v proměnlivé sestavě čítající pět až devět členů v letech 2007 a 2008 hodně koncertovala. V následujícím roce nahradil Chamberlina nový člen Jeff Schroeder.

Obsazení kapely na koncertech v letech 2010 a 2011 doplnili bubeník Mike Byrne a byskytaristka Nicole Fiorentino. Společně natočili album Teargarden by Kaleidyscope, které v roce 2012 vydali společně s deskou Oceania.

Přestože Byrne a Fiorentino začátkem roku 2014 odešli z kapely, oznámil Corgan další alba Monuments to an Elegy a Day for Night.

První vyšlo 9. prosince 2014 a pro druhé byl zvolen termín v roce 2015.

Gorillaz překvapili zveřejněním nové skladby

Gorillaz překvapili zveřejněním nové skladby

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.