Biografie

Tina Turner je dnes už legendární americká zpěvačka, jedna z nejtalentovanějších, nejvýznamnějších a také nejúspěšnějších, interpretka spousty hitů, majitelka jedněch z nejkrásnějších nohou v hudebním businessu, a žena, která si vysloužila přezdívku „rocková babička“ nebo „královna rock´n´rollu“.

Anna Mae Bullock se narodila 26. listopadu roku 1939 a pochází z městečka Nutbush v americkém státě Tennessee.

Její kariéra trvá víc než půl století, dosáhla zaslouženého uznání a získala celou řadu hudebních cen.

Tina Turner se narodila na americkém jihu, ale nyní je občankou Švýcarska.


Její hudební kariéra odstartovala v polovině 50. let minulého století s Ikem Turnerem a skupinou Kings of Rhythm. První nahrávku pořídila v roce 1958 jako Little Ann.

Jménem Tina Turner byla veřejnosti představována od roku 1960 jakožto členka Ike & Tina Turner Revue.

Manželské duo s kapelou slavilo úspěchy s hity jako "A Fool in Love", "River Deep – Mountain High", "Proud Mary" a "Nutbush City Limits", písní, kterou Tina sama složila.

V autobiografii Já, Tina (I, Tina) zpěvačka píše o tom, jak s Ikem Turnerem roky zakoušela domácí násilí, které také bylo v roce 1976 důvodem k jejímu odchodu, o dva roky později se rozvedli.

Tina Turner byla vychována jako baptistka, ale v těžkých chvílích s manželem ji zachránil buddhismus, ke kterému se přiklonila v roce 1971. Mantra „Nam Myoho Renge Kyo“ jí prý po celý život dodává sílu.


Když se po rozvodu snažila odstartovat sólovou dráhu, čekaly ji těžké roky. Neměla peníze, protože se při rozvodu úplně všeho, krom uměleckého jména, vzdala, a musela vystupovat i po malých klubech a barech.

V roce 1983 ovšem prorazila s hitovým singlem "Let's Stay Together" a o rok později nabídla páté sólové album Private Dancer, které přineslo celosvětový úspěch. "What's Love Got to Do with It", název nejúspěšnějšího singlu z desky, byl později použit také jako název filmové adaptace Tininy knižní autobiografie.

Tina Turner si také zahrála v několika filmech. Např. v roce 1975 to byl rockový muzikál Tommy a v roce 1985 kasovní trhák Šílený Max (Mad Max) s Melem Gibsonem.

Tina Turner je dosud nejúspěšnější ženskou rockovou umělkyní. Na kontě má osm cen Grammy a prodala historicky nejvíc vstupenek na koncerty. Jejích desek se pak celosvětově prodalo přes 100 milionů kopií.

Je uznávána za valmi energické vystupování na pódiu, silný hlas a stabilní dlouholetou kariéru.

V roce 2008 se vrátila z částečného hudebního důchodu a vyrazila na Tina!: 50th Anniversary Tour - to patří ke koncertním šňůrám s největším počtem prodaných vstupenek.

Související články

Letňák na Střeleckém ostrově jde do finále

Letňák na Střeleckém ostrově jde do finále

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2017 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., Koperníkova 6/794, Praha 2, PSČ 120 00
www.abradio.cz