Biografie

Eric Clapton je britský muzikant, zpěvák, skladatel a kytarista.

Jedná se o jediného uměce, který byl celkem třikrát uveden do Rock and Rollové síně slávy – jednou jako sólový umělec, dále spolu s kapelou Yardbirds a pak také s kapelou Cream.

Je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kytaristů vech dob.

V žebříčku stovky nejlepších kytaristů sestaveném magazínem Rolling Stone obsadil druhou příčku, v žebříčku padesáti nej kytaristů všech dob podle výrobce kytar – firmy Gibson – mu patří čtvrté místo.

Eric Clapton původně působil v kapele Yardbirds, kterou opustil v 60. letech minulého století, aby se mohl věnovat hraní blues s Johnem Mayallem & the Bluesbreakers.

Když odešel od Mayalla, začal působit v kepele resp. triu Cream, a to spolu s bubeníkem Gingerem Bakerem a baskytaristou Jackem Brucem. Hráli bluesové improvizace a umělecký, na blues postavený psychedelický pop.

Po většinu 70. let bylo z Claptonovy tvorby znát, že je ovlivněná vyzrálým stylem JJ Calea a také reggae muzikou od Boba Mrleyho.

A byl to právě Eric Clapton, jehož zásluhou se dostalo reggae k masám fanoušků. Stalo se tak, když předělal Marleyho píseň I Shot the Sheriff.

K jeho největším hitům Layla a Crossroads (s kapeloku Cream), později také My Father´s Eyes či Tears In Heaven. Tu složil zdrcen smrtí syna Conora v roce 1991 a zařadil ji na úpěšné album Unplugged album.

Eric Clapton má velmi slušnou sbíru hudebních cen. Je v ní 18 Grammy, několik Brit Awards.

Uznávaný kytarista a zpěvák, který se narodil v březnu roku 1945 stále tvoří a vystupuje, ale už několikrát zmínil, že možná po 70. narozeninách přestane koncertovat.

V rozhovorech si několikrát postěžoval na náročné cestování.

Jako sólový umělec vydal 23 alb, objevil se také v několika filmech, pomáhá charitě a založil kliniku pro léčbu závislostí.

Novinka Erica Claptona slaví velké úspěchy, následovat bude další

Novinka Erica Claptona slaví velké úspěchy, následovat bude další

Diskuze o interpretu

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze