Biografie

Jimmie Rodgers, vlastním jménem James Charles Rodgers, (8. září 1897 Meridian Mississippi – 26. května 1933 New York) měl další přezdívky jako „smutný jódler“ a „zpívající brzdař“. Je označován za otce country hudby, ačkoli jeho nahrávací kariéra trvala pouhých šest let. Byl jako první uveden do Country Music Hall of Fame v roce 1961.

Rodgers již ve čtyřech letech přišel o matku, která zemřela na tuberkulózu. Od čtrnácti let pracoval podobně jako jeho otec u železnice, kde dělal různé činnosti. Krom jiného tak mohl dále poznávat černošské blues, k němuž pronikal díky komunitě, v níž se pohyboval již od dětství. V tomto prostředí se také poprvé projevoval se svojí původní pisňovou tvorbou.

Rodgersovi se postupně horšilo zdraví a po chronickém zápalu plic mu lékaři zjistili tuberkulózu. V roce 1924 byl nucen hledat snažší práci a pokusil se živit hraním a zpíváním. Jeho toulavý způsob života se však příliš nezměnil. Až 4. srpna 1927 přišel počátek změny alespoň v materiálním zabezpečení. Toho dne totiž nahrál v Bristolu v Tennessee pouze za doprovodu své kytary první dvě skladby na gramodesku pro firmu Victor Records (později RCA). Jednalo se o jižanskou ukolébavku Sleep Baby Sleep (česky:Spi děťátko spi) a jeho vlastní píseň Soldier’s Sweetheart (Vojákovo děvče). Shodou okolností zde ve stejné době (jenom o jeden týden dříve) nahrávali také Carter Family a všechny tyto písně pak vyšly v řijnu.

Rodgers zaznamenal okamžitý úspěch a ještě do konce roku nahrál další skladby. Některé z nich vycházely jako postupně číslované Blue Yodel, ale získávaly i své druhé názvy. Blue Yodel No. 1 je tedy dodnes znám jako T for Texas. Obvykle natáčel sám, ale spolupracoval i s dalšími hvězdami. Tou nejvýznamnější byl Louis Armstrong. Jeho jódlování a písně, jejichž obsahu a upřímnému pojetí ostatní rozuměli, ho proslavily natolik, že ve výsledku ve své době prodal více desek než slavný operní tenorista Enrico Caruso. To vše přes probíhající hospodářskou krizi. Získané peníze ovšem Rodgers rychle zároveň také ztrácel díky neopatrnosti a občasnému velikášství. Vědom si své nemoci postupně omezoval koncertní vystoupení a stále více nahrával. Poslední nahrávku Fifteen Years Ago Today (česky:Dnes před patnácti lety) dokončil dva dny před smrtí a překročil jí hranici 110 písní.

K odkazu Rodgerse se přihlásili v dalších letech mnozí interpreti country hudby (Ernest Tubb, Hank Snow, Hank Williams starší, Merle Haggard, Waylon Jennings a další). Výrazný byl i podíl jeho písniček na prosazení country hudby v 60. letech 20. století v Československu, kde hrála jeho hudbu s přeloženými texty např. skupina Greenhorns.

Diskuze o interpretu

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.