Dlouhá cesta z Hotelu California

Celých 28 let museli fanoušci skupiny Eagles čekat na jejich nové studiové album. Dočkali se v říjnu 2007, kdy vyšlo platinové dvojalbum Long Road Out of Eden. Další svátek je pro české fanoušky připraven na letošní léto. Legendární Eagles totiž přijedou poprvé do Prahy. Jediný koncert v ČR v rámci turné, které je pojmenované po jejich nejnovějším albu Long Road Out of Eden, se uskuteční v pražské O__2__areně 8. června 2009.
Long Road Out of Eden
Těžko mohli Eagles pro své nejnovější album zvolit přiléhavější název než je právě Long Road Out of Eden – Dlouhá cesta z ráje. Titul je poměrně trefnou metaforou pro strastiplnou cestu lemovanou četnými peripetiemi, kterou kapela od svého zániku v roce 1980 urazila, než se po pádu z hudebního Olympu vydrápala zpátky, aby po dlouhých 28 letech vydala nové studiové album. Historie Eagles je totiž velkým příběhem o cestě vzhůru, propadu na samotné dno a úspěšném návratu zpět.
Začátek cesty za slávou
Budoucí členové Eagles se poprvé dali dohromady v roce 1971 jako doprovodná kapela americké zpěvačky Lindy Ronstadt. Nahráli s ní album a zúčastnili se jejího dvouměsíčního turné, aby po rozhodnutí o založení vlastní kapely, vydali v roce 1972 svoje první album nazvané jednoduše Eagles. Časopis Rolling Stone řadí toto album mezi „500 nejlepších alb všech dob“ jako číslo 374. Mimo jiné z něj pochází známý hit „Také It Easy“. Eagles se díky tomuto albu stali hlavními představiteli jihokalifornského countryrocku a už díky tomuto svému debutu si vydobyli slávu po celých USA.
Další album Desperado vydali už rok poté v roce 1973. Kromě stejnojmenného titulního songu obsahuje i další hit „Tequila Sunrise“. Album je rovněž významné zahájením dlouholeté spolupráce Dona Henleyho a Glenna Freye, ze kterých se stal úspěšný autorský tandem, který je podepsán pod většinou hitů Eagles. Oba se tak stali vůdčími osobnostmi celé skupiny.
V roce 1974 následuje další album On the Border, které přináší odklon od country rocku spíše k hard rocku. V další letech vydávají Eagles slavná alba One of These Nights (1975) a hlavně Hotel California (1976), které obsahuje i jejich nejznámější stejnojmenný hit. V oce 1976 vydávají rovněž výběrové album Their Greatest Hits (1971–1975). Tohoto alba se jen v USA prodalo 29 mil. kusů a dodnes si drží titul „Nejprodávanější album v USA všech dob“. V globálním měřítku toto album překonal jen Thriller Michaela Jacksona a Back in Black od AC/DC.
Začátek konce
Druhá polovina sedmdesátých let znamená pro Eagles na jednu stranu vrchol jejich kariéry, na druhou stranu předznamenává jejich konec. Nezvládnutá ega prakticky všech členů skupiny, ze kterých se během pár let stali rock&rolloví bozi, excesy provázené či způsobené alkoholem či drogami a nezřízeným životním stylem vedou nejdříve k odchodu několika členů kapely a v roce 1980 pak i k jejímu rozpadu. Tehdejší vztahy ve skupině trefně charakterizuje památná věta Dona Henleyho, že „to dřív zamrzne peklo, než aby se Eagles dali zpátky dohromady“.
a peklo zamrzlo!
Nepředstavitelné se ovšem stalo skutkem a EAGLES se v roce 1993 schází, aby se slovy Glenna Freye vydaly „po 14 letech dovolené“ opět na turné. Jeho záznam pak o rok později vydávají na albu, které je podle památné Henleyho větě nazvané „Hell Freezes Out“. Od té doby s krátkými přestávkami koncertují po celém světě. Na konci roku 2007 vydávají album Long Road Out of Eden, které je prvním studiovým albem po dlouhých 28 letech. To bylo mezi fanoušky i hudebními kritiky přijato s velkým ohlasem – album se stalo několikanásobně platinovým nejen v USA ale i například v České republice, kde Eagles na počátku milenia nepatří zrovna mezi „střední proud“. Skladby „How Long“ a „I Dreamed There Was No War“ získaly v roce 2008 a 2009 Grammy, album a samotná kapela pak několik desítek dalších cen a ocenění včetně například Brit Awards.
Poprvé v České republice
Je jen málo hudebních skupin takové velikosti jako Eagles, které u nás dosud nekoncertovaly. Čeští fanoušci tak mají jedinečnou příležitost vidět poprvé a pravděpodobně i na posledy rockové ikony 70. let na živo. Skupina, která aktuálně hraje ve složení Glenn Frey, Don Henley, Joe Walsh a Timothy B.Smith, vystoupí v pražské O__2__ areně v pondělí 8. června od 20:00. Koncert bude trvat přibližně 3 hodiny a 15 minut včetně cca dvacetiminutové přestávky, která rozdělí koncert na dvě části.

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.