Desátý Jazzinec: první poločas ve výtečné formě

 

Trutnov –Desátý ročník jednoho z největších tuzemských festivalů je v plném proudu. Trutnovský Jazzinec, který zdařile mísí jazz, blues a funky odstartoval 27. února a potrvá celkem dva měsíce.

„*Zahájili jsme výborným koncertem, který byl ve znamení polské a středoevropské hudby. Zahrál nový band trutnovského rodáka a návštěvníka mnoha ročníků Jazzince – dnes uznávaného špičkového trumpetisty Jana Přibila a jeho kvartetu, složeného především z česko-slovenských studentů či absolventů hudební akademie v Katowicích. Další kapela, polské RGG Trio, dokázala, proč je nejen ve své zemi vysoce uznávanou formací. Zahráli repertoár především ze své loňské desky, která v Polsku získala titul nejlepší jazzová deska roku deníku Rzeczpospolita a stejné uznání i od polského Jazz Rádia,“*vypočítává zakladatel a pořadatel festivalu Tomáš Katschner.

Festival dále pokračoval koncerty Jamese Harriese, označovaného za největší objev festivalu a zároveň jako interpreta nejvíce s Jazzincem spojeného. Harries zahrál i na vernisáži k výstavě 10 let Jazzince v Trutnově, která představuje fotografie čtveřice fotografů – Oldřicha Šlegra, Petra Zvolánka, Karla Čapka a Miloše Šálka z pódií i zákulisí festivalu. Bluesový večer věnoval Jazzinec Luboši Andrštovi a jeho Blues Bandu.*„Koncert byl naprosto beznadějně vyprodán i proto, že Luboš Andršt je s Trutnovem propojen – bydlel zde několik let americký bluesman Ramblin Rex, který s Blues Bandem často vystupoval. I dřívější bubeník Blues Bandu je z Trutnova a díky těmto vazbám zde Luboš často koncertoval. Na Jazzinci dříve hrál třeba s Michalem Prokopem, nebo jen v duu s kytaristou Markem Rejhonem,“*vzpomíná Katschner.

Letošní ročník Jazzince žije již od svého startu v očekávání velkého finále. Na něj měl původně dorazit legendární Joe Zawinul, který však vloni na podzim zemřel. Desátý Jazzinec tak patří jeho památce a festivalové finále, které bude poctou Zawinulovi, se odehraje v režii jeho někdejších spoluhráčů Amita Chatterjeeho a Victora Baileyho, jednoho z nejlepších světových baskytaristů. Dřív, než ke svému vrcholu dospěje, nabídne Jazzinec 2008 v nejbližších dnech především unikátní koncert Štěpána Markoviče a kapely Gulo Čar. Odehraje se v sobotu 22. března v trutnovském klubu New End. Program všech koncertů letošního Jazzince naleznete na stránkách www.jazzinec.cz .

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.