X. ročník mezinárodního festivalu JAZZINEC 2008

 

X. ročník mezinárodního festivalu JAZZINEC 2008

27. února – 24. dubna

Festival je věnován památce JOE ZAWINULA

Pořadatel:

Alternativa pro kulturu o.s.

ve spolupráci s Domem kultury Trutnov, tiskárnou Ofset a.s. Úpice

a realitní kanceláří Dobré bydlo.

 

Festival se koná pod záštitou senátora a starosty Mgr. Ivana Adamce

za finanční podpory města Trutnova,  Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury.

Jazzinec, mezinárodní jazz&blues&funky festival v Trutnově, letos dojde k desátému ročníku. Jubileum zavedené moderní přehlídky s vlastním internetovým rádiem si žádá mimořádný počin, však na něm pořadatel a dramaturg Tomáš Katschner začal pracovat už před dvěma lety. Tehdy mu totiž svitla naděje, že by na desátém Jazzinci vystoupil světový jazzmanJoe Zawinul.Ten však loni v září zemřel.

„*Celý desátý ročník mu alespoň věnujeme!“*

 

Nápad, že by zakladatel slavných Weather Report hrál v Trutnově, dostal pevné obrysy v roce 2006, kdy na festival přijel kytaristaAmit Chatterjee, někdejší dlouholetý člen The Zawinul Syndicate.
„Líbilo se mu u nás, takže vyšel vstříc mému obrovskému přání, aby tu Joe Zawinul zahrál. Měl jsem k tomu několik důvodů. Zawinul, ačkoliv byl Rakušan, měl české kořeny, takže ho lze pokládat za důkaz, že i hudebník z Evropy může velmi významně ovlivnit a zasáhnout do světového jazzu a hudby vůbec. Velmi mne zajímají jeho tvůrčí postupy a inspirace, neboť do své hudby dával jisté „středoevropské“ odkazy, přitom ale naprosto porozuměl rytmickému světu, který byl jinak silnou doménou černošských muzikantů, stejně jako později hudebním odkazům jiných národů. Navíc dokázal přejít od jazzrockových fúzí k utváření dnes už módního world music,“ říká dramaturg Tomáš Katschner a přiznává, že ač viděl spoustu koncertů světových hvězd, pokládá dávné vystoupení Joe Zawinula na královéhradeckém festivalu Jazz jde městem za jeden z nejsilnějších zážitků.
„*Mám ho neustále v paměti, koncert Joe Zawinula byl momentem, kdy pro mě skončila – snad navždy – éra komunismu. Po revoluci 1989 jsem jezdil do Prahy na desítky koncertů, radoval se s každého setkání s hudbou, ale vše mi došlo, až když v Aldisu seděl za klávesami mistr mistrů. Praha – to je přece jen jiný svět, ale u nás v Hradci najednou byl ten, který nějaký čas určoval světovou hudbu. To jsem prožíval velmi intenzivně.“*
Joe Zawinul byl nejen skvělý muzikant, ale také vychovatel a objevitel talentů. Jeho kapelou prošla obrovská řada mimořádných osobností od Jaco Pastoria přes Wayne Shortera a Miroslava Vitouše po Omara Hakima či Richarda Bonu. Když se loni po 11. září objevila v médiích smutná zpráva, napadlo zakladatele Jazzince, že by mohl pozvat alespoň jeho spoluhráče. Většina oslovených muzikantů ochotně přislíbila účast, nicméně na finálovém koncertu 29. března vystoupí jen dva. Opět se do Trutnova vrátí Amit Chatterjee se svou americko-evropskou sestavou a poprvé přijede baskytarový virtuos Victor Bailey, který vystoupí se speciálním bandem sestaveným pro tento večer.
TRIBUTE TO JOE ZAWINUL (festivalové finále 29.3.2008)
VICTOR BAILEY
„NaVictoru Ba­ileyemoceňuji, že je hodně “groove“. Není sólistou hrajícím dlouhá sóla, spíš mu jde o pulzující  rytmus a výbušnou muziku. Vydal jen tři sólová alba, ačkoliv by je jistě mohl „sekat jak Baťa cvičky". Prsty má neuvěřitelně hbité, ale není to bezhlavá efektová hra na rychlost, jde mu o muziku.  V Trutnově jsme již měli řadu špiček, třeba Paula Vertica, bubeníka, který hrál mnoho let s Pathem Methenym, ale Victor i Amit jsou legendy. Strašně si vážím toho, že Victor, který je zvyklý hrát jen s nejlepšími muzikanty, nás pověřil úkolem složit mu „local band“. Samozřejmě jednotlivé muzikanty,Michala Žáčka, Marcela BuntaječiJuraje Tatára, schválil, poslali jsme mu MP3. Možná zahrají i některou ze skladeb z dílny Juraje Tatára, neboť se Victoru Baileyemu líbily!“
AMIT CHATTERJEE****AL­LIANCE
Amit Chatterjeepřiveze do Trutnova svou novou Alliance, která má se Zawinulovým Syndicatem společné rysy, neboť je taktéž mezinárodní platformou otevřenou dokořán všem moderním přístupům k hudbě a kulturám napříč kontinenty. Spolu s Amitem vystoupí další Zawinulův spoluhráč podílející se na jeho symfonických projektech – rakouský bubeníkWalter Sitz, dále londýnský basistaAlan Miana italský klávesistaPeter De Girolamo.
  
K dramaturgickým objevům Jazzince bude patřit mladýJan Přibil Quintet, který pod vlivem muzikantů Krzysztofa Komedy a Tomasze Stanka staví na středoevropském jazzu, aRGG Trioabsolventů polské Hudební akademie v Katovicích. Důležitým znakem jejich hudby je v souladu s tradicí slavných trií Billa Evanse a Keitha Jarretta rovnoprávnost všech tří členů.
Dalšími hosty festivalového maratónu budou multiinstrumen­talista a improvizátor evropského formátuJiří Stivín, Čechoameričanka, zpěvačka a hráčka na čtyřstrunnou kytaru „cuatro“Marta Töpferová, která je doma v rytmech z Kuby, Portorika či Venezuely, a americký kytaristaHiram Bullock, v jehož muzikantském životopise svítí jména Milese Davise, Jamese Browna, Paula Simona, Stinga, Erica Claptona či Jaco Pastoria. Mohutný černoch svou pověst vynikajícího hráče i showmana k neutahání potvrdil před časem i v Hradci Králové. Z Polska se na východ Čech vrátí výborný vokalistaGrzegorz Karnas, známý i z královéhra­deckého festivalu Jazz Goes To Town,

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze