Čínské umění Shen Yun v Praze

Divine Performing Arts*****uvádí velkolepou podívanou *Shen Yun Chinese Spectacular

** **

Shen Yun– to je přehlídka původního čínského umění plná radosti a barev, inspirovanápěti tisíci lety čínské historiea zachycující ducha tradiční kultury.

 

Během dvou dnů v březnu 2008 se budou v Kongresovém centru Praha konat tři představení. Program, který ztvárňuje více než 65 tanečníků, zpěvákůahudeb­níkůnejvyšší profesionální úrovně, uvede hudební číslaa také pěvecká a instrumentální sóla, včetně tradičních nástrojů, jako je erhu(čínské housle) a guzhen (citera). Jedny z nejpozoruhod­nějších částí představení *Shen Yun*jsou jeho mistrovské choreografiea okouzlující taneční výstupy, sahající od klasických průvodů přes etnické lidové tance k velkým skupinovým tancům, kde se desítky tanečníků synchronně pohybují v úchvatných formacích. Program, který doplňují akrobatické skoky,dracia hřmící bubny, takvytváří mimořádný a fascinující zážitek pro diváky všech věkových skupin.

 

Představení, jež vycházejí z hrdinských bájí, hlubokých tradičních příběhů a pověstí z dynastií Tchang, Sung a Čching, ale i z moderních témat, společně zachycují historii mnohotvárné země s pestrým a ohromujícím kulturním dědictvím. Vystoupení jsou uvedena a vysvětlena vypravěčem/pře­kladatelem v čínštině a češtině.

 

Představení spojuje prastarou techniku a umění s velkolepou scénografií za podpory úchvatné scenérie promítané na pozadí, včetně okouzlující projekce buddhistických chrámů, hor a mongolských stepí, čínských paláců a vzdouvajících se moří. Působivého efektu je dosaženo, když se tyto obrazy dají do pohybu a zachycují například padající sníh ve venkovské krajině nebo mraky plující po obloze.

 

Unikátní součástí této produkce jsou pestré a pečlivě navržené, ručně šité kostýmy, jež mají na sobě ‘nebeské krásky’, ‘stateční válečníci’ a ‘věrné duše’. Návrháři si při zkoumání knih, maleb, fresek a soch počínali mimořádně pečlivě, aby dosáhli naprosto přesného vzhledu v závislosti na období, kde se dramatické tance a příběhy odehrávají.

 
 
 
 
 

Umělecký soubor Divine Performing Arts se svým působením snaží pěstovat porozumění mezi lidmi čínské kultury a jiných kultur a přináší ztracené umění starověké Číny zpět na moderní scénu pro mezinárodní publikum. V roce 2008 se velkolepá podívaná Shen Yun Chinese Spectacular v Praze objeví úplně poprvé. Tento soubor zahájil svou činnost v roce 2004 s pěti vystoupeními, avšak počet představení se rychle rozrostl a nyní soubor cestuje v rámci svého turné po šedesátipěti městech z celého světa.

** **

** **

** **

** **

** **

Choreografka paní Jung Jung Tsuai říká:

** **

“*Shen Yun*nabízí vskutku vyčerpávající přehled různých tanců, uvádí zbrusu nové taneční soubory a čerpá z pěti tisíc let historie a široké škály různých lidových tradic od Mongolska přes Tibet až k čínským oblastem Jün-nanu.“

 

“Podívaná je pro mnoho lidí zvláště významné vystoupení, protože za posledních sto let byla většina tradiční čínské kultury zničena. Lidé ztratili své kořeny. Naši účinkující z celého srdce chtějí přinést publiku svou kulturu a tradice, aby jim i sobě připomněli, kdo jsou to Číňané.“

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.