Datarock - Jak být originálně neoriginální

Norští Datarock přiváží do Prahy svůj bláznivý electro-rock.
Z hlavního města norské hudby Bergenu přijíždí do Prahy další skupina, která se nebojí přiznat, že koncert by měl být především pořádná zábava. Dvojice Datarock zahájí 12. února nový ročník série Midnight Sun Sessions. Fanoušky přivádí do vytržení svojí hudbou, v níž s vražedným smyslem pro humor kombinují odkazy brakové kultury minulosti s dynamickým electro-rockem.
Chytlavé refrény jsou pro Datarock stejným poznávacím znamením jako černé brýle a červené teplákovky, v nichž vystupují.
 
Nový ročník Midnight Sun Sessions zahájí norská dvojice Datarock. Svým originálně neoriginálním stylem předznamenali před léty současnou vlnu electro-rocku a patří k nejvýraznějším představitelům této nejaktuálnější klubové vlny. Jejich chytlavým skladbám, jež jsou zároveň roztomilé i sexy dominuje posedlost svobodomyslnými časy začátku osmdesátých let, kdy se rock a taneční hudba ještě nevylučovaly. Mají za sebou jedno úspěšné studiové album, několik hitů a koncerty v téměř třiceti zemích celého světa.
 
Přijít dnes v hudbě s něčím originálním je skoro nemožné a norská dvojice Datarock se rozhodla být alespoň originálně neoriginální. Když se před osmi lety kamarádi v norském Bergenu na jednom večírku opili a slíbili si, že založí skupinu, která „stane na vrcholu hudební evoluce“, nevypadalo to na začátek něčeho zásadního. Tak či onak, tehdy vznikla skupina Datarock. Ze čtveřice už dnes zbyli jen Fredrik Saroea a Ketil Mosnes, kteří ale svůj slib vzali vážně. Historie populární hudby posledních třiceti let je pro ně nevyčerpatelná studnice inspirace a útržky více či méně brakové kultury drží pohromadě vražedný smysl pro humor. „Jsme jako skvělá kapela hrající coververze, která zapomněla svůj repertoár a musela si písničky napsat znovu,“ tvrdí v žertu Fredik Saroea. Největší vliv na ně ale mělo krátké období konce 70. a začátku 80.let, kdy se ve tvorbě kapel jako Talkin Heads nebo The Cure svobodomyslně křížil rock a taneční hudba. Největší vliv na ně měli Devo, od nichž převzali jednotný styl oblékání. Kombinace křiklavě červených teplákových souprav, tenisek a černých brýlí je dnes už pro Datarock poznávacím znakem. Použité teplákovky s logem kapely jsou dokonce vyhledávaným artiklem na internetové aukční síni eBay, kde se prodávají za cenu sahající až ke stovkám dolarů. Image je ale na nic, když nejsou hity. S tím Datarock problémy nemají. Naivní radostí Computer Camp Love a Fa-Fa-Fa se nechali nakazit posluchači progresivních rádií po celé Evropě a žádný div, že u Datarock si kliku podávají kreativci z reklamních agentur, kteří chtějí jejich hudbu použít v reklamách. Jejich dDlouhohrající debut Datarock Datarock vyšel v roce 2005 na jejich vlastním labelu a je na něm slyšet třeba další hvězda z Bergenu – zpěvačka Annie. Ta výrazně přispěla k mezinárodnímu věhlasu kapely, když Fa-Fa-Fa zařadila na konec svého mixu z populární série DJ Kicks. Zmíněné debutové album Datarock sklidilo příznivé recenze a následně se dočkalo oficiálního vydání v Británii i v USA.
 
„Konečně kapela, do které se lze šíleně zamilovat“ hlásí v recenzi britský hudební časopis The Fly. „Teď už není pochyb, že Datarock jsou budoucnost indie rocku,“ rozplývají se jejich kolegové v NME. Publicisté navíc přiznávají bergenské dvojici nepochybné zásluhy v tom, že předznamenali současnou vlnu kapel, které kombinují electro as rockemem a nebojí se přiznat vliv dříve zapovězeného kýče osmdesátých let. „Když jsme začali hrát, lidi si ještě mysleli, že veškerá taneční hudba je generovaná počítači,“ vzpomíná na začátky Saroea, kdy na ně chodila jen hrstka lidí.
 
Dnes se Datarock můžou pochlubit jednou z nejoblíbenějších koncertních show v Norsku a vlastně celé Evropě, kterou projezdili křížem krážem. Českému posluchači na koncertě, který proběhne v rámci Midnigt Sun Sessions rádi podají důkaz osobně.
 
Biografie:
Datarock založili před osmi lety čtyři kamarádi, od roku 2003 působí už ale pouze ve dvojici. Fredrik Saroea a Ketil Mosnes byli napojeni na plodné hudební podhoubí města Bergen, odkud pochází také například Kings of Convenience, Röyksopp, Annie, Ralph Myerz nebo Magnet. Premiéra nové skupiny se odehrála v roce 2000 na klubovém večírku pořádaném zpěvačkou Annie. Po úspěchu se stali trvalou součástí klubové noci a brzy z nich byla vyhledávaná atrakce. Na bláznivých koncertech bez stylového omezení Datarock doplňovali třeba místní jazzmani nebo blackmetalisté. Věhlas kapely se šířil i za hranice Norska a už v roce 2003 hráli na slavném festivalu experimentální hudby Sonar v Barceloně. To už za sebou měli první EP a kultovní singl Computer Camp Love, který definoval jejich hudební estetiku.
 
Tříminutová pocta Krafterk, filmům Pomáda, Pomsta šprtů a počítači Commodore
 
64 se stane jejich vlajkovou lodí a ještě na konci roku 2007 ji americký časopis Rolling Stone zařadí do stovky nejlepších písní roku. Olej do ohně očekávání přilil ještě další klubový hit Fa-Fa-Fa, dlouho očekávaný albový debut nazvaný Datarock Datarock („jednou by to bylo málo!“) pak vyšel v dubnu 2005. Ačkoliv na zájem nahrávacích firem si stěžovat nemůžou, Datarock desku vydávají na svém vlastním labelu Young Aspiring Professionals, což jim poskytlo kompletní uměleckou svobodu. Poslední dva roky strávili Saroea a Mosnes nekonečným koncertováním, počítadlo jejich vystoupení se prý blíží čtyřem stovkám a dohromady už navštívili 27 zemí. Jejich zatím posledním studiovým počinem je pětipísňové EP See What I Care, které vyšlo vloni v květnu. Produkoval ho Kato Adland, spolupracovník Royksopp. Nová deska Datarock by měla vyjít v letošním roce.
 
Diskografie:
Datarock Datarock (2005)
See What I Care EP (2007)
  
Palác Akropolis ve spolupráci s D SMACK U Promotion uvádí Midnight Sun Sessions:
DATAROCK (Norsko)
UNGDOMSKULEN (Norsko)
12.2. 2007, 19.30 h
 
předprodej vstupenek v kavárně Akropolis a sítích Ticketpro
www.palacakropolis.cz

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.