Poslechněte si novinkový protest song od PJ Harvey

Britská alternativní umělkyně PJ Harvey se po dvou letech od vydání plnohodnotného alba „Let England Shake“ hlásí s novou skladbou.

Protest song má název „Shaker Aamer“ podle muže ze Saudské Arábie.

Toho Američané v roce 2002, kdy byl britským rezidentem, ale pracoval na charitativní základně v Afghánistánu, uvěznili na vojenské základně Guantanamo nedaleko Kuby. Prý byl podezřelý, že vedl skupinu vojáků v bitvě u Tora Bora a údajně ho měla platit Ál Kaida.

Píseň si můžete poslechnout na

.

Přestože Brit nikdy nebyl ani obviněn, natož usvědčen ze spáchání trestného činu, strávil ve vězení už 11 let. Přitom ho už v roce 2007 propustil tehdejší americký prezident George W. Bush a totéž udělal v roce 2009 Barack Obama.

„Doufáme, že lidé si tuto píseň poslechnou a připomenou si Shakera Aamera, který je už 11 let za mřížemi, aniž by byl odsouzen a soudní líčení s ním dokonce vůbec nezačalo. Zůstává tam i přesto, že jej osvobodili Bush i Obama,“ komentuje pro britský list The Guardian mužův právník Clive Stafford Smith.

„Britská vláda musí udělat všechno pro to, aby se Shaker mohl vrátit do Londýna k manželce a dětem, kam patří. PJ Harvey o tom složila skvělou písničku. Vím, že ho to hodně potěší a doufám, že si ji díky podpoře veřejnosti jednou poslechne jako svobodný člověk,“ dodal právní zástupce.

Shakerův právník taky uvedl, že muž ve vězení ztratil čtyřicet procent tělesné váhy a že tam trpí psychicky i fyzicky. V Anglii na něj přitom čeká manželka se čtyřmi dětmi. Nejmladší z nich nikdy neviděl.

Šíří se různé spekulace o tom, že Američané muže nechtějí propustit ne proto, že by mohl páchat teroristické činy, ale proto, že by se od něj veřejnost mohla dovědět podrobnosti o hrůzných poměrech v Guantanamu a o praktikách britské i americké policie.

Ale vraťme se k muzice… PJ Harvey už v roce 2011 upozornila, že její další studiové album může vyjít klidně až za dalších deset let.

Album Let England Shake bylo magazínem NME vyhlášeno deskou roku a zpěvačka a kytaristka si za něj vysloužila také prestižní cenu Mercury Music Prize.

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze