Hana Hegerová bude čestnou občankou Prahy 1

  • Hana Hegerová bude čestnou občankou Prahy 1 Fotogalerie (9)
    • 19.01.2012
    • Tisk

    Městská část Praha 1 udělí zpěvačce Haně Hegerové čestné občanství za celoživotní kulturní …

    Sdílejte článek:

Městská část Praha 1 udělí zpěvačce Haně Hegerové čestné občanství za celoživotní kulturní dílo. O rozhodnutí rady informoval starosta Oldřich Lomecký. Návrh musí ještě schválit zastupitelstvo, které se sejde 24. ledna.

Osmdesátiletá Hana Hegerová, jejíž jméno se stalo synonymem českého šansonu, loni ohlásila konec veřejného vystupování.

Udělení čestného občanství zpěvačce navrhla komise pro občanské záležitosti. „Domníváme se, že by za celoživotní dílo měla být oceněna,“ řekla starosta.

„Myslím si, že pokud to schválila rada, v které má stávající koalice většinu, pak by asi neměl být problém, aby to schválilo celé zastupitelstvo,“ doplnil. Loni udělila Praha 1 čestné občanství architektu Josefu Hyzlerovi.

Radní zároveň schválili změnu pravidel pro udílení čestných občanství a cen Prahy 1. „Tato cena by neměla být udělována často a opakovaně, ale jen při výjimečných událostech výjimečným lidem, kteří na Praze 1 bydlí,“ sdělil Lomecký.

Hana Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková, pochází ze Slovenska. Kariéru zahájila jako herečka v žilinském divadle.

Na přelomu 50. a 60. let vystupovala v pražském divadle Rokoko a později v Semaforu. Vystupovala taky v zahraničí, dokonce i ve slavné pařížské Olympii.

Její asi nejpopulárnější šanson „Levandulová“ vznikl ze spolupráce se skladatelem Petrem Hapkou a textařem Michalem Horáčkem.

Za album Potměšilý host, na kterém tento hit vyšel, dostala v roce 1992 od Supraphonu platinovou desku. O čtyři roky později ji Akademie populární hudby zapsala do Síně slávy. V roce 2002 obdržela od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.

Předloni natočila a vydala kritiky ceněné album Mlýnské kolo v srdci mém, které se stalo třetí nejprodávanější deskou roku.

Loni převzala od Supraphonu diamantovou desku.

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.