Nepotřebná "cédéčka" bude možné házet k elektroodpadu

  • Nepotřebná "cédéčka" bude možné házet k elektroodpadu Fotogalerie (4)
    • 26.09.2011
    • Tisk

    Nepotřebná CD a DVD už nebudou končit na skládkách a zatěžovat životní prostředí. Od …

    Sdílejte článek:

Nepotřebná CD a DVD už nebudou končit na skládkách a zatěžovat životní prostředí. Od začátku října je bude možné vhazovat do nádob na elektroodpad s logem Zelená firma. Těch už je po České republice přes 1 300.

Jejich ekologickou likvidaci pak bude zajišťovat společnost Rema Systém.

Zatím disky končily většinou v popelnicích. CD a DVD sice nejsou podle oficiální klasifikace elektroodpadem, řada lidí je tak ale podle výkonného ředitele společnosti Petra Kubernáta vnímá.

CD a DVD jsou přitom podle Kubernáta pro životní prostředí velkou zátěží. Vyrábí se z polykarbonátu a tenké vrstvy, která obsahuje třeba titan, slitinu platiny a zlata.

Po jejich uložení na skládku hrozí nebezpečí, že se z této vrstvičky začnou do okolí uvolňovat těžké kovy. Doba rozložení CD na skládce se navíc odhaduje na milion let.

Podle odhadů se v naší zemi každoročně objeví několik desítek milionů kusů nepotřebných CD a DVD.

Jejich celková hmotnost dosahuje kolem 300 tun. Projekt Zelená firma odstartoval v roce 2008 a v průměru do něj přibývá každý den jedna firma. Celkem se už v Zelených firmách vybralo víc než 2 500 tun elektroodpadu.

Společnost Rema Systém zajišťuje recyklaci odpadů elektrických a elektronických zařízení. Stěžejními projekty společnosti jsou Zelená firma a Zelená obec, do kterých se už zapojily dvě tisícovky subjektů.

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.