Lenka Dusilová a Eternal Seakers připravili filmovou píseň

  • Lenka Dusilová a Eternal Seakers připravili filmovou píseň Fotogalerie (7)
    • 29.08.2011
    • Tisk

    „Kdosi se nad Tebou smiluje a dá Ti pistoli k hlavě…“ Tímto palčivým veršem začíná úvodní …

    Sdílejte článek:

„Kdosi se nad Tebou smiluje a dá Ti pistoli k hlavě…“ Tímto palčivým veršem začíná úvodní píseň nového filmu režiséra Roberta Sedláčka Rodina je základ státu, jehož očekávaná premiéra je oproti původnímu termínu nově naplánována už na 13. října.

Skladba se jmenuje „Smiluje“ a byla původně napsána pro aktuálně připravované nové album Lenky Dusilové.

O tom, že se ještě před vydáním nahrávky objeví v road-movie Rodina je základ státu, rozhodlo setkání Roberta Sedláčka a tvůrce hudby filmu, skladatele Michala Rataje, s další vynikající skladatelkou a jazzovou pianistkou Beatou Hlavenkovou a právě s Lenkou Dusilovou.

Záhy jim bylo jasné, že atmosféra filmu a text a celková nálada skladby spolu dokonale souzní.

Lenka Dusilová je autorkou hudby a textu a zároveň interpretkou. Sama výběr písně „Smiluje“ jako úvodní melodie k filmu komentuje: „Atmosféra a pointa skladby skvěle zapadla do příběhu a tématiky filmu. Skladba totiž obrazně pojednává o záblescích situací a vnitřních konfrontacích, kdy člověk dělá věci, které nechce a jež mu škodí, ale nemá sílu to zastavit. Vědomě v tichosti trpí, ale dělá je se sebezapřením znovu. Jde o jistou formu sebedestrukce, ale i tudy může vést cesta k probuzení – přes dno či radikální řešení.“

Pod nahrávkou je podepsaná i její domovská formace Eternal Seekers, ve které kromě Lenky Dusilové působí Beata Hlavenková a kvarteto Clarinet Factory.

Jemné aranže klavíru, kytar a klarinetů, které se citlivě prolínají se zpěvem Lenky Dusilové a v průběhu skladby společně vygradují, jsou precizní prací právě Beaty Hlavenkové. Na zvukové složce a mixu písně i celé hudební složky filmu se dále podíleli zvukoví mistři Radim Hladík jr. a Vojtěch Komárek.

Nový film Roberta Sedláčka Rodina je základ státu je rodinným dramatem na pozadí dravého kapitalismu a road-movie zároveň. Režisér a scénárista v jedné osobě, který má za sebou úspěšné filmové počiny Pravidla lži, Muži v říji nebo Největší z Čechů, se nechal inspirovat skutečnými událostmi v dnešní společnosti.

„Vytvořil jsem mnohovrstevnatý příběh o chaosu uvnitř rodiny, která se ocitla ve světě, v němž je normální chtít úspěch pro každého, a to i na úkor společnosti. Důležitým tématem, kterému se film věnuje, je otázka vlastní odpovědnosti,“ líčí svůj záměr Robert Sedláček.

Děj pojednává o rodině vysoce postaveného bankovního úředníka Libora, který stojí za finančními machinacemi. Kvůli nim se stává středem zájmu policejních vyšetřovatelů. Situace začíná být neúnosná, a tak se Libor rozhodne utéct se svou ženou a dvěma malými dětmi na jižní Moravu, kde se příběh mění nejen v road-movie, ale zároveň i drama, ve kterém dochází k zásadnímu prověření rodinných vztahů.

Hlavní role ztvárnili filmoví a zároveň divadelní (a Sedláčkovi skoro dvorní) herci Igor Chmela a Eva Vrbková.

V dalších rolích se objeví Simona Babčáková, Jiří Vyorálek, Jan Budař nebo Marek Taclík.

www.rodinajezakladstatu.cz

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.