Protest proti U2 policie po pár minutách zarazila

  • Protest proti U2 policie po pár minutách zarazila Fotogalerie (5)
    • 27.06.2011
    • Tisk

    Slavný britský hudební festival v Glastonbury zažil hned v průběhu první noci konání protest …

    Sdílejte článek:

Slavný britský hudební festival v Glastonbury zažil hned v průběhu první noci konání protest skupinky irských „antikapitalis­tických“ aktivistů proti kapele U2 v čele ze zpěvákem Bonem.

Asi třicítka demonstrantů nafoukla během koncertu U2 velký balon s výzvou, aby kapela platila daně v Irsku. Pořadatelé ale balon rychle stáhli. Proti aktivistům zasáhla policie. Nikoho ovšem nezatkla.

Balon o průměru šesti metrů osvětlený zevnitř nesl nápis se slovní hříčkou, která obsahovala název skupiny U2 (výslovnost You too, tj. Ty /Vy/ také). „U Pay Your Tax 2“, stálo na balonu, neboli „Vy také plaťte své daně“.

Aktivisté skupiny Art Uncut tak protestovali proti tomu, že U2 přenesli v roce 2006 sídlo společnosti, která spravuje jejich příjmy za koncerty, z Irska do Holandska, kde se z uměleckých honorářů neplatí prakticky žádné daně.

U2 tak reagovali na to, že v Irsku byly tehdy daně z těchto příjmů zvýšeny. Osobní daně ale prý členové skupiny platí dál přímo v Irsku. Podle aktivistů tímto „legálním únikem“ irská státní pokladna přichází o miliony liber ročně.

Členové skupiny U2 v čele se zpěvákem Bono Voxem patří mezi nejbohatší lidi v Irsku, které se propadlo do hluboké hospodářské krize a muselo přijmout tvrdá úsporná opatření. Bono je navíc známý svými aktivitami proti chudobě ve třetím světě, zvlášť v Africe. Skupina Art Uncut staví tuto jeho činnost do protikladu k údajně nefér daňovým praktikám a obvinila ho z pokrytectví.

Manažer skupiny Paul McGuinness kapelu obhajoval. Podle něj U2 „zcela splňuje irské daňové předpisy“. Jako celek je ale kapela „globálním podnikem a platí daně také globálně“, řekl.

Na festival, který skončil v neděli, se i přes špatné počasí sjelo kolem 170ti tisíc lidí.

Mezi vystupujícími byli kromě U2 třeba Coldplay nebo Beyoncé. Jako překvapení festivalu až v den jejich vystoupení oznámili pořadatelé koncert Radiohead.

Radiohead – Karma Police

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.