Legendární Vanessa se vrací mezi živé

  • Legendární Vanessa se vrací mezi živé Fotogalerie (4)
    • 23.11.2009
    • Tisk

    Masochistickou přitažlivost měly koncerty Vanessy vždycky. Diváci, oddělení od skupiny pletivem…

    Sdílejte článek:

Masochistickou přitažlivost měly koncerty Vanessy vždycky. Diváci, oddělení od skupiny pletivem a oslnění tehdy naprosto futuristickou projekcí, ve které se jakoby mimochodem potkávaly útržky porna, tváře masových vrahů a optimistické počítačové animace zažívali něco, co většina z nich nezažila ani předtím, ani potom. Nešlo ani tak o kulturní zážitek jako takový, nýbrž o pocity, které člověk zažije, když ho v temné noční uličce přepadne parta hodně naštvaných a perverzních výrostků, kteří právě vyplenili sex shop. Přesto se diváci na koncerty Vanessy znovu a znovu vraceli…
V obecném zmatku doprovázejícím pád komunismu na sebe v roce 1990 v Praze narazili dva lidé, kteří se mohli seznámit pouze v ten konkrétní čas a na tom konkrétním místě. Daniel Rodný, geniální programátor z ortodoxní židovské rodiny a Samir Hauser, chlapík z česko-iráckého manželství, jehož otec byl vysoký důstojník v armádě Saddáma Husajna. Spojení Rodného nadšení pro elektronickou hudbu a Hauserova textařská genialita, podpořená také absencí jakýchkoli zábran, dalo vzniknout veleúspěšným albům Disco Bastards, Flashback a Monogamy, které dodnes ovlivňují každého, kdo si jde v Čechách koupit jakýkoli elektronický nástroj. V roce 1993 vyhrává skupina s klipem ke skladbě “Prokopat se ven” cenu evropské MTV Local Heroes.
Energie, se kterou skupina přistupovala ke tvorbě I koncertům, ji nakonec zákonitě musela roztrhat. Rodný Vanessu v roce 1995 opouští a Hauserovým společníkem se na krátkou dobu stává Miroslav Papež, fanoušek industriálních zvuků a všech starých elektronických přístrojů. Společně pro label EMI vydali album Vanessa Gun, ale vzápětí si dávají tvůrčí pauzu.
V mezidobí se Samir Hauser živí jako kabaretní zpěvák pod jménem Bruno Ferrari, zatímco Miroslav Papež navazuje intenzivní spolupráci s berlínskou nezávislou scénou, především s labelem Pale Music Steve Morella. Na něm vydává svůj vedlejší projekt Moimir Papalescu And The Nihilists.
Někdy kolem roku 2007 začíná Hauser znovu komunikovat se svým původním partnerem Rodným a oba se shodují na tom, že je čas skupinu obnovit a upgradovat pro 21. století. Do obnoveného projektu vedle Papeže přizvali i Jaroslava Stuchlého, člena hardcoreové skupiny Michael's Uncle a operátora Jakuba Horáka.
Materiál pro nové album vznikal nejen v tajných laboratořích skupiny, ale také v Berlíně, kde nad zvukem desky dohlížel Alexander Hacke. Je rok 2009 a svět znovu potřebuje Vanessu… … a proto legendární VANESSA vstala z mrtvých a rozjela zřejmě nejočekávanější comeback letošního roku. Album Ave Agony produkoval Alexander Hacke (Einstürzende Neubauten) a kromě zpěváka Samira Hausera a skladatelů  Miroslava Papeže a Daniela Rodného se na něm podíleli také bubeník Jaroslav Stuchlý a producent Jakub Horák. Drsná parta, naturalistické české texty a obnažený obraz zkažené reality, taková je nová Vanessa. „Dneska hrajem mainstream, jsou to takový příjemný písničky pro lidi našeho věku, ale i pro ty mladší,“ říká Rodný. „Texty jsou o radostech a potěšeních lidí v krizi středního věku. Pokud se lidé o sobě chtějí něco dozvědět a odhalit temnou stranu, která je v každém z nás, deska Ave Agony jim to umožní,“ dodává Hauser.
Vanessa 2009:
Samir Hauser – sólový zpěv a texty
Jakub Horák – operátor a producent
Jaroslav Stuchlý – bicí a perkuse
Daniel Rodný – analogové a digitální nástroje
Miroslav Papež – analogové a digitální nástroje, zpěv
Na albu Ave Agony se podíleli: Alexander Hacke (Einstürzende Neubauten) – produkce Ecson Waldes – mastering Adolf Lachman – art design Zdeněk Trinkewitz – design a typografie David N. Jahn – video a speciální animace Adam Holý, Václav Jirásek – foto
Na křest desky Vanessa připravuje neobvyklý artefakt. Bude jím elektrické křeslo od Pablo de Saxe, které je dokonalou kopií elektrického křesla, na němž byl před dvaceti lety na Floridě popraven sériový vrah Ted Bundy.
Křest alba:
17.12. Praha – KC Vltavská
21.01. Brno – Fléda
Další informace:
www.xproduction.cz
http://www.vanessa.cz
http://www.myspace.com/vanessaebm

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.