Po třech letech se do Prahy vrátí Mark Lanegan Band

  • Po třech letech se do Prahy vrátí Mark Lanegan Band Fotogalerie (6)
    • 23.09.2014
    • Tisk

    Mark Lanegan už brzo oslaví kulatiny, vydá novinkové album „Phantom Radio“, které bude jeho devátým v pořadí, a vyrazí opět také na turné.

    Sdílejte článek:

V jeho rámci se začátkem příštího roku zastaví také v České republice – konkrétně to bude 20. února 2015 v pražském Lucerna Music Baru.

Mark Lanegan má kromě sólových desek na kontě i řadu dalších počinů, na nichž se větší či menší měrou podílel.

Patří k nim třeba nahrávky s Isobel Campbell nebo Dukem Garwoodem.

S dlouholetým spolupracovníkem Gregem Dullim také tvoří formaci Gutter Twins, známá je i jeho legendární první kapela Screaming Trees.

A připomeňme také hostování v Queens Of The Stone Age, před tím v Mad Season, superkapele z poloviny devadesátých let, kde hráli členové Alice In Chains, Pearl Jam a Screaming Trees.

Příležitostně hostoval taky na deskách umělců jako jsou Moby, Soulsavers, Melissa Auf der Maur a další.

Celkem se Mark Lanegan podílel na zhruba 50 deskách. 50 let, 50 desek…

Kdysi každé ráno vstával a něco napsal. Nechal to na pár hodin uležet, pak se k tomu vrátil, dál se v tom šťoural v noci. Když přišel čas natočit desku, měl hromadu materiálu, z něhož se na desku dostala jen malá část.

Novinka Phantom Radio, podobně jako oslavované předešlé Blues Funeral z roku 2012, je ale jiná. Natočil na ni každou písničku, kterou složil.

Trvalo mu to dva a půl měsíce, ale jen proto, že se Mark naučil nikam nepospíchat. Složil písničku. Přinesl ji producentovi Alainu Johannesovi, který zařídil nahrávání v jeho ve West Hollywoodu. Jakmile byla natočená, vzal si Mark pár dní volno a napsal další.

Odhaduje, že pracoval tak dva dny v týdnu, ne víc než pět hodin denně. Tohle není vyzývanost nějakého budižkničemu, ale disciplína opravdového řemeslníka.

Mark se o pracovních postupech vyjadřuje poměrně skromně: „Zlepšil jsem se v destilování toho, z čeho mi vzniká úspěšná písnička a z čeho ne. Myslím, že jsem náročnější. Ale současně ne tak aktivní. V padesáti je to docela pěkná rovnováha, ne?,“ směje se.

„Už z toho tolik nešílím jako dřív. Když jsem byl mladší, bylo to mnohem těžší, skládat písničky.“

Mládí Marka Lanegana bylo v mnoha ohledech šílené. Kluk s maléry z malého farmářského městečka Ellensburg ve státu Washington byl několikrát trestaný za krádeže a prodej drog. Ve dvaceti doktor řekl, že do třiceti bude mrtvý, pokud něco neudělá se závislostí na alkoholu.

Lanegan později žertoval, že mu v tom případě heroin zachránil život.

Ve Screaming Trees viděl víc násilí, než v jakémkoliv výchovném zařízení.

Kapela, do které vstoupil v roce 1984 se vzájemnými sourozeneckými potyčkami dvou bratrů, kteří skládali písničky, promlátila k čím dál působivějším albům.

Deska Sweet Oblivion z roku 1992 už dosáhla komerčního úspěchu, který přinesl uznání hudební scény v Seattlu, mimo jiné i členů skupiny Nirvana. Současně se strastiplným putováním kapely na vrchol Lanegan začal vydávat sólová alba, povětšinou akustická, na kterých uplatnil silný hlas a zlověstnou osobnost, jež zdobná psychedelie Screaming Trees málo využívala.

Jeho debut The Winding Sheet z roku 1990 vyrostl na troskách pokusu Lanegana a Kurta Cobaina natočit EP s bluesovými cover verzemi.

Teprve následující mistrovské album Whiskey For The Holy Ghost, který vyšlo o tři roky později, potvrdilo pozici Marka Lanegana jako jedinečného umělce.

Uběhlo dalších deset let, než přišel s deskou, která by se tomuto albu vyrovnala. Na Bubblegum z roku 2004 povstal z mrtvých Screaming Trees a nadále horečnatě tvořil nové verze blues, částečně akustické, částečně elektrifikované, převážně produkované Alainem Johannesem, s celou škálou pomocníků (Josh Homme, PJ Harvey).

Po dalších sedmi letech různých projektů definitivně čistý Lanegan vydal skvělé album Blues Funeral s vlivy Krautrocku, který přidal novou strukturu do jeho melasovitého plátna temnoty.

Nové album Phantom Radio staví na stejných základech: produkoval ho Alain Johannes a Laneganův hluboký hlas zvěstuje pravdy pochmurné říše.

Mark Lanegan si kromě nové desky ale samozřejmě připravil i turné, při kterém odehraje jeden koncert také v České republice. Stane se tak 20. února 2015 v pražském Lucerna Music Baru. Koncert se uskuteční ve spolupráci se Scrape Sound.

Vstupenky budou v předprodeji od zítřka tj středy 24. září za 450 korun plus poplatky.

www.marklanegan.com

Související články

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze