Přečtěte si rozhovor s jazz housovým triem Tortured Soul

  • Přečtěte si rozhovor s jazz housovým triem Tortured Soul Fotogalerie (35)
    • 28.03.2013
    • Tisk

    Newyorští Tortured Soul hrají tak často, že nestačí točit desky. De facto jsou neustále na turné …

    Sdílejte článek:

Newyorští Tortured Soul hrají tak často, že nestačí točit desky. De facto jsou neustále na turné k zatím poslednímu albu „Did You Miss Me“, na které už pomalu sedá prach.

Jejich show je vyhlášená po celém světě. Trio elegánů hraje v nejlepších světových klubech a na nejvyhlášenějších festivalech.

V pondělí 8. dubna se Tortured Soul zastaví i v Praze na akci Conference a přivezou i pár nových kousků. Třeba singl „Dirty“, který hrají také Radio 1 a Expres rádio.

Pořadatelé akce pro vás skupinu krátce vyzpovídali…

Jak formace Tortured Soul vznikla?

TS: Tortured Soul začala fungovat v roce 2001 jako studiový projekt vydáním skladby „Might Do Something Wrong“ u vydavatelství Central Park Recordings. Název kapely byl vlastně v textu této skladby. Jak se však věci vyvíjely, název začal reprezentovat většinu textového obsahu hudby. Během několika prvních let to byl spíš studiový projekt, vedený Christianem. Ale my tři jsme také byli součástí rytmické sekce v acid jazzové skupině Topaz, která hodně objížděla USA na turné. Při vydání druhého a třetího singlu už nás Christian využíval jako studiový doprovod a začali jsme se přeměňovat v jeho spolupracovníky. Do roku 2003 jsme všichni opustili tu druhou skupinu a začali jsme jezdit jako trio.

Nezvládali jste hrát ve dvou kapelách zároveň?

TS: Hodně lidí se nás ptá, proč jsme se rozhodli z toho udělat živou kapelu a nezvolili jsme spíš dýdžejský přístup, který volí většina umělců věnujících se housové hudbě, ale díky souznění jako rytmické sekce a výcviku živých muzikantů nám to dávalo větší smysl, abychom předváděli hudbu naživo a jezdili po turné jako skupina.

Kdo nebo co vás ovlivňuje?

Ethan: Mě osobně velmi ovlivňují klasičtí souloví a jazzoví umělci, pokud jde o psaní textů, hru na klávesy a produkci. Když budu jmenovat jen pár: Herbie Hancock, Donny Hathaway, Stevie Wonder, Quincy Jones, Marvin Gaye a Duke Ellington. Upřímně, mohl bych jmenovat hromady dalších. Sbírám střípky z mnoha míst. Nemůžu ale mluvit za ostatní. Sdílíme hodně vlivů, proto spolu po hudební stránce tak dobře vycházíme. Ale každý máme také něco svého a díky tomu je naše hudba jedinečná.

Už potřetí k nám jedete s albem „Did You Miss Me“. Povězte nám o něm víc, o inspiraci, která za ním stojí.

Ethan: Pořád jsme z něj nadšení! Jedná se o skutečnou spolupráci nás tří, ve které jsou zastoupeny všechny naše individuální styly produkce, které jsou ale také zajímavým způsobem spojeny dohromady. Také jsme zapojili hodně živého hraní skupiny takovým způsobem, aby to mohli hrát dýdžejové bez ústupků v hloubce textu, která patří mezi jednu z našich největších kvalit. Většinu textů napsal Christian, i když text k písničce „Usteady“ napsal Jason, který se podílel na psaní textu několika dalších.

A ta inspirace?

Ethan: Většinu alba prostupuje téma cestování, které je inspirováno intenzivním ježděním po koncertech, které jsme absolvovali od vydání prvního alba. Za ty roky jsme nasbírali hodně šílených zážitků, viděli nová místa a účastnili se party s novými přáteli, ale také jsme se potýkali s nepříjemností, protože jsme byli dlouho daleko od lidí, které milujeme. Všechny tyto plusy a minusy jsou tu vyjádřeny. Název alba má samozřejmě dvojí význam, protože nás lidi už dlouho žádali o nahrání nového alba. „Chyběli jsme vám?“

Řada vašich písní se zabývá vztahy na dálku („Home To You“, „Something Wrong“). Jsou autobiografické?

Christian: Ano. Konkrétně tyhle dvě písničky jsou stránky vytržené přímo z mého mentálního diáře. Některé další písničky jsou sice postaveny na upřímných citech, ale vyhrazuju si kreativní licenci dotvořit je v silnější, emotivní, hudební a dramatický zážitek.

Kdo se zabývá skládáním a produkcí? A jak to funguje v rámci skupiny, kdo má poslední slovo?

Christian: Myslím, že je fér říct, že v kontextu skupiny Tortured Soul já trávím většinu času a energie skládáním písniček a Jason a Ethan tráví víc času nad produkcí. Všichni tři jsme ale pracovali na mnoha stránkách tvorby a spolupracovali při skládání, úpravách a produkci u posledních dvou nahrávek. Pokud jde o „poslední slovo“, myslím, že když kdokoliv z nás něco představí a myslí si, že je to dobré, všichni s tím souhlasíme. Pokud jen jeden nesouhlasí, prozkoumáme to, abychom zjistili, čím to je, analyzujeme to, co nevypadá dobře, a snažíme se to opravit. Nebo v některých případech zahodit. Takže je to spíš tak, že máme všichni právo veta, než že by někdo z nás měl poslední slovo. Ani jeden z nás by neměl dobrý pocit pracovat s něčím, co má reprezentovat skupinu Tortured Soul, pokud by to jeden z nás chtěl vetovat.

Vstupenky na ConferenceTortured Soul jsou k dostání v Lucerna Music Baru a v sítích Eventim, Ticketpro a Ticketportal.

www.torturedsoulmusic.com
 

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze