Přečtěte si rozhovor s Milanem Caisem z Tata Bojs

  • Přečtěte si rozhovor s Milanem Caisem z Tata Bojs Fotogalerie (1)
    • 13.03.2013
    • Tisk

    Tata Bojs se teď soustředí na přípravu velmi speciálního letního turné k 25. výročí fungování …

    Sdílejte článek:

Tata Bojs se teď soustředí na přípravu velmi speciálního letního turné k 25. výročí fungování kapely. Šňůra nazvaná „25 let cyklace aneb tour domácí“ bude probíhat ve festivalové sezóně na největších akcích letošního hudebního léta.

Už tuto sobotu 16. března ale můžete s Tata Bojs v pražském klubu Roxy oslavit svátek Sv. Patrika. Při této příležitosti pořadatelé vyzpovídali Milana Caise.

Vaším nejnovějším počinem je DVD Ležatá Letná, které se křtilo loni v říjnu v Sasazu. Co obsahuje? Můžeš nám ho nějak přiblížit?

Je to po Nanotour v pořadí naše druhé živé DVD. Na křest alba Ležatá osmička jsme se chystali dlouho a přišlo by nám škoda takovou událost nezaznamenat. Myslím, že se na DVD Ležatá Letná tentokrát podařilo dosáhnout o něco živějšího, autentičtějšího a také syrovějšího záznamu. A to platí pro zvuk i obraz. Velký dík za to patří divákům, kteří vytvořili skvělou atmosféru a režisérovi Ondřejovi Urbancovi a produkci ManaWorld, kteří to měli celé na starosti. V bonusech se pak dají najít tři písně, které se nám do hlavního záznamu nevešly a aktuální videoklipy vztahující se ke křtěnému albu. Homo Demo – zde pouze ve 2D verzi, Opakování – první klip k prvnímu singlu a animovaný klip k písni Usínací.

Držíte jeden český primát – první český 3D videoklip. Kdo přišel s nápadem natočit klip k písni Homo demo ve 3D?

Trochu se o tom vedou spory (smích). My si myslíme, že s tím přišel režisér Šimon Šafránek a Šimon zase říká, že to byl kameraman Zbyněk Kunc. Tata Bojs sice mívají hodně bláznivý nápady, ale klip ve 3D s rozpočtem okolo tři čtvrtě milionu bylo i na nás moc (smích).

K dispozici jste měli techniku slavného režiséra Ridleyho Scotta, který s ní realizoval akční snímek Prométheus. V čem se natáčení touto technologií liší od klasického a jak na něj vzpomínáš?

Já myslím, že právě natáčení touto technikou by se dalo označit jako to klasické. Všechny ostatní způsoby, jak mi bylo vysvětleno, jsou lidově řečeno “bastly”. V podstatě se dá 3Déčko natočit i na dva foťáky připevněné na klacku a taky se to tak hojně provádí a já na tom nevidím nic špatného. Ale kluci si chtěli zkusit, jak se to dělá “správně”. Nutno říct, že bez značné pomoci našeho technologického partnera – pro tento projekt firmy Samsung a produkce Caviar – by se žádnej klip s technikou pana Scotta uskutečnit nemohl. Na natáčení máme všichni hezký vzpomínky. Byl to, myslím, největrnější letní den a my celý den balancovali na střeše budovy bývalého Federálního shromáždění, dnes Národního muzea. Ani nechci domýšlet, co by se stalo, kdyby se nám hlavní pětimetrová rekvizita, představující něco mezi vesmírnou lodí a Noemovou archou, utrhla z jištění a zjištění, že odlétla dolů na magistrálu, by bylo vskutku nemilé (smích).

Vaše koncerty nejsou jen hudební produkcí. Vždycky se pokoušíte fanoušky překvapit něčím novým. Naposledy u turné Ležatá osmička to byly 3D projekce. Máš to na svědomí ty?

To sice ano, ale musím upřesnit, že se nejednalo o 3D projekce. Na turné Ležatá osmička jsme měli projekce pouze 2D. Ale pro zmiňovaný koncert v Sasazu jsme zkusili vytvořit na pódiu iluzi ještě hlubšího prostoru. Jakoby takový 3D efekt. Používaly se dva typy led projekčních systémů, kapela byla v určitých momentech uprostřed mezi nimi a tím vznikal onen 3D efekt.

… a teď osobní otázka. Jsi zpěvák, bubeník, výtvarník, sochař. Čím se cítíš být nejvíc?

Cítím se býti člověkem zkušebním neboli Homo Demo!

Kapela Tata Bojs se od roku 1988 trochu změnila. Z původní sestavy jsi zůstal jen ty a Mardoša (Marek Huňát). Neměli jste někdy chuť s tím seknout?

Fungování skupiny Tata Bojs je založené na přetrvávajícím přátelství právě nás dvou. Pokud by to nefungovalo, nebudou existovat ani Tata Bojs.

V letošním roce Tata Bojs slaví 25 let od založení. To je věk, kdy se člověk začíná brát vážně. Bude to i váš případ? Plánujete nějaké oslavy? Turné, vydání alba?

Brát vážně? … to zní strašidelně. Doufám, že k tomu nedojde (smích). Říkali jsme si, že na tuto skutečnost lze reagovat dvěma způsoby. Buď to ututláme a budeme dělat jako že nic anebo přiznáme barvu a půjdeme s tím strašným číslem ven. Zvolili jsme variantu číslo dvě. Chystáme velmi nestandardní koncertní letní turné po festivalech se speciální scénou, kterou jsem před chvílí popisoval. Projekce budou v pohybu a efekt bude hluboký až trojrozměrný (smích). Celé jsme to nazvali TATA/BOJS 25LET CYKLACE aneb Tour Domácí. Toto bláznivé turné bude mít v průběhu léta 2013 pouze 10 zastávek na větších i menších festivalech a v Praze chystáme před začátkem prázdnin jeden velký samostatný open air.

Loni jste slavili svátek svatého Patrika úspěšným koncertem v rámci Jameson zone v Roxy. Jak se těšíš na letošní oslavu?

Na loňský ročník vzpomínáme s nadšením. Myslím, že se podařilo v Roxy rozvířit tu pravou klubovou atmosféru. Skutečně jsem něco podobného nečekal, stejně tak jako jsme nečekali, že budeme po roce k hraní na Jameson Zone znovu přizváni. To nás potěšilo dvojnásob. Doufám, že i 16. 3. 2013 v Roxy zůstane laťka minimálně stejně vysoko.

 

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více informací zde.

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze