Holden Caulfield: Hlas Československa je trochu absurdní

Jsou mladí, jsou nadějní, letos maturují a rozhodli se nám na plný pecky předvést, jak od svých prvních hudebních nahrávek pěkně dozráli. Holden Caulfield pokřtili 3. února své druhé EP, za jehož vznikem stojí producentské dynamické duo Boris Carloff a Lukáš Chromek. O natáčení videoklipu, o hudebních propadácích a o tom, že si kluci občas lezou na nervy, si se mnou povídal zpěvák, kytarista a frontman kapely, Martyn Starý.

Vaše nejnovější EP jste pojmenovali „Inflate the Balloons“. Máme v tom názvu hledat nějaký podtext?

No, můžu se pokusit to vysvětlit. Cejtil jsem, že chci, aby ten název nějakým způsobem symbolizoval jakýsi vyvolnění z pout, možnost uletět, jestli víš, co myslím. Aby tam byl element vzduchu silnej. Tak je to Inflate The Balloons. Nafouknout a pustit.

Po poslechu EP„Sixteen and Pregnant“, které jste vydali v roce 2009, a současného „Inflate the Balloons“ musím uznat, že jste se posunuli hodně dopředu. Co za tím progresem stojí?

Za tím progresem stojí především obrovské množství zkušeností, které jsme všichni získali. V roce 2009 jsem nevěděl o světě (myslím teď ten hudební) nic, od té doby se toho hodně změnilo, viděl jsem mnoho věcí, slyšel jsem mnoho věcí, zažil jsem mnoho věcí. A myslím, že můžu říct i za kluky, že u nich platí totéž.

Když už jsme tu několikrát použili označení „EP“ mohl bys našim čtenářům vysvětlit, jaký je vlastně rozdíl mezi EP a albem?

Tak asi nejjednodušší je říct, že EP má prostě kratší stopáž, nižší počet stop než album. Na našem EP je šest songů, takže jsme tomu nechtěli říkat album (LP), protože LP znamená long play a ono to moc long neni, nějakejch dvacet minut třeba, haha.

Před pár týdny jste zveřejnili video k písničce „Merry Christmas Pauline.“ V tom klipu všude pohazuješ desítky, ne-li stovky papírů se vzkazem„where are you“. Můžeš mi říct, kdo po vás ten bordel uklízel? :o)

Nebudeš tomu věřit, ale všechny jsme po sobě poctivě sebrali a uklidili. Jenom asi tři nebo čtyři nám ulítly do Vltavy, tak tam jsme pro ně pochopitelně neskákali. To jsme přece nemohli po Praze všude nechat takovej bordel!

Holden Caulfield

Holden Caulfield

V současné době točíte druhý videoklip. Prozradíš nám, o čem bude a ke které písničce se váže?

Točíme klip k písničce Paranoid. Myslím, že sám za sebe můžu říct, že je to moje nejoblíbenější písnička z alba. Hlavně se mi vždycky dobře hraje a zpívá, protože je pro mě nějakým způsobem nejosobnější. Je to asi tím, že jsou v tom textu schovaný starý i úplně čerstvý zážitky. Ten klip bude super, děláme na tom se skvělýma lidma a asi zatím nechci prozrazovat, o čem to bude. Jediný co ti můžu říct je, že jedna ze scén, který jsme zatím natočili, se odehrávala v ústavu…

Pro koncert v Rock Café jste připravili velmi zajímavou, po domácku vyrobenou, videopozvánku. Jeden z vás si nasadil masku koňské hlavy a do toho mlčky mixoval připravenou zeleninu. Co vás to napadlo?

¨ To je celý práce kapely Peter Pan Complex. Měli jsme schůzku všech kapel, co v Rock Café hráli, těsně před tím koncertem, abychom si řekli, co a jak. Oni nějak dostali na starosti videopozvánku a myslím, že už na tý schůzce vznikl tenhle nápad. Asi v tom nic moc nehledej, je to prostě totally random shit. Já mám rád tenhle humor, kdy prostě nevíš. Ale asi chápu, že to některý lidi moc nepochopili, tak se týhle skupině omlouváme. Příště si sedneme všichni v pozoru na gauč a budem říkat: „Dobrý den, my jsme Holden Caulfield a rádi bychom vás pozvali,…“, haha. Můžete na ní mrknout

„Hlavně to slovo dostalo takovej… jakože to smrdí, když se o něčem řekne, že to je indie,“ odpověděl jsi v jednom rozhovoru na dotaz, k jakému hudebnímu stylu se řadíte. Myslíš tím, že označení „indie styl“ postupem času degradovalo na něco, nad čím lidi ohrnují nos?

No to jsem řekl, to si pamatuju a stojím si za tím. Samozřejmě pořád i nadále označuju naši kapelu za indie kapelu, protože to tak cejtim. Akorát mám dojem, že prostě existujou takoví ti indie wannabes, kteří z indie hudby udělali něco, co je rádoby trendy a přitom vlastně jediný co je na tom trendy je to, že se tomu řiká indie. A tim se asi stalo, že už to ani trendy vlastně neni. Teď to asi říkám uplně blbě a nesrozumitelně. Tím že to smrdí, mám prostě na mysli to, že když dneska řeknu „Holden Caulfield jsou indie kapela“, tak se najde hodně lidí, kteří (a právě kvůli tý předchozí popisovaný skupině) to předem odsouděj s tím, že jsme jen nějaký rádoby trendaři co vlastně nic neuměj.

Všichni tři spolu chodíte do školy, zkoušíte, nahráváte, koncertujete, Timon s tebou ještě hraje v kapele LUNO. To všechno znamená spoustu společně stráveného času. Nelezete si už trochu na nervy?

No tak samozřejmě, že si na nervy sem tam lezem. Bez toho by to asi nešlo, tím že spolu fakt chodíme i do jedný třídy a tak. Je pravda, jak s náma jezdí Timon i s LUNO, že toho času, co spolu trávíme, je fakt strašně moc. Ale my se máme rádi, takže ho spolu trávíme s radostí, haha. Ale ne, samozřejmě se mi někdy stane, že už je toho prostě moc (a to není vůbec důsledek nějakýho napětí mezi námi, to vůbec) a tak chci jen někam zmizet a chvíli bejt sám. Takže si člověk sem tam na chvíli potřebuje odpočinout, ale to je úplně normální.

V LUNO působíš jako kytarista, v Holden Caulfield jako frontman, zpěvák a též jako kytarista. Která z těchto funkcí tě nejvíce naplňuje?

To se nedá takhle rozlousknout. Samozřejmě je to dotaz, kterej dost často padne a já nikdy nevím jak odpovědět. Každá funkce je úplně jiná a všechny si užívám. Asi je pro mě těžší bejt frontman, protože cítím mnohem víc zodpovědnosti za to, co se odehrává na pódiu a někdy mam problém se uvolnit a užít si to. Ale to, že je to těžší neznamená, že mě to míň naplňuje.

Holden Caulfield

Holden Caulfield

Každý neustále objevujeme nové hudební interprety. Někteří jsou fakt špatní, jiní naprosto super. Můžeš jmenovat/popsat nějaký hudební propadák, o kterém sis říkal, že to je fakt dno, a hudební lahůdku, kterou bychom si měli určitě poslechnout?

Hudební propadák a hudební lahůdku, jo? Tak ty jo, těch propadáků, těch se u nás rodí neuvěřitelně moc. Hudební propadák posledních dní je asi Hlas Československa. To je takový absurdní drama trošku. A hudební lahůdka? No teď jsem našel hodně dobrých „nových“ kapel, ale z těch top objevů pro mě za poslední dobu asi budu jmenovat poslední album Apparat, kapelu Letting Up Despite Great Faults nebo třeba projekt Iamamiwhoami (to si fakt najděte, hlavně i s klipama!!!). Hodně mě teď baví ten trošku elektronickej zvuk, hodně zahalenej, plochy a tak. M83 styl.

Když už jsme u těch hudebních lahůdek, máš nějakou ikonu české hudební scény?

Ikona české hudební scény? Pro mě, když jsem byl malej (menší), v době, kdy jsme ještě hráli s úplně první kapelou, byli hroznou ikonou v Čechách Roe-Deer, Khoiba a Southpaw, což když se teď podíváš na LUNO, je vlastně docela legrační, haha.

Vím, že máte před sebou maturitu, což znamená hodně nabitý program, ale kdy a kde se v nejbližší době můžeme na koncert Holden Caulfield těšit?

No nejbližší koncert bude teď 25.2. v Přibicích společně s LUNO, na to se těším. A pak bude na jaře ještě několik dalších. Teď z hlavy si vzpomínám Brno a Strakonice, ale tím to určitě zdaleka nekončí. Ale nebude šňůra dvaceti koncertů, ta maturita je přece jen docela strašák. A asi uděláme do léta ještě něco i v Praze, ale chceme zase vymyslet nějakou dobrou akci, takže to nebudeme dělat za každou cenu, pokud nevymyslíme něco dobrýho. Nejsme kapela, která chce hrát dvakrát do měsíce uplně zbytečnej pražskej koncert v úplně zbytečným klubu. To je cesta do od nikud nikam, v horším případě do pekel.

Na videoklip kapely se můžete mrknout

Líbí se vám článek?
Sdílejte ho prosím

 

Copyright 2000-2018 RadiaCZ s.r.o., IČO: 06533434
Sídlo: Koperníkova 794/6, Vinohrady, 120 00 Praha 2
Spisová značka: C 283817 vedená u Městského soudu v Praze

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.